Higiena i pielęgnacja skóry w walce z odleżynami

Artykuł sponsorowany

Opieka nad osobami długotrwale unieruchomionymi: starszymi, sparaliżowanymi lub zmuszonych do pozostania w jednej pozycji przez dłuższy czas to duże wyzwanie. Pielęgnacja skóry takie osoby ma za zadanie nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny, ale i poprawę kondycji skóry oraz zwiększenie aktywności ruchowej chorego. Dzięki temu zapobiegamy wystąpieniu odleżyn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co to jest odleżyna?

Odleżyna to miejscowa martwica skóry i innych tkanek przylegających do miejsc, w których następuje duży ucisk w przypadku unieruchomienia. Najczęściej występuje w okolicy krzyża, ud, kostek, pięt a także w okolicach łopatek, łokci czy potylicy. W zależności od zaawansowania odleżyny mogą przyjąć postać rumienia, owrzodzenia, ran. Są bolesne, powodują duży dyskomfort chorego i trudno się goją. Mogą powstać bardzo szybko, dlatego tak ważne jest wprowadzenie reżimu pielęgnacyjnego od pierwszych godzin unieruchomienia chorego.

Przy trudnogojących się ranach problemem może być infekcja, która w konsekwencji może przeszkodzić w procesie gojenia i być bezpośrednim zagrożeniem dla chorego.

Profilaktyka najlepszym rozwiązaniem

Najlepiej pielęgnować chorego w taki sposób, żeby zminimalizować ryzyko powstania odleżyn. Higiena skóry powinna opierać się na preparatach, które nie wysuszają, nawilżają i nie podrażniają. Ważne jest stosowanie preparatów mających właściwości bakteriobójcze oraz miały neutralne pH. Oprócz pielęgnacji ciała ważna jest zbilansowana dieta, miękka, najlepiej bezszwowa pościel, częsta zmiana pozycji chorego oraz specjalistyczne łóżko z materacem przeciwodleżynowym.

Jak leczyć odleżyny?

Jeśli rany jednak się pojawią należy pamiętać o czterech zasadach skutecznego gojenia odleżyn i innych ran przewlekłych, czyli takich, które goją się powyżej 6 tygodni:

  1. Oczyszczanie rany.
  2. Stosowanie miejscowych leków antyseptycznych, które działają na szerokie spektrum drobnoustrojów i mają niską cytotoksyczność (leki na bazie octenidyny).
  3. Stosowanie opatrunków specjalistycznych (opatrunki piankowe, antybakteryjne).
  4. Zastosowanie antybiotyków, jeśli jest taka potrzeba.

Odleżyny dzieli się w skali pięciostopniowej. Powyższy schemat stosuje się w leczeniu odleżyn I, II i III stopnia, rany bardziej zaawansowane wymagają interwencji chirurga.

W sytuacji pogarszania się stanu skóry chorego zawsze należy szukać pomocy w specjalistycznych gabinetach leczących rany.

Najlepszy wybór w leczeniu i zapobieganiu odleżynom

Opatrunki muszą być dostosowane do etapu gojenia i być właściwie dobrane pod aktualne „potrzeby” rany, np. początkowo musi tamować i wchłaniać nadmiar wydzielin, później zapewnić odpowiednią wilgotność sprzyjającemu leczeniu. Polecane jest stosowanie opatrunków antybakteryjnych, np. w żelu, oraz piankowych, które poza zapewnieniem odpowiednich warunków w ranie chronią ją przez czynnikami zewnętrznymi.

Najlepszym antyseptykiem jest środek na bazie octenidyny, bez podrażniającego alkoholu i jodu. Takim lekiem jest Octenisept. Jest to bezbarwny płyn z atomizerem, który gwarantuje bezpieczeństwo użycia. Octenisept ma najwyższą skuteczność eliminowania najniebezpieczniejszych drobnoustrojów. Lek ten może być bezpiecznie stosowany bez ograniczeń czasowych i wiekowych. Aplikacja Octeniseptu jest wygodna, bezbolesna i nie powoduje nieprzyjemnego efektu „szczypania”.

Octenisept jest najczęściej rekomendowanym lekiem antyseptycznym przez Towarzystwa Naukowe, lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów. Jego szerokie zastosowanie: na skórę, błony śluzowe i na rany pozwala na stosowanie leku w zapobieganiu jak i w leczeniu odleżyn, także tych, w które wcześniej wdała się infekcja.

Dowiedz się więcej na: www.oczywisciemamto.pl.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odleżyny - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odleżyny - przyczyny, leczenie
Odleżyny - przyczyny, leczenie

Odleżyna - zdjęcia

Odleżyna - zdjęcia

Skórę z odleżynami należy poddawać częstej pielęgnacji. Na zdjęciu zaawansowane stadium choroby.

Higiena intymna

Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Higiena w lecie to także szczególna dbałość o miejsca intymne.

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Bądź piękna z oliwą z oliwek

Bądź piękna z oliwą z oliwek

na wypryski Ze względu na antybakteryjne właściwości, oliwę z oliwek można stosować również miejscowo w walce z wypryskami. Pielęgnacja maluszka (...) Faza wstępna pielęgnacji włosów Przed kąpielą podgrzej...

Twarz

6 produktów na zdrową cerę w okresie zimowym

6 produktów na zdrową cerę w okresie zimowym

łososia do zimowego menu, serwujemy sobie sporą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3. Pomagają one w walce z suchą i łuszczącą się skórą. Podobne (...) , która pomaga utrzymać sprawną pracę mózgu, zdrową cerę i włosy. Antyoksydanty...

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa - pielęgnacja

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i cienka. Jej pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, zdrowej diety oraz zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Atopowa cera w dobrej kondycji

Atopowa cera w dobrej kondycji

skóry atopowej może doprowadzić do jej atopowego zapalenia, które ma ostry i nieprzyjemny przebieg. Pielęgnacja cery atopowej Ważną częścią (...) pielęgnacji atopowej skóry jest prewencja...

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Fototyp

Opalanie się

Opalanie się

Niezależnie od tego, jaki jest nasz fototyp, pamiętajmy, aby nie przesadzać z opalaniem w naturalnych warunkach i w solarium.

Medycyna naturalna

Galangal - właściwości i zastosowanie

Galangal - właściwości i zastosowanie

na walory smakowe, ale także na właściwości prozdrowotne, które powinieneś poznać. Naturalna metoda w walce z rakiem Roślina jest wykorzystywana (...) na mocne włosy Olej galangal jest wykorzystywany jako środek leczniczy na skórę...