Trwa ładowanie...

Jadła zdrowo, ćwiczyła. Podejrzewa, co wywołało raka

 Paula Jakubasik
08.03.2024 14:44
38-latka podejrzewa, dlaczego zachorowała na raka
38-latka podejrzewa, dlaczego zachorowała na raka (Facebook)

Kobieta, która ćwiczyła pięć razy w tygodniu i jadła wyłącznie produkty organiczne, wykryła guza nowotworowego w piersi. Zdrowe nawyki nie uchroniły jej przed śmiertelną chorobą, obwinia picie alkoholu i stres związany z pracą.

spis treści

1. Zdrowy tryb życia jej nie ochronił

38-letnia kobieta ostrzega, że zdrowe nawyki mogą nie chronić przed chorobami. Jessica White jadła żywność ekologiczną, pięć dni w tygodniu ćwiczyła jogę, regularnie chodziła na piesze wędrówki i codziennie robiła godzinne przerwy, aby zachować zdrowie psychiczne. Mimo to zdiagnozowano u niej raka piersi.

Właścicielka firmy randkowej była w ogromnym szoku, kiedy wyczuła guzek w piersi i zdiagnozowano u niej nowotwór w pierwszym stadium.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Mieszkanka Idaho przeszła operację usunięcia guza nowotworowego i ukończyła sześć rund chemioterapii. Zabiera głos w tej sprawie, ponieważ uważa, że rak mógł rozwinąć się z powodu bardzo wysokiego poziomu stresu i częstego spożywania alkoholu. Twierdzi, że ta przygoda uświadomiła jej, że wysiłek wkładany w zdrowy tryb życiu nie uchronił jej przed chorobą.

@ceojanessa #cancer can really sneak up on ya #chemo #chemotherapy #breastcancer ♬ Mexican radio - ᐖ

- Jedzenie żywności organicznej to nie wszystko, joga może pomóc zdrowiu, ale go nie uratuje - mówi Jessica White.

Przyznaje, że nie zna prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego zachorowała na raka, ale z pewnością przyczyniło się do tego regularne picie alkoholu i utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu. Czynniki te sprawiły, że organizm nie był w stanie poradzić sobie z komórkami nowotworowymi.

2. Trudne leczenie

Jessica jest jedną z około 240 tys. kobiet w USA, u których co roku diagnozuje się raka piersi, około 40 tys. umiera z powodu tej choroby.

W ostatnich latach liczba przypadków nieznacznie wzrosła, a lekarze tłumaczą ten trend wyższym wskaźnikiem otyłości, złą dietą i nieposiadaniem dzieci. Kobiety w wieku poniżej 40. r.ż., tak jak pani White, rzadko zapadają na tę chorobę, ta grupa wiekowa stanowi mniej niż 4 proc. przypadków.

Najwyższa liczba zachorowań na raka piersi występuje u osób w wieku 70 lat i starszych. J. White wyczuła guzek w piersi w listopadzie 2022 roku i szybko umówiła wizytę lekarską. Diagnozę usłyszała dopiero w kwietniu 2023 roku po serii badań, które obejmowały biopsję i mammografię.

Powiedziano jej, że ma złośliwego raka w pierwszym stadium, który rozwinął się w przewodach mlecznych, ale nie rozprzestrzenił się na inne części ciała. Zachorowała na najczęstszą postać tej choroby, która stanowi około 80 proc. przypadków.

W maju 2023 roku przeszła operację, podczas której wycięto guza z piersi. Następnie przez sześć tygodni brała chemioterapię, która miała pomóc w wyeliminowaniu wszystkich komórek nowotworowych w jej ciele. Leczenie zakończyła w grudniu, po ośmiu miesiącach od momentu usłyszenia diagnozy.

Po zakończeniu terapii Jessica White stara się żyć pełnią życia - surfuje, zajęła się ogrodnictwem i wróciła do pracy. Twierdzi, że uświadomiła sobie, że bez zdrowia nie ma się nic w życiu.

- Chemia była bardzo ciężka dla mojego organizmu, nigdy w życiu nie myślałam, że w wieku 38 lat będę fantazjować o wyjściu na zwykły spacer na świeżym powietrzu - przyznaje.

3. Alkohol a nowotwory

W kilku badaniach powiązano spożywanie alkoholu z większym ryzykiem raka piersi, a w stanie Iowa uznano, że wysoki wskaźnik picia stanowi przyczynę najszybciej rosnącej liczby zachorowań na nowotwory w kraju.

Organizm rozkłada alkohol do aldehydu octowego, znanego czynnika rakotwórczego, który może uszkodzić DNA i spowodować, że komórki staną się nowotworowe.

Kobiety, które wypijają zaledwie trzy drinki alkoholowe tygodniowo są o 15 proc. bardziej narażone na raka piersi w porównaniu z osobami, które w ogóle nie piją.

Stres również może mieć wpływ na rozwój nowotworu, ponieważ powodowany przez niego przewlekły stan zapalny w organizmie zwiększa ryzyko mutacji DNA w komórkach.

- Kiedy zaczęłam dzielić się moją historią w mediach społecznościowych, zaczęłam zdawać sobie sprawę, ile młodych kobiet przeszło przez dokładnie to samo doświadczenie - przyznaje Jessica White.

@ceojanessa How to eradicate stress from your life #grwm ♬ original sound - Janessa, CEO & Founder

- Czułam się na siłach, aby odpowiadać na pytania, udzielać porad i przede wszystkim pocieszać. To potężne doświadczenie, które pomaga komuś poczuć się mniej samotnym. Jeśli mogę coś doradzić, to przede wszystkim traktuj zdrowie jako priorytet - wyznaje.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze