Haluksy
Haluksy to koślawe palce stóp, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także bolą. Koślawy paluch najczęściej występuje u kobiet, które lubią chodzić w butach na wysokich obcasach. Obecnie mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce dotyczy ona co czwartej kobiety po 50. roku życia, zaś w Chinach, u kobiet noszących buty na wysokich obcasach, haluksy występują 15 razy częściej niż u tych, które ich nie noszą.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
- 1. Haluksy – czym są?
- 2. Haluksy – przyczyny powstawania
- 3. Haluksy – objawy
- 3.1. Sposoby łagodzenia objawów
- 4. Haluksy – stopnie
- 5. Sposób na haluksy
- 5.1. Operacyjne leczenie haluksów
- 6. Haluksy – długość leczenia
- 7. Haluksy - ćwiczenia
- 8. Haluksy – cena zabiegu
- 9. Haluksy – zapobieganie
1. Haluksy – czym są?
Czasem dochodzi do odginania się palca w stronę innych. Na początku nie wywołuje to żadnego bólu, ani dyskomfortu. Na cały proces nie zwracamy uwagi. Dopiero, gdy wada jest na tyle duża, że wywołuje ból i utrudnia chodzenie w butach problem zostaje dostrzeżony.
Stałe odginanie palca uwypukla jego kość, która przesuwa się na zewnątrz. Styczność kości z butem prowadzi do wytworzenia się zgrubienia, które nazywamy haluksem.
Schorzenie jest bolesne i wiąże się z powstawaniem różnych stanów zapalnych. Z haluksami częściej zmagają się kobiety. Spowodowane to jest nieco inną budową stopy, a także noszeniem niezdrowych dla stóp butów. Haluksy najczęściej dziedziczy się od mamy lub babci.
2. Haluksy – przyczyny powstawania
Na tworzenie się haluksów wpływ mogą mieć urazy mechaniczne, źle dobrane obuwie lub czynniki genetyczne. Większe ryzyko wystąpienia haluksów można odnotować u osób chorujących na reumatyzm lub choroby układowe. Na wystąpienie schorzenia wystąpienie schorzenia wpływ ma także wykonywana praca i masa ciała. U osób z predyspozycjami do haluksów pierwsze ich objawy pojawiają się już w wieku dziecięcym.
3. Haluksy – objawy
Najczęściej występujące objawy to:
- krótkotrwałe lub chroniczne bóle palca;
- bolesne zgrubienia w okolicach dużego palca;
- obrzęk i zgrubienie stawu przy dużym palcu;
- częste występowanie odcisków i zaczerwienienia przy dużym palcu;
- połyskująca skóra w obrębie haluksu.
3.1. Sposoby łagodzenia objawów
W złagodzeniu dolegliwości bólowych haluksów pomoże:
- dobranie wygodnego obuwia – dolegliwości bólowe można zmniejszyć poprzez wymianę obuwia na bardziej komfortowe. Ważne, aby palce w bucie miały odpowiednią ilość miejsca;
- rozgrzewanie haluksów – ciepłe kąpiele lub rozgrzewające poduszki mogą złagodzić ból;
- przykładanie lodu – po całym dniu na nogach przyłożenie lodu do obolałych, bolesnych miejsc przyniesie natychmiastową ulgę.
4. Haluksy – stopnie
Leczenie haluksów zależy od stopnia ich nasilenia. Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia:
- lekki (15-20 stopni) – przy lekkich zniekształceniach wykonuje się zabieg polegający na wycięciu wyrośli oraz przecięciu przykurczonych tkanek. Inwazyjność operacji jest bardzo mała;
- umiarkowany (30-40 stopni) – najpierw wykonywana jest korekta pozycji kości śródstopia. Następnie kość zespala się wykorzystując płytki i śruby. Kolejnym krokiem jest usunięcie wyrośli oraz przecięcie tkanek, tak jak w przypadku leczenia stopnia lekkiego;
- stopień ciężki (>40 stopni) – w trakcie zabiegu wykonywana jest osteotomia kości śródstopia. Czasem może być stosowana całkowita lub częściowa endoproteza stawu.
5. Sposób na haluksy
Leczenia zabiegowego można uniknąć, gdy wcześnie zdiagnozujemy dolegliwość i rozpoczniemy stosowanie asortymentu medycznego, przynoszącego ulgę stopom. Wszystkie rodzaje artykułów medycznych można dopasować odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby, rozmiaru stopy oraz rodzaju obuwia. Do szczególnie polecanych należą:
- plastry na haluksy – są wzbogacone olejkami o działaniu leczniczym, służą do izolowania chorego miejsca, a także sprawiają, że skóra pozostaje nawilżona i elastyczna;
- kliny międzypalcowe – dzięki nim można przywrócić stopom właściwe ustawienie, ponadto zmniejszają ból i tarcie;
- peloty żelowe – to specjalne wkładki do butów, które korzystnie wpływają na rozkład nacisku w przedniej części stopy, a także zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój haluksa, można ich używać nawet do butów na obcasie;
- silikonowe wkładki – unoszą sklepienie stopy do góry i korygują ustawienie krzywego palucha;
- opaska na haluksy – utrzymuje palce we właściwej pozycji i chroni przed otarciami, poza tym korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
- aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – zmniejszają ból oraz hamują pogłębianie się deformacji, stosowane są w profilaktyce i rehabilitacji po leczeniu operacyjnym.
Wszystkie te sposoby na haluksy mają zastosowanie profilaktyczne i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości. W niektórych przypadkach nie są skuteczne i wtedy najczęściej należy poddać się operacji haluksów.
5.1. Operacyjne leczenie haluksów
Metoda operacyjna uzależniona jest od stopnia deformacji palca wraz z pozostałymi elementami stopy. Długotrwałe wyniki leczenia pozwalają osiągnąć takie metody, jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, osteotomie półkoliste oraz Scarf. Technika Scarf daje możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny, a także stabilnego zespolenia odłamów, co pozwala na leczenie bezgipsowe. Po upływie trzech dni od operacji pacjentka może obciążyć stopę, chodząc w butach pooperacyjnych. Po sześciu tygodniach od zabiegu można chodzić w obuwiu codziennym. Metoda Scarf jest skuteczna w 70% przypadków. Po jej zastosowaniu należy rozpocząć fizykoterapię i ćwiczenia, pozwalające na szybkie uzyskanie sprawności.
6. Haluksy – długość leczenia
Po operacji kość goi się około 5-6 tygodni. Dopiero po upływie wyznaczonego czasu można wrócić do noszenia obuwia codziennego. Od razu po rehabilitacji ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia.
7. Haluksy - ćwiczenia
Najlepsze ćwiczenia na haluksy to:
- rozciąganie mięśni – należy założyć nogę na nogę w ten sposób, aby kostka jednej nogi spoczywała na kolanie drugiej. Linia stopy musi być przedłużeniem linii utworzonej przez kość piszczelową. Kciukiem jednej ręki trzeba naciskać środkowy punkt na spodzie stopy, a drugą ręką odciągać duży paluch. Powinno się go utrzymywać w napięciu przez około 30 sekund.
- wzmacnianie mięśni – to ćwiczenie polegające na próbie podniesienia z podłogi woreczka z grochem przez chwycenie go palcami stóp. Mięśnie wzmocni także wykonanie wymachu nogą w przód, w tył oraz na boki.
Ćwiczenia dają efekty wraz ze zmianą butów. Ponadto należy zastosować aparat korekcyjny na haluksy, który opóźnia proces deformacji.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
8. Haluksy – cena zabiegu
Cena zabiegu usuwania haluksów zależy od stopnia deformacji. Mniejsza deformacje wiążą się z kosztem około 2-4 tysięcy złotych. Za większe wady zapłacimy nawet 5000 zł. Powrót do pełni zdrowia po zabiegu zajmuje około 6-10 tygodni.
Jeśli haluksy operujemy ze względów estetycznych, za zabieg zapłacimy z własnej kieszeni. Natomiast, gdy schorzeniu towarzyszy ból lub stany zapalne, a deformacja jest znaczna, zabieg pokryje NFZ.
9. Haluksy – zapobieganie
Powstawaniu haluksów można zapobiec stosując się do poniższych wskazówek:
- dobieraj buty tak, aby nie uciskały palców;
- obcasy zakładaj tylko na szczególne okazje (w butach do użytku codziennego obcas nie powinien być większy niż 4 cm);
- zadbaj o to, aby stopa nie poruszała się po całej podeszwie;
- wykonuj ćwiczenia stóp.
Komentarze