Trwa ładowanie...

Ilu medyków zmarło na COVID-19? Szokujące ustalenia WHO

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu COVID-19 do maja 2021 roku. "Te śmierci są tragiczną stratą i niezastąpioną wyrwą w konfrontacji świata z pandemią" – czytamy w oświadczeniu WHO.

spis treści

1. Bohaterowie pandemii

Najnowsze dane WHO dają do myślenia. Według szacunków organizacji od stycznia 2020 roku do maja bieżącego roku na całym świecie zmarło od 80 do 180 tys. pracowników medycznych.

Zobacz film: "Trzecia dawka szczepionki i leczenie COVID-19 - co mówi nauka"
Nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu COVID-19
Nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu COVID-19 (Getty Images)

WHO wezwało rządy państw do "zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia w miarę narastania kolejnej fali pandemii". Niestety na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia.

2. Medycy wciąż niezaszczepieni

Pracownicy służby zdrowia są traktowani priorytetowo w programach szczepień w wielu krajach, ale nierówny dostęp do szczepionek oznacza, że średnio na całym świecie tylko 2 na 5 medyków i członków personelu pomocniczego jest w pełni zaszczepionych.

Dane z 119 państw udostępnione przez WHO pokazują, że mniej niż 1 na 10 osób zatrudnionych w służbie zdrowia w Afryce i rejonie Zachodniego Pacyfiku została w pełni zaszczepiona. W 22 krajach o najwyższych dochodach odsetek zaszczepionym pracowników medycznych przekroczył 80 proc.

"Wskaźniki liczby zakażeń SARS-Cov-2 i wynikłych z nich zgonów wśród pracowników służby zdrowia obniżyły się, ale nadal świat nie ma powodów do zadowolenia" – skomentowało WHO.

3. Ile medyków zmarło w Polsce?

Zgodnie z danymi MZ od początku pandemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 72 410 pielęgniarek, 29 433 lekarzy, 11 094 fizjoterapeutów, 7207 położnych, 3630 farmaceutów, 3628 ratowników medycznych, 3281 dentystów i 2548 diagnostów laboratoryjnych. Udostępnione zestawienie obrazuje stan z 21 czerwca 2021 r.

COVID-19 przyczynił się do śmierci m.in. 231 lekarzy, 185 pielęgniarek, 50 dentystów, 22 położnych, 19 farmaceutów, 6 ratowników, 6 diagnostów i 5 fizjoterapeutów.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Bohaterki drugiego planu. Historie pielęgniarek, które zmarły na COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza