Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu?

Avatar placeholder
27.11.2018 09:39
Jakość powietrza w domu jest dla alergika niezwykle istotna
Jakość powietrza w domu jest dla alergika niezwykle istotna

Mieszkanie w bloku warto czyścić z pyłu i kurzu, ponieważ jakość powietrza ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Tym bardziej, jeśli powietrze jest suche lub zawiera szkodliwe substancje, które wydzielają się z odświeżaczy, tworzyw sztucznych, urządzeń elektronicznych, mebli oraz środków chemicznych.

spis treści

1. Powietrze w domu – co można w nim znaleźć?

Człowiek z każdym oddechem wdycha od 40 do 75 tysięcy cząsteczek kurzu, które mogą zawierać niebezpieczne substancje zagrażające życiu, takie jak:

Zobacz film: "Walka z łuszczycą pospolitą"
  • amoniak – stosowany do czyszczenia piekarnika, wywabiania plam czy odświeżania biżuterii,
  • benzen – rakotwórcza substancja używana do produkcji farb, lakierów i tworzyw sztucznych,
  • formaldehyd – stosowany do konserwacji mydeł, kremów czy dezodorantów,
  • ksylen – substancja rakotwórcza wykorzystywana do produkcji lakierów czy środków do konserwacji drewna,
  • odchody roztoczy – zawierają silne enzymy nasilające objawy alergii,
  • nikotynę i substancje smoliste – pogłębiają alergię i są przyczyną m.in. raka płuc.

Substancje chemiczne mają największy wpływ na zdrowie noworodków i dzieci, które są bardziej podatne na problemy zdrowotne niż dorosły człowiek.

2. Czyste powietrze w mieszkaniu – jak sprawdzić?

Jakość powietrza można sprawdzić, wykonując test lampki, w której znajduje się mocna żarówka (100 lub 150 W). Skierowane w jeden punkt pokoju światło, w którym nie ma innych rodzajów oświetlenia, pozwoli zobaczyć, jak dużo pyłu i kurzu krąży w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są również urządzenia pomiarowe, które pokazują temperaturę, stężenie dwutlenku węgla oraz wilgotność powietrza w domu.

3. Czyste powietrze w mieszkaniu a zdrowie człowieka

Czyste powietrze ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Tym bardziej, że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy 90 proc. życia, przez co stajemy się bardziej podatni na alergię, problemy z oddychaniem, zmęczenie czy chroniczne migreny. Stawianie budynków z tańszych sztucznych materiałów, wyposażenie pomieszczeń biurowych i mieszkalnych w syntetyczne meble sprzyja rozwojowi tzw. „syndromu chorego budynku” (ang. SBS – sick building syndrome), do którego zalicza się: astma, alergia, zaczerwienienie oczu, gardła i nosa, zasłabnięcia, problemy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego i oddechowego.

4. Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu?

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu to podstawa dla alergika
Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu to podstawa dla alergika

Niestety tradycyjna metoda na poprawę jakości powietrza, czyli wietrzenie mieszkania nie sprawdza się. W ten sposób po prostu wpuszczamy do naszych domów zanieczyszczenia z zewnątrz m.in. smog i alergeny. Najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne są oczyszczacze powietrza, np. Electrolux Oxygen rekomendowane przez m.in. Szwedzkie i Fińskie Towarzystwo Zwalczania Astmy i Alergii oraz Brytyjską Fundację Antyalergiczną (BAF).

Oczyszczacze filtrują aż 99,97% zanieczyszczeń na powierzchni do 100 m2. Wychwytują mikroskopijne cząstki i zanieczyszczenia do 0,3 µm - w tym szkodliwe pyły PM10 i PM2.5, wirusy grypy, bakterie, roztocza, kurz a także pyłki kwiatów i drzew. Ponadto posiadają czujniki światła oraz jakości powietrza, dzięki czemu urządzenie automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania. W mieszkaniu można również postawić rośliny, które filtrują powietrze (palmy, paprocie, bluszcz pospolity, fikus czy dracenę).

Ważne jest również regularne ścieranie kurzu i odkurzanie mieszkania – co najmniej 2–3 razy w tygodniu. W tym celu należy zadbać o dobry odkurzacz. Najlepiej używać sprzętu ze specjalnym zmywalnym filtrem typu AllergyPlus™. Znajdziemy go m.in. w odkurzaczu UltraSilencer™ ZEN.

Roztocza, grzyby i pleśń lubią wilgoć, dlatego, by uniknąć zawilgocenia mieszkania, w kuchni warto zainstalować wyciąg, natomiast w łazience wieszać torebki z ziołami oraz zostawiać na noc uchylone drzwi.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Electrolux

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze