Pojawia się wokół kostek. To cichy zwiastun zakrzepicy
Zakrzepica to niebezpieczny dla organizmu stan, który spowodowany jest powstaniem zakrzepu, który utrudnia lub uniemożliwia przepływ krwi. Schorzenie jest rozpoznawane głównie osób po 40. roku życia w obrębie kończyn dolnych. Zakrzepica nie powinna być bagatelizowana, ponieważ nieleczona przyczynia się do rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?
1. Przyczyny zakrzepicy
Statystyki wskazują, że zakrzepica jest diagnozowana u osób w niemalże każdym wieku, choć ryzyko gwałtownie wzrasta po 60. roku życia. Nieleczona zakrzepica powoduje rozwój choroby zakrzepowo-zatorowej, która stanowi zagrożenia dla życia. Wówczas zakrzepy blokują przepływ krwi i mogą przedostać się do płuc lub mózgu, wywołując udar.
Najczęstszą przyczyną zakrzepicy jest długotrwałe trzymanie nóg w jednej pozycji, na przykład w trakcie podróży samochodem lub samolotem. Pozostałe czynniki ryzyka to siedzący lub stojący tryb życia, ciąża, otyłość, reumatyzm, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, nowotwory i operacje chirurgiczne.
2. Objawy zakrzepicy
Zakrzepica rozwija się zwykle w obrębie kończyn dolnych, z tego względu wygląd stóp i palców może być sygnałem alarmowym. Niepokojące objawy to obrzęk, ciepło w nodze, dolegliwości bólowe oraz zaczerwienienie na skórze. Pozostałe symptomy, których nie należy lekceważyć to:
- obrzęk kostek,
- nagły, intensywny ból w łydce, nasilający się w trakcie zginania stopy,
- zaczerwienienie lub zasinienie skóry,
- wyczuwalne zgrubienia na skórze lub wzdłuż żyły,
- ból podudzia przy opukiwaniu,
- ból z wrażeniem ucisku,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- objaw Payra (ból stopy przy ucisku),
- tachykardia.
Zakrzepica może występować w żyłach głębokich, na przykład w obrębie podudzia. W takich przypadkach objawami są przeważnie obrzęk i ból podczas zginania stopy w kierunku grzbietowym. Jeśli proces zakrzepowy obejmuje żyły głębokie w udach lub w miednicy mniejszej wówczas występuje opuchlizna całej nogi.
3. Profilaktyka zakrzepicy
Profilaktyka zakrzepicy obejmuje zdrowy styl życia i regularną aktywność fizyczną. Odpowiednia dieta bogata w witaminywitaminy, minerały i składniki odżywcze może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu układu krwionośnego. Profilaktyka przeciwzakrzepowa obejmuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała, zgodnie z wskaźnikiem BMI między 18,5 a 25.
Najlepsze metody zapobiegania zakrzepicy żył głębokich obejmują:
- regularne wykonywanie ćwiczeń,
- kontrolowanie masy ciała,
- utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
- utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi,
- zaprzestanie palenia,
- unikanie długotrwałego siedzenia.
Zakrzepica żył może być trudna do wykrycia, warto więc regularnie sprawdzać stan swoich nóg, aby zauważyć ewentualne sygnały ostrzegawcze.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.