Trwa ładowanie...

Diprophos – wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena

 Katarzyna Kurek
06.06.2023 16:01
Diprophos występuje w postaci zawiesiny do wstrzykiwań
Diprophos występuje w postaci zawiesiny do wstrzykiwań (Adobe Stock)

Diprophos to lek w formie zawiesiny do wstrzykiwań, który stosuje się w terapii ostrych i przewlekłych stanów, reagujących na kortykosteroidy. Lek wydawany jest na receptę i podaje się go zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarza. W jakich przypadkach stosuje się Diprophos? Jak długo działa?

spis treści

1. Diprophos – co to za lek?

Diprophos to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwuczuleniowym i immunosupresyjnym. Należy do grupy leków kortykosteroidowych. Substancjami czynnymi preparatu są betametazonu dipropionian i betametazonu sodu fosforan.

Lek występuje w postaci zawiesiny do wstrzykiwań. Podaje się go drogą pozajelitową – w głębokim wstrzyknięciu w mięsień pośladkowy.

2. Wskazania do stosowania leku Diprophos

Zobacz film: "Awantura o darmowe leki. Rzecznik PiS o "bezczelnym kłamstwie""

Diprophos stosowany jest w leczeniu stanów ostrych i przewlekłych, reagujących na kortykosteroidy, takich jak:

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Diprophos

Leku Diprophos nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na betametazon, którykolwiek ze składników leku, czy inne glikokortykosteroidy,
  • ogólnoustrojowa grzybica,
  • zakażenia bakteryjne, grzybicze, wirusowe,
  • osteoporoza,
  • gruźlica,
  • choroba wrzodowa,
  • jaskra pierwotna,
  • leczenie zespołu błon szklistych po urodzeniu,
  • chwiejność emocjonalna,
  • zespół Cushinga,
  • wczesne zespolenie żył,
  • cukrzyca,
  • niewydolność nerek.

W przypadku kobiet w ciąży lek stosuje się tylko, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a korzyści przewyższają ryzyko. Oceny ryzyka zawsze dokonuje lekarz.

4. Diprophos a inne leki

Diprophos przyjmowany ze środkami moczopędnymi obniżającymi stężenie potasu, może nasilać hipokaliemię. Kortykosteroidy mogą też nasilać utratę potasu, wywołaną leczeniem amfoterycyną B.

Ponadto u pacjentów przyjmujących estrogeny występuje ryzyko nasilenia działań kortykosteroidów. Z kolei w przypadku przyjmowania leków takich jak fenytoina, fenobarbital, ryfampicyna lub efedryna, terapeutyczne działanie kortykosteroidów może być zmniejszone.

Zgodnie z treścią ulotki Diprophos stosowany z glikozydami nasercowymi może nasilać niemiarowość serca, czy toksyczne działanie glikozydów naparstnicy związane z występowaniem hipokaliemii. Stosowanie kortykosteroidów może też wchodzić w reakcje z lekami hamującymi krzepliwość z grupy pochodnych kumaryny.

Przed przyjęciem leku zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż Diprophos może wchodzić też w inne reakcje.

5. Diprophos – skutki uboczne

Zastrzyki Diprophos mogą powodować zaburzenia bilansu płynowego i elektrolitowego ustroju – zatrzymanie sodu, zatrzymanie płynów, zastoinową niewydolność serca, utratę potasu, alkalozę hipokaliemiczną, czy nadciśnienie tętnicze.

Innymi skutkami ubocznymi mogą być zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej, do których zalicza się m.in.: osłabienie mięśni, utrata masy mięśniowej, osteoporoza, kompresyjne złamania kręgosłupa, martwica aseptyczna głowy kości udowej i ramiennej, patologiczne złamania kości długich, niestabilność stawów.

U części pacjentów przyjmujących lek mogą wystąpić również zaburzenia endokrynologiczne, jak chociażby zaburzenia miesiączkowania, rozwój zespołu cushingoidalnego, wtórny brak reakcji ze strony kory nadnerczy i przysadki, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu lub wzrostu dziecka, czy objawy utajonej cukrzycy i obniżona tolerancja na węglowodany.

Skutki uboczne mogą dotyczyć także zaburzeń skóry i tkanki podskórnej, czyli atrofia skóry, utrudnione gojenie się ran, wzmożona potliwość, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wybroczyny, wylewy podskórne, zaczerwienienie skóry twarzy.

Zaburzenia mogą pojawić się także w obrębie przewodu pokarmowego (zapalenie trzustki, wzdęcia brzucha, czkawka, wrzód trawienny, wrzodziejące zapalenie przełyku) lub dotyczyć układu nerwowego (drgawki, bóle głowy, zaburzenia równowagi, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego krwi z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego).

Inne możliwe skutki uboczne to m.in.:

  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • jaskra, zaćma podtorebkowa tylna, wytrzeszcz,
  • zaburzenia metabolizmu i odżywiania,
  • zmiany nastroju,
  • depresja, zmiany osobowości,
  • bezsenność,
  • reakcje rzekomoanafilaktyczne.

6. Diprophos – ile utrzymuje się w organizmie?

Kiedy zaczyna działać Diprophos? Pierwsze efekty pojawiają się już ok. 2-4 godzin od zastrzyku. Jak długo działa zastrzyk Diprophos? Terapeutyczne działanie leku może utrzymywać się nawet cztery tygodnie.

7. Diprophos – cena

Diprophos dostępny jest tylko na receptę, a w określonych przypadkach medycznych podlega refundacji. Cena za 5 ampułek po 1 ml przy odpłatności 100 proc. to ok. 66 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze