Haluksy

Haluksy to koślawe palce stóp, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także bolą. Koślawy paluch najczęściej występuje u kobiet, które lubią chodzić w butach na wysokich obcasach. Obecnie mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce dotyczy ona co czwartej kobiety po 50. roku życia, zaś w Chinach, u kobiet noszących buty na wysokich obcasach, haluksy występują 15 razy częściej niż u tych, które ich nie noszą. Leczenie haluksów zależy od postaci zniekształcenia palucha i wieku pacjentki - w ostateczności leczenie palucha koślawego to operacja chirurgiczna na haluksy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Sposób na haluksy

Leczenia zabiegowego można uniknąć, gdy wcześnie zdiagnozujemy dolegliwość i rozpoczniemy stosowanie asortymentu medycznego, przynoszącego ulgę stopom. Wszystkie rodzaje artykułów medycznych można dopasować odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby, rozmiaru stopy oraz rodzaju obuwia. Do szczególnie polecanych należą:

Paluch koślawy - zdjęcia
Paluch koślawy - zdjęcia

Haluksy są najczęściej efektem noszenia zbyt ciasnych lub zbyt wysokich butów.

zobacz galerię
  • plastryna haluksy – są wzbogacone olejkami o działaniu leczniczym, służą do izolowania chorego miejsca, a także sprawiają, że skóra pozostaje nawilżona i elastyczna;
  • kliny międzypalcowe – dzięki nim można przywrócić stopom właściwe ustawienie, ponadto zmniejszają ból i tarcie;
  • peloty żelowe – to specjalne wkładki do butów, które korzystnie wpływają na rozkład nacisku w przedniej części stopy, a także zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój haluksa, można ich używać nawet do butów na obcasie;
  • silikonowe wkładki – unoszą sklepienie stopy do góry i korygują ustawienie krzywego palucha;
  • opaska na haluksy – utrzymuje palce we właściwej pozycji i chroni przed otarciami, poza tym korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie i zapobiega osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
  • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – zmniejszają ból oraz hamują pogłębianie się deformacji, stosowane są w profilaktyce i rehabilitacji po leczeniu operacyjnym.

Wszystkie te sposoby na haluksy mają zastosowanie profilaktyczne i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości. W niektórych przypadkach nie są skuteczne i wtedy najczęściej należy poddać się operacji haluksów.

2. Operacyjne leczenie haluksów

Metoda operacyjna uzależniona jest od stopnia deformacji palca wraz z pozostałymi elementami stopy. Długotrwałe wyniki leczenia pozwalają osiągnąć takie metody, jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, osteotomie półkoliste oraz Scarf. Technika Scarf daje możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny, a także stabilnego zespolenia odłamów, co pozwala na leczenie bezgipsowe. Po upływie trzech dni od operacji pacjentka może obciążyć stopę, chodząc w butach pooperacyjnych. Po sześciu tygodniach od zabiegu można chodzić w obuwiu codziennym. Metoda Scarf jest skuteczna w 70% przypadków. Po jej zastosowaniu należy rozpocząć fizykoterapię i ćwiczenia, pozwalające na szybkie uzyskanie sprawności.

3. Ćwiczenia na haluksy

  • Rozciąganie mięśni – należy założyć nogę na nogę w ten sposób, aby kostka jednej nogi spoczywała na kolanie drugiej. Linia stopy musi być przedłużeniem linii utworzonej przez kość piszczelową. Kciukiem jednej ręki trzeba naciskać środkowy punkt na spodzie stopy, a drugą ręką odciągać duży paluch. Powinno się go utrzymywać w napięciu przez około 30 sekund.
  • Wzmacnianie mięśni – to ćwiczenie polegające na próbie podniesienia z podłogi woreczka z grochem przez chwycenie go palcami stóp. Mięśnie wzmocni także wykonanie wymachu nogą w przód, w tył oraz na boki.

Ćwiczenia dają efekty wraz ze zmianą butów. Ponadto należy zastosować aparat korekcyjny na haluksy, który opóźnia proces deformacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy