Trwa ładowanie...

Czy zwierzęta pomogą w transplantacji?

Lek. Mateusz Nawrocki
27.01.2017 15:14
Czy zwierzęta pomogą w transplantacji?
Czy zwierzęta pomogą w transplantacji?

Najnowsze wiadomości z dziedziny transplantologii informują o tym, że naukowcom udało się wyhodować ludzkie komórki w embrionach świńskich – wygląda na to, że zwierzęta będą mogły być dawcami organów dla ludzi - takich jak na przykład wątroba.

Oczywiście, tego typu badania zawsze budzą kontrowersje na tle etycznym. Co ciekawe, eksperymenty zostały opłacone przez prywatne źródło. Jak zaznacza jeden z naukowców, który opublikował doniesienia w magazynie „Cell”, jeszcze długa droga zanim uda się wyhodować konkretne organy przez zwierzęta, a przedstawione badania, stanowią jedynie początek długiej drogi, która stoi przed naukowcami.

Przedstawione doświadczenia odnoszą się nie tylko do możliwości „stworzenia” poszczególnych organów, ale także być może stanie się możliwa analiza niektórych chorób genetycznych i opatentowanie nowych środków terapeutycznych.

To obiecujące rozwiązanie dla nauki, ale także dla ludzi – niezależność od dawców organów oraz sposób na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Założeniem naukowców jest możliwość wyhodowania ludzkich serc, trzustki i wątroby, czyli tych narządów, z powodu chorób których często dochodzi do śmierci ludzi na całym świecie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Czy jest szansa na większy rozwój w transplantologii?
Czy jest szansa na większy rozwój w transplantologii?

Wyniki leczenia nowotworów trzustki są nadal niezadowalające, a stopień przeżycia pacjentów w okresie 5 lat od rozpoznania choroby jest niestety nadal bardzo niski. Serce będące pompą ssąco-tłoczącą również jest powodem wielu zgonów na całym świecie – choroby sercowo naczyniowe nadal znajdują się w czołówce jeśli weźmiemy pod uwagę śmiertelność na całym świecie.

Pomysłem naukowców jest wszczepienie świńskim embrionom ludzkich komórek macierzystych, pochodzących bezpośrednio od osoby, która ma uzyskać przeszczep – to zminimalizowałoby ryzyko odrzucenia przeszczepu. Jest także prawdopodobne, że płody zwierząt, będą wystarczająco rozwinięte, aby pomóc w leczeniu takich chorób, jak na przykład cukrzyca.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

Naukowcy jednak zaznaczają, że nie będą ingerować w tworzenie komórek rozrodczych czy też mózgu – zapewne to wzbudziłoby jeszcze większe kontrowersje. Naukowcy zaznaczają również, że rozumieją wątpliwości etyczne.

Czy przedstawione eksperymenty mają szansę powodzenia? Na to pytanie nie znamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi – nawet jeśli będzie realne stworzenie konkretnych organów, to wątpliwości na tle etycznym i inne przepisy mogą zablokować możliwość wprowadzenia tego typu procedur do codziennej praktyki związanej z transplantologią.

Jak przeprowadza się przeszczepy rodzinne?
Jak przeprowadza się przeszczepy rodzinne?

Przeszczepów rodzinnych w Polsce jest niewiele w porównaniu z innymi krajami. Trudno powiedzieć, dlaczego

zobacz galerię

Warto wspomnieć, że w pewnych sytuacjach może to być jedyna szansa na ocalenie życia ludzkiego. Kolejnym problemem może być kwestia związana z odpowiedzią immunologiczną organizmu na wyhodowane w świńskich embrionach organy.

Pomimo tego, że pomysł bazuje na indywidulanym dopasowaniu komórek do ciała ludzkiego, to w dłuższej perspektywie czasu może to stanowić poważny problem. Stosowanie leków immunosupresyjnych może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci efektów ubocznych, które mogą oddziaływać na całe życie człowieka znacznie obniżając jakość jego życia. Nie pozostaje nic innego jak bacznie obserwować kolejne doniesienia związane z tym tematem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze