Czy lakier do paznokci jest toksyczny?

Pomalowane lakierem paznokcie u dłoni i stóp wyglądają naprawdę ładnie. Obecnie manicure to czynność wykonywana przez nas nawet kilka razy w tygodniu. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jakie zagrożenia kryją się we wnętrzu tej małej, błyszczącej buteleczki lakieru? Czy ten kosmetyk do paznokci może nam zaszkodzić? Prawda jest taka, że gdy nakładasz na swoje paznokcie ulubiony lakier, być może jest to powłoka toksycznego „koktajlu”.

1. Toksyczne trio w lakierach do paznokci?

Można podejrzewać, że zawarta w lakierach do paznokci nitroceluloza może być toksyczna. Składnik ten jest również stosowany przy produkcji farb oraz klejów. Umożliwia on przyleganie lakieru do powierzchni płytki paznokcia. Ponadto, to właśnie dzięki nitrocelulozie lakier zastyga w formie jednolitej warstwy. Innym składnikiem podejrzewanym o niekorzystny wpływ na organizm człowieka, często stosowanym w składzie lakierów, jest ftalan dibutylowy. Ogólnie podejrzewa się, że ftalany mogą powodować zakłócenia w obrębie układu hormonalnego człowieka. Na szczęście coraz więcej producentów kosmetycznych ogranicza ilość ftalanów stosowanych w kosmetykach bądź całkowicie usuwa je z receptury. W składzie lakierów do paznokci często można znaleźć również toluen. Jest to lotny rozpuszczalnik, który tworzy fazę, dzięki której składniki lakieru mają formę płynną. Po zastosowaniu lakieru na płytkę, rozpuszczalniki te odparowują. W efekcie lakier wysycha. Podejrzewa się, że toluen może spowodować podrażnienia oczu oraz skóry. Ponadto może on być szkodliwy dla układu oddechowego.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

2. Wpływ lakierów do paznokci na zdrowie

Wszystkie wymienione wyżej substancje mogą być ryzykowne dla zdrowia. Według EPA, zbyt długa ekspozycja na ich działanie mogłaby doprowadzić do uszkodzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto substancje te są drażniące, a wdychanie oparów lakieru może być ryzykowne. Istnieje coś takiego, jak „zatrucie spowodowane lakierem”. Typowe objawy to zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, senność, trudności w oddychaniu, nudności i wymioty oraz ból w klatce piersiowej. Jeżeli zastosowałaś lakier na paznokcie i zaobserwowałaś u siebie któryś z tych objawów – koniecznie zgłoś się do lekarza.

3. Jak ograniczyć szkodliwe działanie lakierów do paznokci?

Większość producentów na opakowaniach produktów kosmetycznych wymienia każdą zastosowaną substancję chemiczną. Dlatego warto sprawdzać etykiety lakierów do paznokci. Jeżeli zauważysz jakiś podejrzany składnik, lepiej poszukaj innego lakieru. Ponadto producenci kosmetyków wycofują ze składów substancje potencjalnie szkodliwe. Taką informację również powinnaś znaleźć na opakowaniu.

Jeżeli malujesz paznokcie w pomieszczeniu dobrze klimatyzowanym, ryzyko narażenia na działanie substancji toksycznych spada. Dzieje się tak, ponieważ nie narażasz się wtedy na wdychanie dużej ilości szkodliwych oparów. Dlatego, gdy przystąpimy do „zdobienia” paznokci lakierem, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, takich jak:

  • Przebywajmy w przewiewnym pomieszczeniu.
  • Nie wdychajmy oparów lakierów.
  • Zwracajmy uwagę na skład.

Pielęgnacja paznokci jest dla nas niezwykle istotna, podobnie jak pielęgnacja dłoni. Stosowanie lakierów do paznokci może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, ale jeżeli będziemy robić to w odpowiednich warunkach i będziemy unikać substancji podejrzewanych o działanie toksyczne, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Należy jednak unikać sytuacji takich jak stosowanie lakierów w ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!