Trwa ładowanie...

Czy szczepienie przeciw COVID -19 i innym wirusom podczas jednej wizyty jest bezpieczne?

Avatar placeholder
03.11.2021 19:11
Czy szczepienie przeciw COVID i innym wirusom podczas jednej wizyty jest bezpieczne?
Czy szczepienie przeciw COVID i innym wirusom podczas jednej wizyty jest bezpieczne? (Getty)

- W sezonie jesienno-zimowym borykamy się z wieloma infekcjami. Jeśli w tym samym czasie zarazimy się kilkoma wirusami, to musimy się liczyć z większym ryzykiem powikłań i zgonu. Dlatego zachęcam wszystkich do zaszczepienia się zarówno przeciw koronawirusowi, jak i innym chorobom układu oddechowego, takim jak: pneumokokom, krztuścowi, grypie oraz paragrypie - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski.

spis treści

1. Czy szczepienie przeciw COVID oraz innym wirusom jest bezpieczne?

Mamy coraz więcej refundowanych szczepionek. Lekarze apelują, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciw koronawirusowi oraz innym chorobom układu oddechowego. Jest to bardzo ważne, gdyż zdarza się, że zakażeniu COVID-19 towarzyszą infekcje bakteryjne.

- Przyjęcie kilku szczepień podczas jednej wizyty jest bezpieczne i zalecane. Mamy okres wylęgania się zarówno choroby COVID-19, jak i innych chorób związanych z górnymi drogami oddechowymi. Krztusiec, grypa, paragrypa, pneumokoki, są to zakażenia wywołane przez patogeny, które dostają się do naszego organizmu przez górne drogi oddechowe takie jak: nos i usta. Najbardziej niszczą nasze płuca. Dlatego należy się szczepić - mówi dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji, współautor sukcesu harmonizacji leków, konsultant ds. rynku leków amerykańskich funduszy inwestycyjnych, członek zespołu doradczego przy Agencji Rządu Francuskiego, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Z różnych publikacji wynika, że warto budować tzw. odporność krzyżową. Osoby zaszczepione przeciwko grypie, łagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem niż osoby, które nie są zaszczepione. Tym bardziej warto się szczepić przeciw różnym wirusom - dodaje.

Pacjenci z Covid-19, którzy są zakażeni innymi patogenami, zazwyczaj dłużej przebywają w szpitalu. Są także o wiele częściej przyjmowani na oddziały intensywnej terapii. Istnieje u nich większe ryzyko zgonu.

-Każda koinfekcja jest przekleństwem dla pacjenta oraz zespołu leczącego. Organizm jest atakowany przez różne patogeny. Każdy z nich go uszkadza. Przykładowo jeden z patogenów uszkadza wątrobę i nerki, drugi zaś mięsień sercowy. W wyniku tych zdarzeń pacjent jest okaleczony. Lekarze muszą walczyć o jego życie. Zdarza się, że szanse na przeżycie są niewielkie - tłumaczy dr Leszek Borkowski.

2. Seniorzy zaszczepieni przeciw pneumokokom łagodniej przeszli zakażenie COVID-19

Podczas epidemii koronawirusa szczepienia przeciw grypie oraz pneumokokom są zalecane jako priorytetowe zwłaszcza wśród osób najbardziej narażonych na zachorowanie. Zalicza się do nich osoby po 60. roku życia i przewlekle chore.

- Holendrzy jako pierwsi zwrócili uwagę na to, iż seniorzy zaszczepieni przeciwko pneumokokom lepiej znieśli zakażenie koronawirusem niż osoby, które nie były zaszczepione. Dodam, że w Holandii dużo seniorów jest zaszczepionych przeciwko pneumokokom. Pneumokoki to niebezpieczna bakteria. Okazuje się, że szczepionka przeciwko pneumokokom jest skuteczna także w walce z wirusami. Aktualnie naukowcy prowadzą badania, aby wyjaśnić tę sytuację - informuje dr Borkowski.

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem łączenia szczepionek. Wydaje im się, że lepiej zrobić przerwę pomiędzy dawką szczepionki na koronawirusa a szczepieniem przeciw innej chorobie. Wszystko po to, by zminimalizować objawy niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Z najnowszych badań wynika, że nie jest to konieczne.

Na internetowej platformie The Lancet opublikowano wyniki badania o nazwie „ComFluCOV”, które zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że podanie szczepionki na Covid-19 i grypę podczas jednej wizyty jest bezpieczne. Zaszczepienie się przeciw grypie i koronawirusowi w badanej grupie zaledwie o 2,5 proc. zwiększyło częstość występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

- Od 60 lat wiemy, że przyjęcie kilku szczepień podczas jednej wizyty nie zwiększa objawów niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Od 60 lat szczepionki poliwalentne, są obowiązkowo podawane małym dzieciom. Gdyby okazało się, że przyjęcie kilku szczepionek w tym samym czasie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, to podejrzewam, że w ciągu tylu lat dotarłaby do nas taka informacja - twierdzi dr Leszek Borkowski.

3. Przyjęcie kilku szczepionek podczas jednej wizyty jest wygodne

Zdaniem dra Leszka Borkowskiego zaszczepienie się podczas jednej wizyty jest wygodne. Ograniczamy w ten sposób liczbę wizyt lekarskich. Zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem w przychodni.

- Ludzie podczas pandemii boją się pójść do przychodni z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Co więcej, są osoby, które boją się szczepień. Na samą myśl o wstrzyknięciu preparatu, skacze im ciśnienie. Denerwują się. Czują niepokój. Mają stan podgorączkowy. Uważam, że dla tych osób zaszczepienie się podczas jednej wizyty jest najlepszym rozwiązaniem - podsumowuje dr Leszek Borkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze