Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Karolina Wilk

Dlaczego kobiety częściej chcą rozwodu?

 Sylwia Stachura
11.10.2018 12:41
Dlaczego kobiety częściej chcą rozwodu?
Dlaczego kobiety częściej chcą rozwodu? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Liczba rozwodów stale rośnie – w 2017 roku w Polsce zawarto ok. 193 tys. małżeństw, ale rozwodów w tym samym czasie było ponad 65 tys, czyli o 2 tysiące więcej niż w 2016 roku. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że to kobiety częściej inicjują rozwód. Jeśli jednak sądzisz, że robią to, ponieważ są wrażliwe i gorzej znoszą małżeńskie konflikty, jesteś w błędzie. Dlaczego tak naprawdę kobiety chcą rozwodu?

1. Niezadowolone mężatki

Profesor Michael J. Rosenfeld, socjolog z Uniwersytetu Stanforda, przebadał ponad 1000 heteroseksualnych par. Ankietę wypełnili po raz pierwszy w 2009 roku. W kolejnych latach badacze uzupełnili ją o następne pytania. Do 2015 roku prawie 400 uczestników badania wzięło rozwód lub rozstało się.

Rosenfeld odkrył, że 69 proc. rozwodów było inicjatywą kobiet. Co ciekawe, w związkach nieformalnych nie było aż takich rozbieżności – decyzje o rozstaniu były podejmowane najczęściej wspólnie.

Profesor Rosenfeld twierdzi, że do tej pory źle interpretowaliśmy motywy rozwodów. Kobiety niekoniecznie są rozczarowane swoimi partnerami, a raczej instytucją małżeństwa. Tak wynika z przeprowadzonej ankiety – zamężne kobiety były bardziej niezadowolone ze swojego związku od swoich mężów. W przypadku par, które mieszkały razem, ale nie miały ślubu, obydwoje partnerzy deklarowali podobny poziom zadowolenia z relacji.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Z czego wynika brak satysfakcji z małżeństwa u kobiet? Autor badania tłumaczy, że panie w sformalizowanych związkach często czują się ograniczane, zmęczone i kontrolowane. To sprawia, że chcą się uwolnić z małżeńskich więzów i jako pierwsze składają pozew o rozwód.

Poznaj sekret szczęśliwego związku
Poznaj sekret szczęśliwego związku [10 zdjęć]

Musisz zdawać sobie sprawę, że zauroczenie, którego doświadcza się na początku nowego związku nie będzie

zobacz galerię

2. Nowoczesny model małżeństwa do poprawki?

Badanie przeprowadzone przez amerykańskiego socjologa wykazało, że wartości wyznawane przez kobiety na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Małżeństwo i wychowanie dzieci, czyli role, do których kulturowo są przygotowywane kobiety, nie są już na pierwszych miejscach hierarchii wartości. Coraz ważniejsza staje się równość partnerów.

Model małżeństwa w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ewoluował – mężczyźni aktywniej uczestniczą w wychowaniu dzieci i biorą na siebie część domowych obowiązków. Mimo to kobiety nie czują się spełnione jako żony. Dlaczego?

Rosenfeld sugeruje, że winne są dysproporcje w obowiązkach kobiet i mężczyzn. Z badań wynika, że chociaż ojcowie chętniej niż w przeszłości opiekują się dziećmi, to wciąż przeznaczają na to mniej czasu niż kobiety – średnio tata spędza z maluchami 22 godziny tygodniowo, a mama 41 godzin.

Podobnie wygląda kwestia domowych obowiązków. Żony poświęcają na sprzątanie i gotowanie ponad 10 godzin więcej w ciągu tygodnia niż ich mężowie.

- Małżeństwo nie może nadążyć za oczekiwaniami, jakie są przed nim stawiane przez współczesne kobiety – komentuje wyniki badania profesor Rosenfeld. Socjolog twierdzi, że związki nieformalne są bardziej elastyczne i gotowe na kompromisy, a kobiety i mężczyźni nie mają w nich tak jasno określonych ról jak w przypadku małżeństwa, przez co łatwiej przystosowują się do nowych warunków.

Wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanforda zostały zaprezentowane na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego w Chicago.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze