Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Interakcje alkoholu z lekami

 Ewa Rycerz
28.02.2023 11:35
Interakcje alkoholu z lekami
Interakcje alkoholu z lekami (123RF)

Zasadniczo należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Należy jednak zachowywać odstęp (najlepiej kilkugodzinny) pomiędzy lekami a alkoholem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi.

Zazwyczaj zarówno alkohol, jak i leki, przenikają do krwiobiegu, gdzie wraz z krwią docierają do miejsca działania. Alkohol oddziałuje na mózg, wywołując upojenie, natomiast substancje czynne leków powodują zmiany w organach bądź tkankach. I leki, i alkohol są po pewnym czasie metabolizowane i usuwane z organizmu.

Jednoczesne spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków prowadzi między tymi substancjami do rywalizacji o enzymy metabolizujące. Taka interferencja hamuje przemianę i wydalanie leku, co z kolei może powodować potencjalne ryzyko zatrucia lub intensyfikację działania skutków ubocznych.

Alkohol przyjmowany długotrwale może prowadzić również do wywołania procesu odwrotnego. W wyniku jego spożywania enzymy metabolizujące alkohol zwiększają swoją aktywność, co prowadzi do zmniejszenia dostępności leku. Enzymy pozostają na wyższym poziomie jeszcze przez kilka tygodni, nawet wtedy, gdy w organizmie nie ma alkoholu. Powoduje to zmniejszenie dostępności leku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Uaktywnione przez permanentne spożywanie alkoholu enzymy mogą prowadzić do zatrucia organizmu poprzez przekształcanie niektórych leków w związki toksyczne. Takie związki uszkadzają wątrobę, trzustkę i inne organy.

Niebezpieczny efekt może wywołać także jednoczesne przyjmowanie alkoholu i leków uspokajających. Mowa o nasileniu procesów zachodzących w mózgu, a prowadzących do wyciszenia organizmu. Zwiększa to ryzyko zarówno uzależnienia, jak i działań niepożądanych. Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku stosowania innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie wolno łączyć alkoholu z następującymi lekami: acebutolol, acenokomarol, alfa-metyldopa, alprazolam, amisulpiryd, atenolol, baklofen, betahistyna, bromazepam, bromokryptyna, buprenorfina, buspiron, cetyryzyna, chlorpromazyna, cyjanokobalamina, cyzapryd, diazepam, diklofenak, enalapryl, fenobarbital, fenofibrat, fenytoina, flunitrazepam, fluoksetyna, glibenklamid, gliklazyd, glipizyd, haloperydol, hydrochlorotiazyd, hydrokortyzon, hydroksyzyna, ibuprofen, imipramina, indometacyna, izoniazyd, izosorbidu diazotan, kaptopryl, klomipramina, klonazepam, klonidyna, klorazepam, kwas foliowy, lorazepam, maprotylina, metformina, metoklopramid, metronidazol (nie można spożywać alkoholu podczas leczenia i do 24h po jego zakończeniu), mianseryna, molsidomina, nifedypina (w trakcie całej kuracji), nitrazepam, nitrendypina, oksazepam, paroksetyna, pindolol, piroksykam, prednizon, prometazyna, propranolol, selegilina, sertralina, spironolakton, temazepam, tetrazepam, tiapryd, tolbutamid, tryheksyfanidyl, walproinian sodowy, zaleplon, zolpidem, zopiklon.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze