Trwa ładowanie...

Folik® (Acidum folicum)

Ciąża to czas, kiedy szczególnie powinnyśmy o siebie zadbać – jesteśmy wówczas odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za nowe życie, które rozwija się w naszym łonie. W tym wymagającym dla kobiecego organizmu okresie, a także wtedy, gdy przygotowujemy się do bycia mamą, warto wspomóc jego funkcjonowanie. Jednym z preparatów, po które warto sięgnąć jest Folik®. Co należy o nim wiedzieć?

spis treści

1. Najczęstsze pytania

Czym jest preparat Folik®?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Suplementem diety dla kobiet planujących poczęcie, ciężarnych i karmiących.

W jakiej formie występuje?

Występuje w formie tabletek doustnych.

Substancja czynna

Suplement diety. Substancją czynną jest kwas foliowy. Jedna tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego.

Kiedy należy po niego sięgnąć?

W momencie rozpoczęcia starań o poczęcie.

Jak wygląda dawkowanie preparatu?

Dawkowanie to 1 tabletka dziennie.

Czy mogą przyjmować go kobiety karmiące piersią?

Tak, mogą go przyjmować kobiety karmiące piersią.

Preparaty kwasu foliowego można zażywać na czczo lub podczas posiłku. Zależy to od tolerancji żołądkowej pacjenta. Jeżeli zażywa się je podczas posiłku, nie można ich łączyć z jajkami oraz produktami mlecznymi i zbożowymi. Tabletkę należy popijać duża ilością wody. Nie wolno jej popijać kawą, herbatą ani alkoholem.

Czy przeznaczony jest jedynie dla kobiet spodziewających się dziecka?

Nie, również dla innych osób z niedoborem kwasu foliowego.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest ważne w okresie ciąży?

Kwas foliowy jest ważnym elementem, niezbędnym dla budowy nowych komórek, np. u płodu.

**Na jakie choroby narażone jest nasze dziecko z powodu niedoboru

kwasu foliowego w organizmie matki?**

Wady cewki nerwowej.

Podmiot odpowiedzialny

Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o.

Kiedy nie można zażywać tej witaminy?

W nadwrażliwości na kwas foliowy i podczas chemioterapii nowotworów.

Czy Folik® można stosować w profilaktyce innych chorób?

Tak, np. w przypadku miażdżycy.

2. Folik® – co to takiego?

Preparat Folik® występuje w postaci jasnożółtych, okrągłych obustronnie płaskich tabletek zawierających kwas foliowy. Jego stosowanie zalecane jest przede wszystkim kobietom przed poczęciem w celu zapobiegania niedoborom tej substancji, a także we wczesnym okresie ciąży. Stosować powinny go także te z nas, które dopiero planują macierzyństwo.

Folik®, a więc kwas foliowy, to witamina z grupy B. Codzienne spożywanie dawki zawartej w jednej pigułce (0,4 mg) zapobiega powstawaniu bardzo poważnych wad wrodzonych cewy nerwowej u dzieci, które przebywają jeszcze w łonie matki. Najczęstsze z nich to rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie oraz przepuklina nerwowo-rdzeniowa, które mogą wystąpić w ciągu 4 tygodni od poczęcia. Jedną z ich głównych przyczyn jest niedobór właśnie tej substancji w czasie, kiedy kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy. Folik® dostarcza optymalną dawkę tej witaminy.

Jego przyjmowanie wskazane jest także w profilaktyce miażdżycy, gdyż przeciwdziała podwyższeniu się poziomu homocysteiny, która dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Warto wiedzieć, że niedobory kwasu foliowego występują bardzo często, gdyż witamina ta nie jest syntezowana w organizmie, dlatego stosować powinny go nie tylko panie planujące założenie rodziny, czy w okresie ciąży, ale także młode kobiety, które rozpoczęły życie płciowe. Wchłanianie kwasu foliowego zostaje zaburzone zwłaszcza gdy przez dłuższy czas stosujemy preparaty antykoncepcyjne.

3. Dawkowanie

Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny zażywać jedną tabletkę w ciągu doby, na miesiąc przed planowanym poczęciem, a także w pierwszym trymestrze ciąży. Zwiększenie dawki możliwe jest jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem, tylko w czasie ciąży i karmienia piersią. U potomstwa kobiet, które wcześniej urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, ryzyko ponownego wystąpienia tego zaburzenia wzrasta, dlatego kwas foliowy powinny zacząć przyjmować nieco wcześniej – najlepiej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, w zwiększonej dawce – 4–5 mg na dobę.

Tabletek nie mogą zażywać osoby, które wykazują nadwrażliwość na kwas foliowy lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Jeżeli pragniesz zostać mamą, przygotuj swoje ciało do tej ważnej misji. Pamiętaj, że od tego, w jaki sposób będziesz o siebie dbać, zależy zdrowie twojego dziecka. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, jakie preparaty będą dla ciebie najlepsze, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który na pewno posłuży cenną radą.

4. Oferty aptek

Folik® - aptekirodzinne.pl
Folik® - wapteka.pl
Folik® - aptekacentrum.lublin.pl
Folik® - lekosfera.pl
Folik® - aptekabiedronka.info

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Artur Rumpel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza