Trwa ładowanie...

Efekt jojo może przyczynić się do rozwoju chorób serca

Lek. Mateusz Nawrocki
30.04.2019 12:20
Efekt jojo może przyczynić się do rozwoju chorób serca
Efekt jojo może przyczynić się do rozwoju chorób serca (123RF)

Otyłość to prawdziwa plaga na świecie, w związku z czym możemy spotkać się z coraz większym wyborem diet pomagających w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Czasami jednak wysiłki idą na marne i masa ciała wraca do swoich wyjściowych parametrów. Najnowsze badania donoszą, że takie gwałtowne spadki i wzrosty wagi mogą zwiększyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Otyłość sama w sobie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, udar, niektóre formy raka, a także prowadzi do obniżenia jakości życia.

Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że ponad jedna trzecia Amerykanów jest otyła, ale równocześnie wielu z nich stara się zrzucić zbędne kilogramy. Ponad 24 procent mężczyzn i 38 procent kobiet w USA próbowało zmniejszyć swoją wagę. Niektóre osoby osiągają upragnioną sylwetkę w krókim czasie i równie szybko wracają do stanu sprzed odchudzania - zjawisko to popularnie nazywane jest efektem jojo.

Efekt jojo to częsta przypadłość odchudzających się osób
Efekt jojo to częsta przypadłość odchudzających się osób (123RF)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Wcześniejsze badania wskazywały, że 7 procent mężczyzn i 10 procent kobiet może mieć problem z tak zwaną cyrkulacją wagi. Warunkiem koniecznym do spełnienia tej definicji jest minimum trzykrotny spadek masy ciała o 5 kilogramów i ponowne przytycie. Jak donoszą nowe badania, efekt jojo może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, szczególnie negatywnie działając na serce, nawet u osób nieotyłych.

Aktualne doniesienia sugerują, że wahania wagi oddziałują na metabolizm i fizjologiczne działanie naszego organizmu, ale dokładny efekt szybkiego powrotu do wagi pozostaje niejasny.

„Cyrkulacja masy ciała jest coraz większym, globalnym problemem zdrowotnym związanym z próbami utraty nadwagi” - mówi główny autor badań, dr Somwail Rasla ze Szpitala Rhode Island.

Na potrzeby badania dr Rasla wraz z zespołem podzielili grupę 158 063 kobiet po menopauzie na cztery kategorie: stałej masy ciała, stałego wzrostu masy ciała, utrzymywanynego spadku oraz cyrkulacji wagi.

Śledzenie losów pacjentów przez ponad 11,5 lat wykazało, że kobiety, które miały prawidłową masę ciała na początku badania, a później ją zmniejszyły i szybko podniosły, były 3,5-krotnie bardziej narażone na nagłą śmierć z powodów kardiologicznych w porównaniu do uczestniczek, które utrzymywały stałą masę ciała przez cały okres badania.

Przeczytaj koniecznie

Co ciekawe kobiety, które były otyłe na początku eksperymentu i występowała u nich cyrkulacja wagi, nie były narażone na wzrost ryzyka śmierci z powodów kardiologicznych. Badania wykazały, że otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej serca lub tak zwanej nagłej śmierci sercowej. W zasadzie eksperyment ten bazował na osobistych spostrzeżeniach pacjentów, w związku z czym konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań.

Ponieważ nie ma oficjalnych rekomendacji w kwestii radzenia sobie z efektem jojo, Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przypomina o siedmiu ważnych krokach, pozwalających zmniejszyć ryzyko chorób serca. Należą do nich: mierzenie ciśnienia tętniczego krwi, kontrola cholesterolu, ograniczenie spożycia cukru, aktywność fizyczna, spożywanie zdrowych pokarmów, zaprzestanie palenia i utrzymanie właściwej masy ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze