Domowa siłownia - organizacja, przyrządy sportowe, wystrój domowej siłowni

Domowa siłownia to sposób na nieustanny brak czasu i życie w biegu. Nie musisz wychodzić z domu do klubu fitness czy na siłownię, możesz zorganizować sobie ćwiczenia w domu. We współczesnym świecie rezygnujemy z ulubionych sportów, żyjemy w ciągłym pośpiechu, co w konsekwencji rzutuje na nasz kręgosłup, stawy oraz wagę ciała. Organizacja domowej siłowni pomoże ci schudnąć i cieszyć się zdrowiem i kondycją każdego dnia.

Domowa siłownia - organizacja

Przed przystąpieniem do organizacji domowej siłowni musisz zastanowić się, gdzie wydzielisz w domu miejsce czy pomieszczenie na wyposażenie siłowni. Następnie czeka cię zakup sprzętu do ćwiczeń siłowych. Ponadto odpowiedz sobie na kilka pytań, które pomogą ci w zakupie akcesoriów do siłowni: ile osób będzie ćwiczyć, jaki rodzaj korzyści dla ciała zamierzasz uzyskać i ile czasu w tym pomieszczeniu zamierzasz spędzać. W przypadku niedużych mieszkań może stanowić to poważną przeszkodę – wówczas ilość sprzętów można ograniczyć do niezbędnego minimum. Zanim postawisz w domu bieżnię, atlas czy inny sprzęt do ćwiczeń siłowych, wyściel podłogę matą ochronną.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Domowa siłownia - przyrządy sportowe

  • Atlas do ćwiczeń – doskonały przyrząd sportowy do treningu siłowego. Zapewnia skuteczne ćwiczenia niemal wszystkich partii mięśniowych. Najprostsze atlasy do ćwiczeń mają wymiary około 145x120x210 cm, ważą 90 kg. Ich koszt wynosi około 900 zł. Mają stabilną konstrukcję, piankowe wykończenie stawów oraz ławeczkę z wysokim podparciem kręgosłupa. Można na nim wykonywać ćwiczenia w pozycji zarówno siedzącej, jak i stojącej, kształtować mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, bicepsy i tricepsy.
  • Bieżnia do biegania – dobre wyposażenie siłowni dla osób, które mają pracę siedzącą. Na bieżni można spacerować, truchtać i biegać – wszystko to jest uzależnione od indywidualnych upodobań. Bieżnie do biegania można kupić za 400-500 zł, są też pięć razy droższe. Ćwiczenia na bieżni znakomicie rzeźbią łydki, uda i pośladki, a także pozwalają szybko spalać tłuszcz.
  • Rower stacjonarny – kształtuje mięśnie pośladków, ud i łydek. Ze względu na system hamowania, rowerki stacjonarne dzieli się na mechaniczne i magnetyczne. Ten pierwszy typ można zakupić za 200-300 zł, waży 12 kg. Drugi typ jest bardziej odporny na uszkodzenia. Kosztuje około 500 zł. Przy wyborze rowerku zwróć uwagę na możliwość regulowania siodełka, jego wysokości i poziomu. Nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do bólu pośladków, pleców i ramion. To samo dotyczy możliwości regulowania kierownicy.
  • Orbitrek – rodzaj sprzętu do ćwiczeń siłowych, który łączy w sobie działanie rowerku, bieżni, steppera i ski-trainera. Pozwala kształtować mięśnie bioder, ud, podudzia, pośladków, ramion, klatki piersiowej, barków, kręgosłupa. Staje się na pedałach, z rękoma na uchwytach i wykonuje się ruch zbliżony do wspinaczki i biegu. Podczas ćwiczeń stawy nie są nadmiernie obciążane. Do wyboru masz 3 rodzaje orbitreków: mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny. Orbitrek mechaniczny kupisz za 300-400 zł, magnetyczny za około 800-1500 zł, a elektromagnetyczny za 1200-5000 zł.
  • Stepper – pozwala kształtować mięśnie nóg i pośladków. Ćwiczenia na stepperze porównywane są do wchodzenia i schorzenia ze schodów. Istnieją także stepery „skrętne” pracujące w dwóch płaszczyznach: góra-dół i na zewnątrz-do środka. Ćwicząc na stepperze, wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, wydolność organizmu, pozbywamy się tkanki tłuszczowej i cellulitu. Urządzenie do ćwiczeń siłowych możesz kupić już za 100 zł.
  • Inne akcesoria do siłowni – stanowią je sztangi, hantle, ławki o różnej wielkości, wadze i objętości. Dla pań są przeznaczone sztangielki fitness z powłoką winylową, gdyż mają zastosowanie w ćwiczeniach aerobowych oraz na zajęciach fitness. Pojedyncze sztuki w zależności od ciężaru kosztują od kilku do kilkuset złotych.

Domowa siłownia - wystrój

Podczas organizacji domowej siłowni warto zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale również wystrój tego pomieszczenia. Na ścianach powinny wisieć lustra, które umożliwią oglądanie sylwetki oraz kontrolę poprawności wykonywanych ćwiczeń. Ważne jest oświetlenie i kolory, które sprawią, że będziesz czuć się dobrze. Na pewno trening siłowy będzie przyjemniejszy, jeśli zadbasz o odpowiednią muzykę. Wskazana jest wentylacja pomieszczenia.

Ćwicząc, nie zapomnij o piciu wody niegazowanej, która nie tylko gasi pragnienie, ale również zwiększa wydolność organizmu. Domowa siłownia powinna umożliwiać zdrowy trening na profesjonalnym sprzęcie. Wraz z każdym tygodniem długość treningu można zwiększać o kilka minut.

Komentarze (3)
~Mademoiselle
~Mademoiselle ponad rok temu

Nie potrzeba tych wszystkich sprzętów, wystarczy dobra mata, ciężarki, ewentualnie piłka i prosty step, no i filmiki instruktarzowe np. Mel B czy Natalii Gackiej - bezpłatnie na You Tube albo książka z ćwiczeniami.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak ćwiczyć?
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Jak ćwiczyć?
Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale (...) o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości....

Siłownia

Siłownie zewnętrzne - charakterystyka, dla kogo, zalety

znajdują się w okolicy parku, lasu, na uboczu. Na siłowniach zewnętrznych znajdziemy podobne przyrządy, te z których słynie siłowni tradycyjna, między (...) W okresie zimowym większość osób lubiących...

Siłownia

Bieżnia

Bieżnia to jeden z najbardziej popularnych sprzętów, zarówno w domowej siłowni, jak i w fitness klubach. Ćwiczenia na bieżni mają wiele zalet (...) można pokochać bieganie, trenować do wyścigów i różnych dyscyplin sportowych....

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Mięsień trójgłowy ramienia (WIDEO)

Mięsień trójgłowy ramienia (WIDEO) Odtwórz wideo

Za ruch w stawie ramiennym i łokciowym odpowiada mięsień trójgłowy ramienia. Podczas wykonywania pokazanego na filmie ćwiczenia z większą intensywnością pracuje jednak pierwszy z wymienionych, zwłaszcza przy prostowaniu i przywodzeniu ramienia. Aby...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Targi sportowe

Targi sportowe

Sport World Warsaw Targi sportowe odbędą się 19-21 września 2013 r. Zapraszamy! Rakieta tenisowa Pasjonaci tenisa na Targach z pewnością znajdą coś dla siebie.

Zdrowe przepisy

Koktajl czekoladowy

Koktajl czekoladowy

Gdy dopada nas ochota na coś słodkiego, warto spróbować musu czekoladowego domowej roboty.

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.