Doustne środki antykoncepcyjne wpływają na libido

Seks jest człowiekowi potrzebny głównie do prokreacji, jednak, w przeciwieństwie do większości ssaków, ludzie są zainteresowani seksem przez cały rok, nawet jeśli nie chcą potomstwa. Niedawne badania w czasopiśmie "Evolution & Human Behavior" sugerują, że to jak często uprawiamy seks, jest związane z rodzajem stosowanej antykoncepcji i zaangażowaniem w związek.

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) oraz Uniwersytetu w Nowym Meksyku stwierdzili, że seks jest ważny dla stworzenia relacji zaangażowania między mężczyznami i kobietami w związkach. Wpływ na to mają doustne środki antykoncepcyjne używane przez kobiety i to jak często pary uprawiają seks.

Większość osób na całym świecie nie uprawia seksu w celach prokreacyjnych. Na przykład, wiele zachowań seksualnych, w które się angażujemy, jak na przykład seks analny lub oralny, wykonywanych jest dla przyjemności. Jednak poprzednie badania wykazały, dążenie do przyjemności nie jest najważniejszym powodem, dla którego ludzie uprawiają seks.

Socjolog Randall Collins sugeruje, że ludzka seksualność może być rozumiana przez kontekst społeczny. Według niego seks jest interaktywnym rytuałem, który przebiega zgodnie z określonymi zasadami. Przyjemność czerpana z seksu jest wynikiem zsynchronizowanej współpracy między dwojgiem ludzi. W związku z tym uprawiamy i cieszymy się seksem, bo jesteśmy w stanie tworzyć związki i relacje.

Nic dziwnego, że w ostatnim badaniu, naukowcy odkryli, że kobiety w relacjach długoterminowych, gdy używają antykoncepcji hormonalnej i są w zaangażowanych związkach, częściej uprawiają seks z partnerem.

Związek ten był szczególnie widoczny, gdy stosowana przez kobiety antykoncepcyjna miała wysoki poziom syntetycznych hormonów, które działały tak jak naturalne żeńskie hormony progesteron i niższy poziom estrogenów.

Kobiety, które stosowały antykoncepcję z większą zawartością progesteronu, były najbardziej aktywne seksualnie, gdy były wierne i lojalne wobec swoich partnerów. Tymczasem kobiety, które stosowały antykoncepcję z większą ilością estrogenów, były najbardziej aktywne seksualnie, gdy znajdowały się w mniej zaangażowanym związku.

Wyniki te sugerują, że istnieje różnica między tymi dwoma rodzajami hormonalnych środków antykoncepcyjnych - estrogenów, które w naturalny sposób mają największe stężenie tuż przed owulacją, gdy kobiety naturalnie odczuwają potrzebę poczęcia potomka i progesteronu, który w naturalny sposób ma najwyższe stężenie, w okresie dłuższej fazy niepłodnej, gdy nie można zajść w ciąże, jeśli chodzi o popęd seksualny.

Naukowcy przeprowadzili ankiety z dwoma grupami kobiet, aby sprawdzić, jak częstotliwość uprawiania seksu jest związana z poczuciem zaangażowania wobec swoich partnerów oraz jaki typ hormonu przyjmowały - naturalny czy syntetyczny.

Pierwsza grupa składała się z 112 kobiet, które używały antykoncepcji hormonalnej w zaangażowanych związkach heteroseksualnych, a następnie obserwowano je przez 12 tygodni. Kobiety zapytano, jak często i w którym momencie w ich cyklu uprawiały seks.

Druga grupa składała się z 275 kobiet w długoterminowych związkach, które stosowały antykoncepcję hormonalną i również poproszono je o określenie częstotliwości stosunków. Obie grupy zostały poproszone o wskazanie rodzaju stosowanej antykoncepcji, a jeśli kobiety korzystały z pigułek, o podanie marki.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i...

W tym badaniu związek między antykoncepcją doustną a relacją określała poziom pożądania seksualnego kobiet. Co ciekawe, kobiety w relacjach długoterminowych częściej uprawiały seks, kiedy przyjmowały one antykoncepcję, w której dominował progesteron. To sugeruje, że kobiety uprawiały seks kilkakrotnie, aby nawiązać głębszą relację z partnerem, a nie w celach prokreacyjnych.

Badanie udowadnia, że to dlaczego jesteśmy zainteresowani seksem przez cały rok, i to jak często go uprawiamy, przynajmniej częściowo jest uzależnione od środków kontroli urodzeń i statusu naszego związku.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Leki i suplementy

Komentarze
Artykuły Newsy - leki i suplementy
Oziębłość płciowa

Dlaczego namiętność wygasa? (prezentacja edukacyjna)

Dlaczego namiętność wygasa? (prezentacja edukacyjna)

, zaplanuj seks podczas jego drzemki. Leki Libido osłabia wiele leków: antydepresanty, leki na nadciśnienie, leki przeciwhistaminowe, doustne środki (...) . Stres Kłopoty w pracy, problemy finansowe,...

Problemy z seksem

Narkotyki i seks (WIDEO)

Narkotyki i seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Narkotyki bez wątpienia wpływają na seksualność człowieka. Na etapie eksperymentowania dana osoba może mieć wrażenie, że narkotyki podnoszą libido (...) , potęgują doznania i wspomagają życie seksualne. Bywa też, że...

Żywienie

5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido

5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido

za dobre samopoczucie. Skutkiem przyjmowania tego typu środków jest jednak coś jeszcze. Antydepresanty obniżają poziom libido, utrudniają przeżywanie (...) z niego więcej. Sprawdź także: Środki na...

Suplementy nasenne i uspokajające

Tabletki na potencję

Tabletki na potencję

Preparaty, które działają cuda tak naprawdę nie istnieją. Jednak wiele pigułek wzmacnia cały organizm, zarazem wspomagając libido.

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) chore odczuwają niską potrzebę zbliżenia seksualnego, trudności...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO)

Najlepsza metoda antykoncepcji (WIDEO) Odtwórz wideo

cechy najlepszych środków zapobiegających ciąży: dostępność cenowa i możliwość kupienia w każdym sklepie, prosty sposób stosowania antykoncepcji (...) , niemal 100% skuteczność oraz zero negatywnych wpływów na libido...

Owoce

Dobroczynne działanie granatu

Dobroczynne działanie granatu

sprawia również, że owoce granatu pozytywnie wpływają na odporność, libido oraz układ krążenia. Dodatkowo wspomagają proces odchudzania i korzystnie (...) rozwoju chorób serca, redukuje stres i poprawia libido....