Duża tolerancja na ból podwyższa ryzyko cichego zawału serca

Według najnowszego badania, u ludzi, którzy są mniej wrażliwi na ból, może występować zwiększone ryzyko wystąpienia cichego  zawału serca. Objawy są dość nietypowe i obejmują ból górnej części pleców, ból szczęki, duszności i nudności.

 

Ból w klatce piersiowej jest jednym z najbardziej klasycznych objawów zawału serca. Ale wiele osób ma tak zwane ciche ataki serca, które nie wywołują żadnych wyraźnych objawów.

"Niemal każdy wie, czym jest zawał serca. Najbardziej kojarzy nam się z intensywnym bólem w klatce piersiowej i potrzebą szybkiej interwecji lekarza" - powiedziała dr Andrea Ohrn, główny autor nowego badania, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Tromso w Norwegii.

"Ale zjawiskiem, które jest mniej znane w społeczeństwie, jest doświadczenie ataku serca nie wiedząc o tym" - powiedziała Ohrn.

Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Ale nowe odkrycia sugerują, że tolerancja bólu może być czynnikiem podwyższającym ryzyko tego rodzaju ataku.

Za pomocą standardowego testu wrażliwości na ból, zespół Ohrn odkrył, że ludzie, którzy mieli cichy atak serca w przeszłości zwykle wykazywali  wyższą tolerancję na ból.

Cichy zawał serca daje nietypowe objawy, jednak jest tak samo niebezpieczny w skutkach jak klasyczny zawał serca
Cichy zawał serca daje nietypowe objawy, jednak jest tak samo niebezpieczny w skutkach jak klasyczny zawał serca (123rf)

Kiedy naukowcy wgłębili się bardziej, okazało się, że zależność ta wydaje się być silniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

"Jest to ciekawe stwierdzenie, ale nie wiadomo, co zrobić z nim w tym momencie" -  powiedziała dr Nieca Goldberg, dyrektor medyczny programu dotyczącego serca kobiet w Centrum Medycznym Nowego Jorku.

Naukowcy uważają, że ludzie powinni znać rodzaje nietypowych objawów zawału serca. A są to między innymi bóle w górnej części pleców, bóle żuchwy, nudności, duszności czy też zgaga.

"Musimy kłaść duży nacisk w kształceniu ludzi, ponieważ ból w klatce piersiowej nie jest jedynym objawem zawału serca" - powiedział Goldberg.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdź, czy nie przeoczyłeś własnego zawału serca

Odkrycia, opublikowane 21 grudnia w czasopiśmie "Journal of American Heart Association" pochodziły z badań mieszkańców Norwegii.

Test wrażliwości na ból polegał na włożeniu ręki do zimnej wody i trzymanie jej tam tak długo, ile mogli to wytrzymać.

Następnym etapem badania było EKG uczestników, które miało wykryć ślady zawału serca w przeszłości.

Spośród ponad 4800 dorosłych, okazało się, że 8 procent wcześniej miało cichy atak serca. U około  5 procent uczestników, kiedykolwiek rozpoznano zawał serca.

Kiedy naukowcy porównali dwie grupy, okazało się, że osoby, które miały cichy atak odznaczały się  większą tolerancją na ból.

"Jest możliwe, że ludzie, którzy tolerują ból są mniej wrażliwi na ból spowodowany przez zmniejszenie przepływu krwi do serca" – twierdzi Ohrn.

Ale Goldberg dodaje, że nie jest do końca jasne, czy objawy cichego zawału rzeczywiście nie powodowały bólu czy też osoby nie zdawały sobie sprawy z powagi tego typu dolegliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, średnio o 12 proc. więcej mężczyzn dotyka zawał serca w porównaniu do kobiet. Ale ciche ataki stanowiły trzy czwarte wszystkich ataków serca u kobiet, w porównaniu do 58 proc. wśród mężczyzn.

W tym badaniu, kobiety na ogół miały mniejszą tolerancję na ból niż mężczyźni. Jednak połączenie pomiędzy większą tolerancją na ból i bezobjawowym atakiem serca było silniejsze u kobiet w porównaniu z mężczyznami.

Czasami pojawiają się dolegliwości długofalowe, które mogą zwiastować cichy atak serca i są to między innymi problemy z oddychaniem, obrzęk nóg, co może być objawem uszkodzenia mięśnia sercowego prowadzącego do ataku.

Ciche ataki, są tak samo poważne, jak te, które powodują ból w klatce piersiowej i niosą podobne ryzyko śmierci lub powtórnego zawału serca w dłuższej perspektywie.

A to znacznie podkreśla znaczenie profilaktyki. Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia i kontrola czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu są niezbędne, jak twierdzą naukowcy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy