Eksperci sugerują kolejne rozpatrzenie światowego zakazu stosowania marihuany

Wiodący Komitet Naukowy do spraw narkotyków dokonał przeglądu wszystkich istniejących badań dotyczących skutków zdrowotnych marihuany, przez co ma nadzieję, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) użyje ich jako podstawę do ponownego rozpatrzenia zakazu.

Międzynarodowy traktat, znany jako jednolita konwencja o środkach odurzających z 1961 roku, określił marihuanę jako bardzo uzależniającą substancję, nie mającą żadnej wartości terapeutycznej.

Jednak w ciągu ponad pięciu lat, nasze rozumienie działania marihuany zmieniło się dramatycznie, dlatego eksperci sugerują ponowne poruszenie tego tematu.

Jednolita konwencja o środkach odurzających ma oprzeć wszystkie swoje decyzje na dowodach naukowych dostarczonych przez Komitet Ekspertów Zależności Narkotyków należący do Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak Komitet nigdy nie dokonał przeglądu dowodów wpływu marihuany na organizm, co oznacza, że ostatni raz zrobił to Komitet Zdrowia Ligii Narodów w 1935 roku.

Komitet Ekspercki na spotkaniu z Komitetem do spraw Nauki o Narkotykach i Lekach, który składa się z światowej sławy ekspertów w dziedzinie leków, dokonał pełnego przeglądu wszystkich dowodów za i przeciw marihuanie.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał medyczny tej rośliny i korzyści z jej legalizacji....

„Spotkanie z komitetem naukowym stawiło wyjątkową okazję do zainicjowania krytycznej recenzji procesu uszeregowania marihuany i haszyszu w ramach Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających” – wyjaśniają autorzy.

Wśród zagadnień poruszonych w raporcie jest to, że zgodnie z obowiązującymi kryteriami Komitetu Eksperckiego, pierwszy spis jest zbiorem leków, które są co najmniej tak samo uzależniające jak kodeina.

Jednakże kodeina jest to opioid, co oznacza, że wpływa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym. Marihuana zawiera związki, które wiążą się z receptorami kanabinoidowymi, a więc nie jest możliwe bezpośrednie porównanie tych dwóch substancji.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt. Nie chodzi tutaj o przygarnięcie kilku zbłąkanych...

Analizując wszystkie istniejące badania nad marihuaną, autorzy stwierdzili, że istnieją dowody na to, że marihuana prowadzi do uzależnienia, zmieniając sposób, w jaki działa receptor kannabinoidowy, zwany CB1R, pomimo dowodów sugerujących, że wraca to do normy wkrótce po ustaniu zażywania marihuany.

Z raportu wynika również, że istnieje powiązanie między marihuaną a psychozami i że marihuana również wydaje się mieć wartość terapeutyczną - zwłaszcza w leczeniu stwardnienia rozsianego, przewlekłego bólu i nudności związanych z chemioterapią - co tłumaczy, dlaczego leki zawierające marihuanę są obecnie licencjonowane w 28 krajach.

Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że osąd społeczeństwa na temat medycznych zastosowań konopii indyjskich może być różny. Autorzy jednak twierdzą, że wiele dowodów sugeruje, że uzasadnienie naukowe dotyczące marihuany wymaga ponownego rozpatrzenia.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...