Fluorescencyjne guzy pomogą chirurgom precyzyjnie wyciąć raka mózgu

Eksperymentalne narzędzie obrazowania guzów nowotworowych, które sprawia, że świecą jaskrawo podczas zabiegu zostało wykorzystane w nowym badaniu klinicznym Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Pensylwania, tym razem u pacjentów z rakiem mózgu. Technika ta wykorzystuje barwnik fluorescencyjny, pierwotnie opracowany przez chirurgów w Centrum Precyzyjnej Chirurgii Uniwersytetu Pensylwania, aby leczyć raka płuc.

Wnioski z badania pilotażowego, prowadzonego przez pierwszego autora Johna Y.K. Lee, profesora Neurochirurgii w Szkole Medycznej Perelman na Uniwersytecie Pensylwania i zastępcy dyrektora Ośrodka Precyzyjnej Chirurgii, opisano w tym tygodniu w "Neurosurgery".

Dużym wyzwaniem jest zapewnienie, że operowany guz w mózgu zostanie usunięty w całości. Trudno jest określić marginesy guza według aktualnych metod. Tkanki raka nie są widoczne gołym okiem ani też nie są odczuwane przez palce, dlatego są często pomijane podczas usuwania guza, co prowadzi do nawrotu choroby u niektórych pacjentów, około 20 do 50 proc.

Podejście naukowców, które opiera się na wstrzykiwaniu barwnika, który gromadzi się w tkankach nowotworowych bardziej niż normalnych tkankach, może pomóc to zmienić.

"To ma potencjał do obrazowania w czasie rzeczywistym, identyfikacji choroby, a co najważniejsze, pozwala na precyzyjne wykrywanie granic guza. Dzięki czemu lepiej wiedzieć, gdzie ciąć" - wyjaśnia Lee.

Technika ta wykorzystuje obrazowanie bliską podczerwienią lub NIR i okontrastowym odczynnikiem zieleni indocyjaninwej (ICG), który fluoryzuje na jasnozielono pod wpływem promieniowania NIR.

W tym badaniu naukowcy wykorzystali zmodyfikowaną wersję ICG o wyższym stężeniu wstrzykiwanego dożylnie na około 24 godziny przed zabiegiem, aby mieć pewność, że zadziała. Jest to pierwszy raz, zgodnie z wiedzą autorów, kiedy to opóźnione obrazowanie ICG zostało wykorzystane do wizualizacji guzów mózgu. Pacjenci włączeni do badania klinicznego byli w wieku pomiędzy 20 i 81 lat z diagnozą pojedynczego guza mózgu i przypuszczalnie glejaka na podstawie obrazowania, zabiegu chirurgicznego lub w wyniku biopsji.

Dwanaście z piętnastu nowotworów wykazało silną fluorescencję śródoperacyjną. Brak reakcji guza w trzech pozostałych przypadkach może wynikać ze stopnia zaawansowania choroby i momentu wstrzyknięcia odczynnika.

Ośmiu z piętnastu pacjentów wykazało widoczny blask przez oponę twardą, grubą błonę na oponach mózgu, która została "otwarta", udowadniając zdolność technologii do wglądu w głąb mózgu, zanim guz zostanie odsłonięty.

Po otwarciu wszystkie guzy zareagowały na obrazowanie NIR. Naukowcy badali również margines chirurgiczny przy użyciu neuropatologii i obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI) w celu oceny dokładności i precyzji fluorescencji w identyfikacji tkanki nowotworowej.

Spośród 71 próbek pobranych z guzów uwidocznionych na MRI i ich marginesu chirurgicznego, 61 (85,9 proc.) fluoryzowało, a 51 z nich (71,8 proc.) zostało sklasyfikowanych jako tkanki glejaka.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba ta jest bardzo trudna do zdiagnozowania, co sprawia...

Spośród 12 przypadków glejaka potwierdzonych w MRI, czterech pacjentów miało biopsje, które były niefluorescencyjne, a ich wyniki negatywne, co zgadzało się z obrazem na MRI. W przeciwieństwie do tego, 8 pacjentów miało resztkowy sygnał fluorescencyjny w miejscu wycięcia. Tylko trzech z tych pacjentów wykazało całkowite usunięcie guza w MRI. Autorzy mówią, że to sugeruje, że korzyści płyną z prawdziwie ujemnych sygnałów NIR po usunięciu guza.

W ciągu ostatnich trzech lat, Singhal, Lee i jego współpracownicy wykonali więcej niż 300 zabiegów z wykorzystaniem metody obrazowania u pacjentów z różnymi typami nowotworów, w tym płuc, mózgu, pęcherza moczowego i piersi.

"Technika ta, jeśli zostanie zatwierdzona przez amerykańską Agencja ds. Żywności i Leków, może dać duże nadzieje lekarzom i pacjentom" - powiedział Singhal. "Jest to strategia, która może pozwolić na większą precyzję w wielu różnych typach nowotworów i pomóc we wczesnym wykrywaniu i mamy nadzieję, lepszej skuteczności leczenia."

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...