Przejdź na WP

GIS wycofuje ze sprzedaży bambusowe kubki. Do kupienia w dyskoncie

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wycofaniu ze sprzedaży "kubka termicznego bambusowego", dostępnego w sieci sklepów Aldi.

Zobacz film: "BHA - niebezpieczny konserwant"

1. Wycofanie kubków

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie, że kubki termiczne bambusowe, których dystrybutorem w Polsce jest ALDI Sp. z o.o, zostały wycofane ze sklepów. Decyzja zapadła po informacji, że ''w próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów''.

Firma ALDI, po otrzymaniu sprawozdania z badań, wycofała ze sklepów wszystkie kubki, które następnie zostały zutylizowane. GIS zaleca, żeby nie używać wskazanych w komunikacie kubków do spożywania żywności i napojów.

2. Niebezpieczny formaldehyd

Formaldehyd jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, m.in. do produkcji papierów śniadaniowych i papierów do pieczenia. Formaldehyd dostaje się do organizmu zwykle drogą oddechową i tam zamienia się w kwas mrówkowy. Wiąże tlen w komórkach, co może prowadzić do niedotlenienia.

Wycofanie kubków termicznych bambusowych
Wycofanie kubków termicznych bambusowych (gis.gov.pl)

Kontakt z tą substancją może powodować alergie, łzawienie oczu, stany zapane, pieczenie spojówek, ból gardła, nudności i wymioty, a także bezsenność. Wpływa też niekorzystnie na układ nerwowy i może przyczyniać się do powstawania i nasilania się stanów depresyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy