Trwa ładowanie...

Czy po wakacjach za granicą trzeba wykonać test w kierunku koronawirusa? Dr Durajski: Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa

Avatar placeholder
28.08.2021 16:34
Czy po wakacjach za granicą trzeba wykonać test w kierunku koronawirusa? Dr Durajski: Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa
Czy po wakacjach za granicą trzeba wykonać test w kierunku koronawirusa? Dr Durajski: Warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa (Getty Images)

Za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny, ale wiele rodzin dopiero wraca z wakacji. - Podczas wyjazdów spotykamy się z ludźmi z całego świata, więc w łatwy sposób możemy przywieźć wirusa do domu - mówi dr Łukasz Durajski. Zdaniem eksperta po powrocie z zagranicznych wakacji powinniśmy rozważyć wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2, dotyczy to zwłaszcza dzieci.

spis treści

1. Wakacje w czasie pandemii

Biura podróży raportują, że w tym roku Polacy znacznie częściej wyjeżdżali na zagraniczne wakacje niż ubiegłego lata. Co więcej, wiele osób postawiło na urlop w sierpniu i we wrześniu.

W praktyce oznacza to, że powrót z wakacji odbędzie tuż przed albo nawet w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego. To może w istotny sposób przełożyć się na sytuację epidemiologiczną w Polsce.

Zobacz film: "#zdążysz? Spot akcji Wirtualnej Polski"
Test po powrocie z wakacji. Czy warto wykonać?
Test po powrocie z wakacji. Czy warto wykonać? (Getty Images)

- Mówiąc delikatnie, podczas wakacyjnych wyjazdów średnio przejmujemy się obostrzeniami. Tylko nieliczne osoby pamiętają o zakładaniu maseczek czy unikaniu zatoczonych miejsc. Tymczasem w turystycznych miejscowościach spotykamy ludzi z całego świata, a ponieważ kontrole sanitarne nie zawsze są takie, jakie powinny być, w łatwy sposób możemy przywieźć do domu koronawirusa. W momencie powrotu do szkoły istnieje ryzyko dalszej transmisji wirusa na inne osoby - mówi dr Łukasz Durajski, pediatra oraz popularyzator wiedzy medycznej.

Jak wynika z danych landowego ministerstwo zdrowia w Badenii-Wirtembergii, w czerwcu i lipcu tego roku prawie 20 proc. wszystkich zakażeń, to były infekcje u osób powracających z zagranicznych wakacji. Najwięcej przypadków SARS-CoV-2 odnotowano u osób po pobycie w Turcji, Chorwacji i Hiszpanii. Na kolejnych miejscach znalazły się Kosowo oraz Włochy.

2. Test po powrocie z wakacji

Zdaniem dra Durajskiego turyści powracający z krajów wysokiego ryzyka powinni być objęci jakąś formą nadzoru epidemiologicznego. Dotyczy to również osób zaszczepionych oraz dzieci.

- Przykład Wielkiej Brytanii oraz Izraela pokazuje, że nawet w państwach z wysokim stopniem wyszczepienia może pojawić się fala zakażeń. Powinniśmy rozumieć, że szczepienia przeciw COVID-19 chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby oraz zgonem, jednak nie wykluczają ryzyka zakażenia koronawirusem oraz wystąpienia łagodnych objawów - wyjaśnia dr Durajski.

Badania wykazały, że osoby w pełni zaszczepione również mogą transmitować koronawirusa na innych, choć okienko zakaźności jest znacznie krótsze niż w przypadku niezaszczepionych.

- Zbliża się powrót do szkoły, a jak wiadomo, dzieci stanowią doskonały wektor dla transmisji wirusa. Oczywiście to państwowe instytucje powinny wystosować odpowiednie zalecenia dotyczące testowania osób powracających z zagranicznych wyjazdów. Jednak dla własnego spokoju i bezpieczeństwa czasami lepiej wykonać test w kierunku koronawirusa na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza dzieci - podkreśla dr Durajski.

3. "Część dzieci pozostaje z nieodwracalnymi zmianami w płucach"

Jak mówi ekspert, dzieci najczęściej przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo, ale to nie oznacza, że nie mają powikłań.

- Co tydzień mam w gabinecie co najmniej kilku pacjentów z PIMS (z ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - red.) - podkreśla dr Durajski.

Szacuje się, że ten wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19, który zwiększa ryzyko zgonu, występuje raz na tysiąc zakażeń u dzieci. Jednak w rzeczywistości te statystyki mogą być znacznie wyższe.

Dr Durajski zwraca uwagę, że w Polsce dzieci bardzo rzadko są testowane w kierunku SARS-CoV-2. Więc kiedy u dziecka pojawiają się niepojące objawy, lekarze nie zawsze rozpoznają je jako PIMS.

- Mogą to być tak niespecyficzne objawy, jak dokuczliwy kaszel, który nie chce minąć, albo przewlekłe zmęczenie. Początkowo nie było wiadomo, jak sklasyfikować te objawy, ale zacząłem zlecać wykonanie testu w kierunku przeciwciał oraz RTG klatki piersiowej. Z reguły okazuje się, że dzieci mają przeciwciała, czyli przeszły zakażenie koronawirusem. U części niestety też widać nieodwracalne zmiany w płucach. Takie dziecko więc zostaje pokrzywdzone niemal na całe życie. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto wykonać test, a jeszcze lepiej zaszczepić dziecko przeciw COVID-19 - podkreśla dr Łukasz Durajski.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W sobotę 28 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 290 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (51), śląskim (33), małopolskim (32).

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba. 4 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 50 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju mamy 528 wolnych respiratorów.

Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze