Trwa ładowanie...

Czekasz na sanatorium? Sprawdź, jak przyśpieszyć wyjazd

Od momentu otrzymania skierowania do sanatorium do dnia wyjazdu często mija wiele miesięcy. Może zdarzyć się tak, że zaproponowany przez NFZ termin nie będzie ci pasował. Jak się przed tym ustrzec i jak przyśpieszyć wyjazd?

1. Skierowanie do sanatorium

Skierowanie do sanatorium możemy otrzymać od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Do skierowania dołącza się dokumentację medyczną. Tak przygotowane dokumenty wysyła się do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego WOW NFZ. Skierowanie możesz też sam dostarczyć do NFZ.

Na rozpatrzenie wniosku i wydanie pozytywnej lub negatywnej opinii NFZ ma nie więcej niż 30 dni, licząc od daty wpłynięcia skierowania. Jeśli zachodzi taka potrzeba należy uzupełnić dokumentację.

Zobacz film: "Wczesny objaw choroby Alzheimera"

2. Kwalifikacja do sanatorium

Jeśli wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie, skierowanie trafia do rejestracji i otrzymuje swój unikatowy numerek. Numer wraz z informacją o przypuszczalnym okresie oczekiwania na wyjazd, przyjdzie pocztą.

O dokładnym terminie wyjazdu NFZ informuje z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Niestety zwykle w kolejce trzeba odczekać kilka miesięcy.

3. Jak sprawdzić swój status?

Numer skierowania pozwoli ci na sprawdzenie, który jesteś w kolejce, dzięki czemu będzie można ustalić przybliżony okres wyjazdu. Wystarczy wejść na stronę https://skierowania.nfz.gov.pl i wpisać swój numer. Jest to całkowicie darmowe.

Dzięki temu będziesz mógł wcześniej zaplanować nieobecność w pracy i uregulować swoje sprawy rodzinne.

Jeśli trafisz na inną stronę i po wpisaniu numeru skierowania, dostaniesz informację o tym, że musisz wysłać smsa, nie rób tego. To strony do wyłudzania pieniędzy.

4. Jak przyśpieszyć wyjazd?

Jeśli nie uśmiecha ci się wielomiesięczne czekanie w kolejce na wyjazd, możesz spróbować przyśpieszyć go, korzystając z tzw. ''zwrotów''. Do puli zwrotów trafiają wszystkie niewykorzystane skierowania niezależnie od tego, czy ten zwrot był zasadny czy nie.

Żeby skorzystać ze zwrotu musisz znaleźć takie skierowanie, które odpowiada twojemu profilowi leczenia. Nie dostaniesz się do sanatorium w górach, jeśli w skierowaniu masz napisane, że ''nie zezwala się na pobyt na wysokościach''. Nie można wybrać również miejsca, które nie realizuje zapisanych w skierowaniu zabiegów.

Informacje o zwrotach uzyskasz w swoim oddziale NFZ. Wystarczy zadzwonić lub zgłosić się osobiście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak przyśpieszyć wyjazd do sanatorium?
Jak przyśpieszyć wyjazd do sanatorium? (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza