Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Czysty dom a alergia

Avatar placeholder
23.07.2017 22:39

Walka osoby uczulonej z alergenami jest żmudna i wymagająca poświęcenia. Gdy na dworze zaczynają pylić wszelkie rośliny, a alergenów w powietrzu jest coraz więcej, każdy alergik powinien ze swojego domu uczynić swego rodzaju azyl.

spis treści

Dla dobrego samopoczucia i zdrowego snu niezbędne jest wyeliminowanie jak największej ilości substancji uczulających z mieszkania. Najczęstszym alergenem są roztocza kurzu domowego. Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki miejsc ich przebywania oraz najlepszych sposobów eliminacji, warto przypomnieć, czym one w ogóle są.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

To mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Żyją i rozmnażają się najchętniej w temperaturze 25 st. C. Odżywiają się ludzkim naskórkiem, grzybami oraz szczątkami roślin, a przemieszczają drogą powietrzną, razem z kurzem. Odnóża i odchody roztoczy są alergenami powodującymi uczulenie. Wystarczy jednak, że zastosujemy się do poniższych porad, a alergik będzie mógł poczuć się w swoim domu bezpiecznie i komfortowo.

1. Sypialnia

Zacznijmy od miejsca, gdzie codziennie spędzamy przynajmniej kilka godzin podczas snu. Sypialnia to również pomieszczenie, gdzie istnieje wiele potencjalnych punktów, w których roztocza występują w dużych ilościach.

Aby zminimalizować ich populację, musimy bardzo często wietrzyć pościel na mrozie (oczywiście zimą) lub na słońcu. Dlaczego? Roztocza wymierają w temperaturach poniżej zera. Równie zabójcze jest dla nich promieniowanie słoneczne.

Po przewietrzeniu pościeli powinniśmy ją jeszcze uprać, tak aby usunąć z materiału pozostałości po roztoczach oraz pyłki, które w czasie wietrzenia mogły na niej pozostać. Tak samo powinniśmy postępować ze wszystkimi narzutami i kocami. Zbawienne dla naszego zdrowia okaże się, gdy raz w miesiącu wytrzepiemy materac z łóżka.

Pamiętajmy też o przeróżnych zakamarkach w naszej sypialni – trzeba je dokładnie odkurzać, szczególnie podłogę pod łóżkiem, która bardzo często bywa pomijana. Z zasłon i firan radziłbym alergikom zrezygnować, można je zastąpić roletami, najlepiej podgumowanymi, z których bardzo łatwo ściera się kurz.

Nie zapomnijmy również o pluszakach. Dzieci lubią je przytulać i zabierać ze sobą do łóżka, a taka maskotka to idealne środowisko do rozwoju roztoczy. Prostym i efektywnym sposobem, aby „oczyścić” pluszaki z żyjątek, które się w nich zagnieździły, jest umieszczenie ich na 12 godzin w zamrażarce. Po upływie wyznaczonego czasu maskotki dodatkowo pierzmy, aby usunąć czynniki alergenne.

2. Salon, pokój wypoczynkowy

W tym przypadku mamy większe powierzchnie podłóg, dywanów oraz mebli z tkaniną. Niezastąpionym więc narzędziem do walki z kurzem będzie odkurzacz. Jeśli posiadamy stary model, warto pomyśleć nad jego wymianą. Szczególnie w przypadku alergii któregoś z domowników.

W chwili obecnej na rynku nie brakuje nowoczesnych odkurzaczy. Dla alergików polecane są te z filtrami, np. Allergy Plus, które potrafią zatrzymać 99,9 proc. zarówno zanieczyszczeń mechanicznych, jak i komórki grzybowe, pierwotniaki, bakterie i przeważającą część wirusów. Warto więc pomyśleć nad odkurzaczem z antyalergicznym filtrem, w szczególności że mówimy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszym lub naszych bliskich.

W salonie powinniśmy codziennie odkurzać dywany, parkiety oraz meble obszyte materiałem. Najlepiej, aby wszelki sprzęt AGD oraz meble, jeśli to możlwie, były dosunięte do samej ściany. Dzięki temu nie powstaną trudnodostępne zakamarki sprzyjające rozwojowi wielkich kolonii roztoczy. Warto też zainwestować w oczyszczacz powietrza, który pomoże usunąć alergeny z naszego mieszkania.

Dla utrzymania porządku ważne, by meble salonowe (kanapy, regały) umieszczone były na nóżkach. Wtedy bez problemu sięgnie pod nie szczotka odkurzacza. Regały oraz półki musimy obowiązkowo raz w tygodniu przetrzeć, najlepiej ściereczką z mikrofibry lub nasączoną woskiem. Dzięki temu kurz nie będzie wznosił się powietrze, ale pozostanie na szmatce.

Ciężkie zasłony i firany, w wypadku gdy jesteśmy alergikami, najlepiej zastąpić roletami bądź markizami, tak samo jak w sypialni.

3. Kuchnia i łazienka

W tych pomieszczeniach czyhają kolejne szkodliwe alergeny. Są to grzyby i pleśnie. Czysta kuchnia i łazienka to podstawa zdrowego życia. Najważniejszą więc czynnością jest zapobieganie rozwojowi pleśni poprzez likwidację przyczyn jej rozwijania się. Musimy więc zadbać o czystość armatury i ceramiki.

W szczególności zadbajmy o urządzenia i elementy, które mają styczność z wodą. Jeśli w ciągu tygodnia wykonujemy kilka prań, raz na tydzień wyjmijmy pojemnik z pralki, gdzie wsypujemy proszek i wlewamy płyn, i wyczyśćmy go środkiem przeciwgrzybicznym. Raz na dwa miesiące zajrzyjmy też do filtra, by usunąć z niego zanieczyszczenia.

Trzeba czyścić regularnie lodówkę, szczególnie ścianki urządzenia, półki, szuflady i miejsca pod nimi, jak i te w okolicach uszczelek. Najlepiej do takiego mycia nadaje się roztwór z wody i sody oczyszczonej. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, w miejscach o niedużym metrażu oraz narażonych na działanie pary wodnej, dbajmy o wentylację i częste wietrzenie. Pamiętajmy też o wymianie filtra w okapie kuchennym. Gdy jest zabrudzony, gorzej wyłapuje opary, a silnik urządzenia pracuje głośniej.

Niestety, każdy alergik musi pogodzić się z tym, że dla swojego dobra powinien wyjątkowo dbać o porządek i czystość wokół siebie. Żeby nie była to walka z wiatrakami, niezbędny będzie dobry odkurzacz z filtrem przeciwalergicznym, zestaw ścierek i determinacja do walki z kurzem i pleśnią.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze