Folik® (Acidum folicum)

Ciąża to czas, kiedy szczególnie powinnyśmy o siebie zadbać – jesteśmy wówczas odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za nowe życie, które rozwija się w naszym łonie. W tym wymagającym dla kobiecego organizmu okresie, a także wtedy, gdy przygotowujemy się do bycia mamą, warto wspomóc jego funkcjonowanie. Jednym z preparatów, po które warto sięgnąć jest Folik®. Co należy o nim wiedzieć?

Najczęstsze pytania

Czym jest preparat Folik®?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Suplementem diety dla kobiet planujących poczęcie, ciężarnych i karmiących.

W jakiej formie występuje?

Występuje w formie tabletek doustnych.

Kiedy należy po niego sięgnąć?

W momencie rozpoczęcia starań o poczęcie.

Jak wygląda dawkowanie preparatu?

Dawkowanie to 1 tabletka dziennie.

Czy mogą przyjmować go kobiety karmiące piersią?

Tak, mogą go przyjmować kobiety karmiące piersią.

Czy przeznaczony jest jedynie dla kobiet spodziewających się dziecka?

Nie, również dla innych osób z niedoborem kwasu foliowego.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest ważne w okresie ciąży?

Kwas foliowy jest ważnym elementem, niezbędnym dla budowy nowych komórek, np. u płodu.

**Na jakie choroby narażone jest nasze dziecko z powodu niedoboru

kwasu foliowego w organizmie matki?**

Wady cewki nerwowej.

Kiedy nie można zażywać tej witaminy?

W nadwrażliwości na kwas foliowy i podczas chemioterapii nowotworów.

Czy Folik® można stosować w profilaktyce innych chorób?

Tak, np. w przypadku miażdżycy.

Folik® – co to takiego?

Preparat Folik® występuje w postaci jasnożółtych, okrągłych obustronnie płaskich tabletek zawierających kwas foliowy. Jego stosowanie zalecane jest przede wszystkim kobietom przed poczęciem w celu zapobiegania niedoborom tej substancji, a także we wczesnym okresie ciąży. Stosować powinny go także te z nas, które dopiero planują macierzyństwo.

Folik®, a więc kwas foliowy, to witamina z grupy B. Codzienne spożywanie dawki zawartej w jednej pigułce (0,4 mg) zapobiega powstawaniu bardzo poważnych wad wrodzonych cewy nerwowej u dzieci, które przebywają jeszcze w łonie matki. Najczęstsze z nich to rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie oraz przepuklina nerwowo-rdzeniowa, które mogą wystąpić w ciągu 4 tygodni od poczęcia. Jedną z ich głównych przyczyn jest niedobór właśnie tej substancji w czasie, kiedy kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy. Folik® dostarcza optymalną dawkę tej witaminy.

Jego przyjmowanie wskazane jest także w profilaktyce miażdżycy, gdyż przeciwdziała podwyższeniu się poziomu homocysteiny, która dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Warto wiedzieć, że niedobory kwasu foliowego występują bardzo często, gdyż witamina ta nie jest syntezowana w organizmie, dlatego stosować powinny go nie tylko panie planujące założenie rodziny, czy w okresie ciąży, ale także młode kobiety, które rozpoczęły życie płciowe. Wchłanianie kwasu foliowego zostaje zaburzone zwłaszcza gdy przez dłuższy czas stosujemy preparaty antykoncepcyjne.

Dawkowanie

Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny zażywać jedną tabletkę w ciągu doby, na miesiąc przed planowanym poczęciem, a także w pierwszym trymestrze ciąży. Zwiększenie dawki możliwe jest jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem, tylko w czasie ciąży i karmienia piersią. U potomstwa kobiet, które wcześniej urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, ryzyko ponownego wystąpienia tego zaburzenia wzrasta, dlatego kwas foliowy powinny zacząć przyjmować nieco wcześniej – najlepiej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, w zwiększonej dawce – 4–5 mg na dobę.

Tabletek nie mogą zażywać osoby, które wykazują nadwrażliwość na kwas foliowy lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Jeżeli pragniesz zostać mamą, przygotuj swoje ciało do tej ważnej misji. Pamiętaj, że od tego, w jaki sposób będziesz o siebie dbać, zależy zdrowie twojego dziecka. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, jakie preparaty będą dla ciebie najlepsze, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który na pewno posłuży cenną radą.

Oferty aptek

| Folik® - aptekirodzinne.pl | |:--- | | Folik® - wapteka.pl | | Folik® - aptekacentrum.lublin.pl | | Folik® - lekosfera.pl | | Folik® - aptekabiedronka.info |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Redakcja abcZdrowie.pl, 8 miesięcy temu

Leki

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...