Trwa ładowanie...

Doustne środki antykoncepcyjne wpływają na libido

Avatar placeholder
04.04.2019 14:31
Doustne środki antykoncepcyjne wpływają na libido
Doustne środki antykoncepcyjne wpływają na libido (iStock)

Seks jest człowiekowi potrzebny głównie do prokreacji, jednak, w przeciwieństwie do większości ssaków, ludzie są zainteresowani seksem przez cały rok, nawet jeśli nie chcą potomstwa. Niedawne badania w czasopiśmie "Evolution & Human Behavior" sugerują, że to jak często uprawiamy seks, jest związane z rodzajem stosowanej antykoncepcji i zaangażowaniem w związek.

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) oraz Uniwersytetu w Nowym Meksyku stwierdzili, że seks jest ważny dla stworzenia relacji zaangażowania między mężczyznami i kobietami w związkach. Wpływ na to mają doustne środki antykoncepcyjne używane przez kobiety i to jak często pary uprawiają seks.

Większość osób na całym świecie nie uprawia seksu w celach prokreacyjnych. Na przykład, wiele zachowań seksualnych, w które się angażujemy, jak na przykład seks analny lub oralny, wykonywanych jest dla przyjemności. Jednak poprzednie badania wykazały, dążenie do przyjemności nie jest najważniejszym powodem, dla którego ludzie uprawiają seks.

Socjolog Randall Collins sugeruje, że ludzka seksualność może być rozumiana przez kontekst społeczny. Według niego seks jest interaktywnym rytuałem, który przebiega zgodnie z określonymi zasadami. Przyjemność czerpana z seksu jest wynikiem zsynchronizowanej współpracy między dwojgiem ludzi. W związku z tym uprawiamy i cieszymy się seksem, bo jesteśmy w stanie tworzyć związki i relacje.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Hormony żeńskie zawarte w antykoncepcji hormonalnej mają wpływ na częstotliwość współżycia
Hormony żeńskie zawarte w antykoncepcji hormonalnej mają wpływ na częstotliwość współżycia (Shutterstock)

Nic dziwnego, że w ostatnim badaniu, naukowcy odkryli, że kobiety w relacjach długoterminowych, gdy używają antykoncepcji hormonalnej i są w zaangażowanych związkach, częściej uprawiają seks z partnerem.

Związek ten był szczególnie widoczny, gdy stosowana przez kobiety antykoncepcyjna miała wysoki poziom syntetycznych hormonów, które działały tak jak naturalne żeńskie hormony progesteron i niższy poziom estrogenów.

Kobiety, które stosowały antykoncepcję z większą zawartością progesteronu, były najbardziej aktywne seksualnie, gdy były wierne i lojalne wobec swoich partnerów. Tymczasem kobiety, które stosowały antykoncepcję z większą ilością estrogenów, były najbardziej aktywne seksualnie, gdy znajdowały się w mniej zaangażowanym związku.

Wyniki te sugerują, że istnieje różnica między tymi dwoma rodzajami hormonalnych środków antykoncepcyjnych - estrogenów, które w naturalny sposób mają największe stężenie tuż przed owulacją, gdy kobiety naturalnie odczuwają potrzebę poczęcia potomka i progesteronu, który w naturalny sposób ma najwyższe stężenie, w okresie dłuższej fazy niepłodnej, gdy nie można zajść w ciąże, jeśli chodzi o popęd seksualny.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy przeprowadzili ankiety z dwoma grupami kobiet, aby sprawdzić, jak częstotliwość uprawiania seksu jest związana z poczuciem zaangażowania wobec swoich partnerów oraz jaki typ hormonu przyjmowały - naturalny czy syntetyczny.

Pierwsza grupa składała się z 112 kobiet, które używały antykoncepcji hormonalnej w zaangażowanych związkach heteroseksualnych, a następnie obserwowano je przez 12 tygodni. Kobiety zapytano, jak często i w którym momencie w ich cyklu uprawiały seks.

Druga grupa składała się z 275 kobiet w długoterminowych związkach, które stosowały antykoncepcję hormonalną i również poproszono je o określenie częstotliwości stosunków. Obie grupy zostały poproszone o wskazanie rodzaju stosowanej antykoncepcji, a jeśli kobiety korzystały z pigułek, o podanie marki.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

W tym badaniu związek między antykoncepcją doustną a relacją określała poziom pożądania seksualnego kobiet. Co ciekawe, kobiety w relacjach długoterminowych częściej uprawiały seks, kiedy przyjmowały one antykoncepcję, w której dominował progesteron. To sugeruje, że kobiety uprawiały seks kilkakrotnie, aby nawiązać głębszą relację z partnerem, a nie w celach prokreacyjnych.

Badanie udowadnia, że to dlaczego jesteśmy zainteresowani seksem przez cały rok, i to jak często go uprawiamy, przynajmniej częściowo jest uzależnione od środków kontroli urodzeń i statusu naszego związku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze