Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Palenie marihuany szkodzi spermie

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze ostrzegają – palenie marihuany i zażywanie innych narkotyków może poważnie obniżać jakość męskiej spermy.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Sperma pod obserwacją

Badania przeprowadzono na grupie ponad tysiąca mężczyzn w wieku 18–28 lat. Uczestnicy zostali włączeni do testów w ramach obowiązkowych badań lekarskich stwierdzających ich przydatność do odbycia służby wojskowej.

Mężczyźni oddali próbki spermy, krwi, a także przeszli szereg testów sprawdzających ich kondycję fizyczną. Każdego Duńczyka biorącego udział w eksperymencie zapytano również o kontakt w ciągu ostatnich 3 miesięcy z marihuaną, kokainą, amfetaminą i ecstasy. Jeśli mężczyźni potwierdzili spożywanie którejkolwiek z substancji, musieli dokładnie sprecyzować, czy było to raz w tygodniu, czy częściej.

45 proc. mężczyzn przyznało, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy paliło marihuanę. 10 proc. badanych oprócz konopi zażywało również inne narkotyki. Okazało się, że sperma osób, które regularnie paliły marihuanę, miała 29 proc. mniej plemników niż tych, którzy zadeklarowali, że palą rzadziej lub wcale. Z kolei sperma osób, które przyjmowały narkotyki, miała ich aż o 55 proc. mniej.

Naukowcy zauważyli również, że palacze marihuany mieli podwyższony poziom testosteronu – podobnie jak osoby palące papierosy. Dodatkowo z obserwacji wynikało, że mężczyźni niestroniący od konopi chętniej i częściej niż pozostali badani sięgali po inne używki, takie jak alkohol czy kofeina.

Zaskakujący zabójcy spermy
Zaskakujący zabójcy spermy [8 zdjęć]

W tym wypadku problem stanowią paragony. Około 40% z nich pokrytych jest bisfenolem A (BPA) – rakotwórczą...

zobacz galerię

2. Przyczyny są niejasne

Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone przez nich badania są odpowiedzią na coraz większą powszechność marihuany. Chcą uświadomić społeczeństwo, jaki wpływ na jakość nasienia mają konopie indyjskie.

Profesor Tina Kold Jensen z uniwersyteckiego Wydziału Wzrostu i Reprodukcji Rigshospitalet w Kopenhadze nie ukrywa, że zmniejszenie liczby plemników prawie o jedną trzecią to bardzo dużo. Jak sama przyznaje, nie można nie brać pod uwagę faktu, że osoby palące marihuanę są skłonne do prowadzenia mniej zdrowego trybu życia, co również może być przyczyną obniżenia jakości spermy i zmian poziomu hormonów w organizmie.

Powstaje zatem kolejne pytanie – na jakość spermy wpływa marihuana czy może niezdrowy styl życia? Naukowcy nie dają jasnej odpowiedzi, ponieważ sami wciąż nie wiedzą, co może być dokładną przyczyną zmian zachodzących w ilości plemników męskiego nasienia. Badania nie dały także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób marihuana niszczy jakość spermy, ale uczeni przypuszczają, że może mieć to związek ze zmianami, które powoduje THC (tetrahydrokannabinol) podczas współdziałania z receptorami znajdującymi się w jądrach. Nie wolno jednak bagatelizować pozostałych czynników towarzyszących paleniu marihuany, które również mogą mieć znaczący wpływ na męskie nasienie.

3. Kolejna próba

Związek pomiędzy paleniem marihuany, a obniżeniem jakości spermy fascynuje naukowców na całym świecie. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie medycznym ,,Human Reproduction" przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Sheffield w Anglii ponwnie sugerują, że konopie mogą zmieniać również skład męskiego nasienia. Tym razem naukowcy precyzują - chodzi o nieprawidłową morfologię plemników.

W badaniu wzięło udział ponad 2 tys. mężczyzn w wieku 30 lat i młodszych, którzy oddali do badania próbkę swojego nasienia w jednym z 14 Banków Nasienia i Komórek Jajowych na terenie Wielkiem Brytanii. Dodatkowo musieli wypełnić kwestionariusz, który wymagał precyzyjnych odpowiedzi na pytania o ich styl życia, styczność z marihuaną, narkotykami i innymi używkami. Dla porównania spermy badanych, naukowcy wykorzystali parametry prawidłowej morfologii plemników opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Podczas analizy próbek spermy, naukowcy biorąc pod uwagę wszystkie czynniki stylu życia badanych mężczyzn, odkryli dwie silne zależności. Nieprawidłowa morfologia spermy występowała najczęściej u osób, które oddały nasienie w miesiącach letnich oraz u tych, którzy w przeciągu ostatnich 3 miesięcy potwierdzili, że palili marihuanę.

Niestety kolejne badania wciąż nie wyjaśniły mechanizmu, w jaki marihuana zmienia skład spermy.

Skoro wiesz już, co może wpływać na jakość nasienia, sprawdź, co może wpływać na koncentrację. Podziel się swoim doświadczeniem z innymi użytkownikami na naszym forum.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Stanisław Dulko
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza