Trwa ładowanie...

Skierowanie do sanatorium – od kogo, badania, potwierdzenie, rozpatrzenie, decyzja, rezygnacja

Avatar placeholder
30.03.2021 15:00
Skierowanie do sanatorium – od kogo, badania, potwierdzenie, rozpatrzenie, decyzja, rezygnacja
Skierowanie do sanatorium – od kogo, badania, potwierdzenie, rozpatrzenie, decyzja, rezygnacja (Shutterstok)

Chcesz zatroszczyć się o swoje zdrowie i wyjechać do sanatorium? Dowiedz się, od kogo możesz ubiegać się o skierowanie do sanatorium i jak wygląda krok po kroku zdobycie odpowiedniego dokumentu.

spis treści

1. Skierowanie do sanatorium – od kogo?

Odpowiednie skierowanie do sanatorium może pacjentowi wystawić lekarz, który ma podpisaną umowę z właściwym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Może być to więc lekarz rodzinny, lekarz, który opiekował się chorym podczas pobytu w szpitalu lub lekarz specjalista w danej dziedzinie. Pobyt w sanatorium nie będzie refundowany, jeśli skierowanie wystawi ci lekarz z gabinetu prywatnego.

2. Skierowanie do sanatorium – badania

Lekarz, do którego udasz się po skierowanie do sanatorium, przed wystawieniem dokumentu powinien zlecić pacjentowi wykonanie konkretnych badań. W przypadku osób dorosłych będą to: morfologia krwi, OB, badanie moczu. Lekarz zleci również wykonanie RTG klatki piersiowej oraz badanie EKG.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy pobyt dziecka w uzdrowisku jest lepszy od opieki dietetyka?"

W przypadku dzieci, ubiegając się o skierowanie do sanatorium, konieczne będzie wykonanie badań takich jak: morfologia, OB, mocz. Lekarz zleci również wykonanie badania kału, by stwierdzić, czy nie ma w nim obecnych jaj pasożytów. Lekarz wystawiający skierowanie do sanatorium będzie musiał w dokładny i rzetelny sposób opisać stan zdrowia ubiegającego się o skierowanie pacjenta, w tym celu przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona badanie przedmiotowe.

Choroby kojarzone z podeszłym wiekiem atakują coraz młodsze osoby. Oto kilka przykładów takich dolegliwości
Choroby kojarzone z podeszłym wiekiem atakują coraz młodsze osoby. Oto kilka przykładów takich dolegliwości [6 zdjęć]

Wiele dolegliwości i chorób, na które jeszcze do niedawna cierpieli tylko nasi dziadkowie i rodzice,

zobacz galerię

3. Skierowanie do sanatorium – potwierdzenie

Kolejnym krokiem w uzyskania skierowania do sanatorium jest przesłanie druku do oddziału NFZ. Możesz to zrobić osobiście, skierowanie do sanatorium może też jednak wysłać do NFZ lekarz je wystawiający. Skierowanie do sanatorium może być zarówno przesłane pocztą, jak i dostarczone osobiście. Na kopercie powinien znajdować się napis: „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”.

4. Skierowanie do sanatorium – rozpatrzenie

Jeśli skierowanie do sanatorium będzie już dostarczone do odpowiedniego oddziału NFZ, jego zasadność oceni specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Co ważne, specjalista ten, jeśli uzna za konieczne, może dokonać zmiany w skierowaniu do sanatorium np. z leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym.

Na rozpatrzenie skierowania do sanatorium Narodowy Fundusz Zdrowia ma 30 dni, licząc od daty wpłynięcia dokumentu do oddziału. Co ważne, jeśli w skierowaniu do sanatorium występują jakieś braki formalne, NFZ poprosi o ich uzupełnienie. W takich przypadkach termin rozpatrzenia skierowania do sanatorium może być przedłużony.

Zobacz także:

5. Skierowanie do sanatorium – decyzja

Jeśli twoje skierowanie do sanatorium zostanie rozpatrzone pozytywnie i zostaniesz zakwalifikowany na leczenie, NFZ powiadomi cię listownie. Jeśli są wolne miejsca w danym sanatorium, o decyzji zostaniesz poinformowany nie później niż na 14 dni przed wyjazdem. Jeśli brak jest wolnych miejsc w sanatoriach, twoje skierowanie do sanatorium trafi na listę oczekujących. O takiej sytuacji również zostaniesz powiadomiony listownie.

NFZ może również wydać brak akceptacji skierowania do sanatorium – wówczas zostanie ono odesłane do lekarza kierującego. O takiej decyzji również zostaniesz poinformowany.

6. Skierowanie do sanatorium – rezygnacja

Z leczenia możesz zrezygnować – wtedy pismo,w którym będzie uzasadniona rezygnacja z pobytu w sanatorium musisz wysłać do NFZ możliwie jak najszybciej. Jeżeli twoja rezygnacja zostanie uznana za zasadną, Fundusz wyznaczy ci nowy termin leczenia. Jeśli wymienione powody nie wystarczą NFZ jako uzasadnienie, na inny termin będziesz znowu musiał starać się o skierowanie do sanatorium.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze