Trwa ładowanie...

Implant mózgu umożliwia komunikację ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym

Avatar placeholder
17.11.2016 17:54
Implant mózgu umożliwia komunikację ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym
Implant mózgu umożliwia komunikację ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym

Naukowcy twierdzą, że zaawansowany technologicznie implant umożliwił komunikację za pomocą sygnalizacji w mózgu sparaliżowanej kobiecie w późnym stadium stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).

Choroba zwyrodnieniowa odebrała 58-letniej Hanneke De Bruijne wszelką kontrolę mięśni, w tym zdolność do mówienia, pozostawiając jej umysł w stanie nienaruszonym.

Eksperymentalny program oprogramowania implantu pozwolił kobiecie literować słowa bez niczyjej pomocy.

Implant mózgu "pozwala jej zdalnie kontrolować komputer z mózgu, w domu, bez żadnej pomocy ze strony naukowców" - powiedział współautor badania Nick Ramsey, profesor neurobiologii poznawczej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Utrecht w Holandii.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Implant wszczepiony w mózgu może pomóc osobom ze stwardnieniem zanikowym bocznym w komunikacji
Implant wszczepiony w mózgu może pomóc osobom ze stwardnieniem zanikowym bocznym w komunikacji (Shutterstock)

"Ona może wybrać dwie litery na minutę" - powiedział Ramsey. W ten sposób może przekazać swoje potrzeby do jej opiekunów.

Ramsey wyjaśnił, że to nowatorskie urządzenie pozwala choremu sprawić, aby mózg "kliknął" literę, którą wybiera na klawiaturze wyświetlanej na ekranie komputera, i w ten sposób literować litera po literze.

Specjalista w dziedzinie badań nad mózgiem bardzo pochwalił wyniki badań.

"To jest wspaniałe badanie, nie tylko dlatego, że koncentruje się na jednym określonym celu, ale stanowi również kolejny ważny krok w kierunku tworzenia potężnych, całkowicie wszczepialnych systemów neuro-protetycznych, aby pomóc ludziom sparaliżowanym i z zespółem zamknięcia" - powiedział Hochberg.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdiagnozowana w 2008 roku, De Bruijne była zamknięta w stanie paraliżu, oprócz jednej metody komunikacji: możliwości korzystania z ruchu oczu i mrugania, aby wskazać "tak" lub "nie", odpowiedzi rozróżnianych w standardowej technice śledzenia ruchów gałek ocznych.

Niestety nie wszyscy pacjenci chorzy na stwardnienie zanikowe bocznego zachowują nawet tę zdolność. Zespół wybrał specjalnie pacjenta, który to potrafi, aby mieć jakąś możliwość sprawdzenia dokładności interfejsu mózg-komputer.

W październiku 2015 roku naukowcy wszczepili cztery paski elektrod do obszaru mózgu odpowiedzialnego za kontrolowanie mięśni prawej ręki. Celem było wyłapanie wciąż funkcjonującej aktywności nerwów generowanej za każdym razem, gdy De Bruijne próbowała przesunąć rękę.

Sygnały te są następnie przekazywane za pośrednictwem czujników do wzmacniacza i przetwornika wszczepionego pod jej obojczyk. Ten następnie bezprzewodowo przesyła informację o aktywności nerwów związanych z ruchem ręki do tabletu Microsoft Surface Pro 4.

Jak poprawić wydajność mózgu?
Jak poprawić wydajność mózgu? [8 zdjęć]

Badania wykazują, że osoby biegłe w przynajmniej jednym obcym języku mogą opóźnić u siebie rozwój choroby

zobacz galerię

Innymi słowy, za każdym razem, gdy kobieta stara się przesunąć dłoń, sygnał dociera do tabletu, gdzie jest rozumiany, jako ****"kliknięcie" mózgu, a ostatecznie jako sygnał do pisania.

"Mamy nadzieję, że system się sprawdzi w większej liczbie przypadków" - powiedział Ramsey. Według niego ten wysiłek to "pierwszy krok w szeregu ulepszeń w możliwościach urządzenia, które ostatecznie daje szanse na odzyskanie utraconych zdolności motorycznych również delikatniej sparaliżowanym ludziom, takich jak mowa czy problemy z mobilnością następujących po udarze mózgu".

Ramsey powiedział, że teraz, po roku, pacjentka jest bardzo zadowolona z urządzenia i dodaje, że urządzenie pozwala jej komunikować się ze swoimi opiekunami w sytuacjach, w których słabe oświetlenie nie pozwala skorzystać z systemu śledzenia gałek ocznych. "Implant zawsze działa i sprawia, że czuje się bezpieczna" - powiedział.

Wyniki badań zostały opublikowane 12 listopada w "New England Journal of Medicine".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze