Interakcje alkoholu z lekami

Zasadniczo należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Należy jednak zachowywać odstęp (najlepiej kilkugodzinny) pomiędzy lekami a alkoholem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi.

Zazwyczaj zarówno alkohol, jak i leki, przenikają do krwiobiegu, gdzie wraz z krwią docierają do miejsca działania. Alkohol oddziałuje na mózg, wywołując upojenie, natomiast substancje czynne leków powodują zmiany w organach bądź tkankach. I leki, i alkohol są po pewnym czasie metabolizowane i usuwane z organizmu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jednoczesne spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków prowadzi między tymi substancjami do rywalizacji o enzymy metabolizujące. Taka interferencja hamuje przemianę i wydalanie leku, co z kolei może powodować potencjalne ryzyko zatrucia lub intensyfikację działania skutków ubocznych.

Alkohol przyjmowany długotrwale może prowadzić również do wywołania procesu odwrotnego. W wyniku jego spożywania enzymy metabolizujące alkohol zwiększają swoją aktywność, co prowadzi do zmniejszenia dostępności leku. Enzymy pozostają na wyższym poziomie jeszcze przez kilka tygodni, nawet wtedy, gdy w organizmie nie ma alkoholu. Powoduje to zmniejszenie dostępności leku.

Uaktywnione przez permanentne spożywanie alkoholu enzymy mogą prowadzić do zatrucia organizmu poprzez przekształcanie niektórych leków w związki toksyczne. Takie związki uszkadzają wątrobę, trzustkę i inne organy.

Niebezpieczny efekt może wywołać także jednoczesne przyjmowanie alkoholu i leków uspokajających. Mowa o nasileniu procesów zachodzących w mózgu, a prowadzących do wyciszenia organizmu. Zwiększa to ryzyko zarówno uzależnienia, jak i działań niepożądanych. Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku stosowania innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie wolno łączyć alkoholu z następującymi lekami: acebutolol, acenokomarol, alfa-metyldopa, alprazolam, amisulpiryd, atenolol, baklofen, betahistyna, bromazepam, bromokryptyna, buprenorfina, buspiron, cetyryzyna, chlorpromazyna, cyjanokobalamina, cyzapryd, diazepam, diklofenak, enalapryl, fenobarbital, fenofibrat, fenytoina, flunitrazepam, fluoksetyna, glibenklamid, gliklazyd, glipizyd, haloperydol, hydrochlorotiazyd, hydrokortyzon, hydroksyzyna, ibuprofen, imipramina, indometacyna, izoniazyd, izosorbidu diazotan, kaptopryl, klomipramina, klonazepam, klonidyna, klorazepam, kwas foliowy, lorazepam, maprotylina, metformina, metoklopramid, metronidazol (nie można spożywać alkoholu podczas leczenia i do 24h po jego zakończeniu), mianseryna, molsidomina, nifedypina (w trakcie całej kuracji), nitrazepam, nitrendypina, oksazepam, paroksetyna, pindolol, piroksykam, prednizon, prometazyna, propranolol, selegilina, sertralina, spironolakton, temazepam, tetrazepam, tiapryd, tolbutamid, tryheksyfanidyl, walproinian sodowy, zaleplon, zolpidem, zopiklon.

Ewa Rycerz, 7 miesięcy temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Hiv

~Koko19 • ostatni post 35 minut temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc