Trwa ładowanie...

Eksperci sugerują kolejne rozpatrzenie światowego zakazu stosowania marihuany

Avatar placeholder
19.10.2016 20:51
Eksperci sugerują kolejne rozpatrzenie światowego zakazu stosowania marihuany
Eksperci sugerują kolejne rozpatrzenie światowego zakazu stosowania marihuany

Wiodący Komitet Naukowy do spraw narkotyków dokonał przeglądu wszystkich istniejących badań dotyczących skutków zdrowotnych marihuany, przez co ma nadzieję, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) użyje ich jako podstawę do ponownego rozpatrzenia zakazu.

Leki zawierające marihuanę są już licencjonowane w 28 krajach
Leki zawierające marihuanę są już licencjonowane w 28 krajach (123RF)

Międzynarodowy traktat, znany jako jednolita konwencja o środkach odurzających z 1961 roku, określił marihuanę jako bardzo uzależniającą substancję, nie mającą żadnej wartości terapeutycznej.

Jednak w ciągu ponad pięciu lat, nasze rozumienie działania marihuany zmieniło się dramatycznie, dlatego eksperci sugerują ponowne poruszenie tego tematu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jednolita konwencja o środkach odurzających ma oprzeć wszystkie swoje decyzje na dowodach naukowych dostarczonych przez Komitet Ekspertów Zależności Narkotyków należący do Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak Komitet nigdy nie dokonał przeglądu dowodów wpływu marihuany na organizm, co oznacza, że ostatni raz zrobił to Komitet Zdrowia Ligii Narodów w 1935 roku.

Komitet Ekspercki na spotkaniu z Komitetem do spraw Nauki o Narkotykach i Lekach, który składa się z światowej sławy ekspertów w dziedzinie leków, dokonał pełnego przeglądu wszystkich dowodów za i przeciw marihuanie.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

„Spotkanie z komitetem naukowym stawiło wyjątkową okazję do zainicjowania krytycznej recenzji procesu uszeregowania marihuany i haszyszu w ramach Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających” – wyjaśniają autorzy.

Wśród zagadnień poruszonych w raporcie jest to, że zgodnie z obowiązującymi kryteriami Komitetu Eksperckiego, pierwszy spis jest zbiorem leków, które są co najmniej tak samo uzależniające jak kodeina.

Jednakże kodeina jest to opioid, co oznacza, że wpływa na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym. Marihuana zawiera związki, które wiążą się z receptorami kanabinoidowymi, a więc nie jest możliwe bezpośrednie porównanie tych dwóch substancji.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Analizując wszystkie istniejące badania nad marihuaną, autorzy stwierdzili, że istnieją dowody na to, że marihuana prowadzi do uzależnienia, zmieniając sposób, w jaki działa receptor kannabinoidowy, zwany CB1R, pomimo dowodów sugerujących, że wraca to do normy wkrótce po ustaniu zażywania marihuany.

Z raportu wynika również, że istnieje powiązanie między marihuaną a psychozami i że marihuana również wydaje się mieć wartość terapeutyczną - zwłaszcza w leczeniu stwardnienia rozsianego, przewlekłego bólu i nudności związanych z chemioterapią - co tłumaczy, dlaczego leki zawierające marihuanę są obecnie licencjonowane w 28 krajach.

Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że osąd społeczeństwa na temat medycznych zastosowań konopii indyjskich może być różny. Autorzy jednak twierdzą, że wiele dowodów sugeruje, że uzasadnienie naukowe dotyczące marihuany wymaga ponownego rozpatrzenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze