Trwa ładowanie...

Czy doceniasz te rzeczy? Zobacz, co naprawdę liczy się w życiu

Czy jesteś szczęśliwy? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi: „Tak, ale byłbym bardziej szczęśliwy, gdybym miał więcej pieniędzy / lepszą pracę / ciekawszych znajomych itp.”, zapewne rzadko odczuwasz pełne zadowolenie. W sumie nic dziwnego, przecież zawsze czegoś ci brakuje do 100% satysfakcji: pogoda jest słoneczna, ale zbyt wietrzna, obiad pyszny, ale deser już za słodki, nowy płaszcz ciepły i wygodny, ale chyba trochę marszczy się w talii...

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Osoby, które z reguły mają zastrzeżenia do wszystkiego, co je otacza, tłumaczą swoje podejście do życia perfekcjonizmem („Ja przecież nie narzekam, tylko zauważam pewne niedociągnięcia – to nie moja wina, że jestem perfekcjonistą w każdym calu!”), ale zastanówmy się, ile jest w tym faktycznie wewnętrznej troski o jakość, a ile malkontenctwa?

Jeśli dostrzegasz u siebie tendencję do szukania dziury w całym, najwyższy czas na zmianę zachowania. Zacznij doceniać małe i duże rzeczy, które – w przeciwieństwie do idealnego kroju ubrań – naprawdę mają znaczenie.

spis treści
9 małych kroków do lepszego życia
9 małych kroków do lepszego życia [9 zdjęć]

Naucz się akceptować pomoc i dać sobie pomagać. Przykładowo, pozwól, aby ktoś przytrzymał ci drzwi. Kiedy...

zobacz galerię

1. Zdrowy, mocny sen

Wysypiając się, zapewniasz swojemu ciału optymalne warunki do regeneracji. Efektywny sen ma korzystny wpływ także na pamięć i koncentrację uwagi w ciągu dnia.

2. Rodzina i przyjaciele

Zdrowe, serdeczne relacje z bliskimi ludźmi to podstawa dobrego samopoczucia i oparcie w trudnych chwilach. Pielęgnuj znajomości, które są dla ciebie ważne, i doceniaj osoby, dla których jesteś kimś wyjątkowym.

3. Emocje – te dobre i te złe

Nie sposób przejść przez życie z szerokim uśmiechem na ustach – każdy z nas miewa gorsze chwile, które nierzadko odmieniają nasze podejście do ważnych kwestii życiowych, dlatego nie żałuj chwil, w których okazałeś słabość lub zawiodłeś sam siebie.

4. Pasja, która nakręca cię do działania

Nieważne, czy zbierasz znaczki, czy uprawiasz wspinaczkę wysokogórską – ulubione zajęcie odgrywa tak samo ważną rolę. Rozwijając swoje zainteresowania, stajesz się ciekawszym i bogatszym wewnętrznie człowiekiem. Najwyższy czas to docenić.

5. Szacunek do siebie samego

Osoby, które potrafią jasno nakreślić granice akceptowalnych przez siebie zachowań i trzymają się ich, zarówno w stosunku do siebie, jak i innych osób, mają mniej trudności z wykreśleniem ze swojego życia toksycznych, krzywdzących je osób. Zero tolerancji dla tych, którym pojęcie szacunku jest obce? Brzmi nieźle.

6. Zdrowe ciało, zdrowy duch

Najmniejsza nawet niedyspozycja sprawia, że zaczynamy doceniać wartość zdrowia. Nie czekaj, aż przeziębienie lub inna infekcja przypomni ci, jak świetnie czujesz się, gdy nic ci nie dolega.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza