Jak być cierpliwym?

Jak być cierpliwym? Jak trzymać nerwy na wodzy i nie być impulsywnym? Jak się nie złościć, kiedy ktoś wyprowadza nas z równowagi? Jak umieć czekać na swoją kolej? Jak odraczać przyjemność w czasie? Na te pytania chciałoby znać odpowiedź wielu ludzi. Niestety, w dobie XXI wieku cierpliwość nie jest zbyt mocną stroną wielu z nas. Ciągły pośpiech, presja czasu, szybkie tempo życia, nawał obowiązków powodują, że stajemy się coraz mniej cierpliwi, coraz gorzej znosimy konieczność czekania na coś. W sytuacji, kiedy wszystko powinno być na wczoraj, trudno zaakceptować, że doba ma tylko 24 godziny.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Cierpliwość a typ temperamentu

Ludzie zawsze znajdą w sobie coś, co chcieliby zmienić. Jak nie wygląd zewnętrzny, to cechy charakteru. Czasem tylko trudno znaleźć motywację, by ciągle się udoskonalać. Wolimy, by inni dopasowywali się do nas, niż kiedy my musimy pójść na kompromis i dopasować się do innych. Wielu ludzi chciałoby wiedzieć, jak pracować nad byciem cierpliwym, jak mieć szacunek dla swojego i cudzego czasu. Cierpliwość jest bardzo silnie związana z typem temperamentu i proporcją procesów pobudzania oraz hamowania w układzie nerwowym. Oczywiście, cholerykom trudniej będzie pracować nad cierpliwością niż chociażby powolnym flegmatykom, którzy na wszystko mają czas. Jakie typy temperamentu daje się wyróżnić?

  • Choleryk – porywczy, niewyrozumiały, energiczny, przywódczy, aktywny.
  • Sangwinik – wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy, niezorganizowany, zapominalski.
  • Melancholik – perfekcjonista, uczuciowy, wrażliwy, wierny, podatny na depresję.
  • Flegmatyk – powolny, zrównoważony, dowcipny, pogodny, zdystansowany.

Każdy z „posiadaczy” powyższych rodzajów temperamentu będzie musiał odnaleźć indywidualne strategie „okiełznania” czasu. Choleryk stoi przed koniecznością pracy nad swoją pobudliwością. Sangwinik z kolei musi popracować nad lepszą organizacją obowiązków w czasie. Natomiast melancholik i flegmatyk muszą znaleźć sposoby na mobilizowanie się do działania.

Sposoby na bycie cierpliwym

Cierpliwość to pojęcie pojemne znaczeniowo. Może oznaczać umiejętność trzymania nerwów na wodzy, zdolność czekania albo kontroli negatywnych emocji. By zacząć naukę cierpliwości, należy na początku określić, co powoduje, że jesteśmy niecierpliwi – wrzeszczące dzieciaki, trudny szef, nietolerancyjna żona, wścibski przyjaciel itp. Jak widać, wiele czynników może wpływać na nasze bycie niecierpliwym. Kiedy wiemy, co wyprowadza nas z równowagi, trzeba zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Może jesteśmy cierpliwi, ale nie potrafimy zachować się asertywnie i powiedzieć, że „to nam nie pasuje”, „na takie zachowanie się nie zgadzamy”. Czasami nie trzeba zmieniać siebie, ale zainicjować zmianę w otoczeniu. Kiedy wiemy, że to my mamy problem z cierpliwością, trzeba zacząć pracę nad sobą.

Kiedy widzisz, że kipi w tobie i zaraz wybuchniesz, wyjdź do innego pokoju, wycisz się, zacznij głęboko oddychać. Czasami stosunek do czasu i do otaczającej nas rzeczywistości pozwala zmienić ćwiczenie jogi, zatopienie się w medytacji albo powtarzanie mantr, np. „Jestem cierpliwa”, „Kontroluję swoje wnętrze”. Warto wypracować w sobie przekonanie, że nad tym, co można zmienić, pracujemy, natomiast to, czego zmienić się nie da, trzeba po prostu zaakceptować. Niekoniecznie czas to pieniądz, jak lansują media. Czasami pośpiech nie jest wskazany. Lepiej powoli przemyśleć każdą decyzję niż żałować potem nierozsądnych wyborów. Niesłuszne decyzje mogą skutkować utratą cierpliwości do siebie samego, a wówczas trening kompetencji społecznych może nie wystarczyć. Trzeba będzie skorzystać z pomocy psychologicznej.

Komentarze (6)
~Nerwus
~Nerwus ponad rok temu

Artykuł bardzo pomocny, jednak nurtują mnie pewne nieścisłości. Jak określić typ temperamentu, kiedy pasują różne typy? Pasują do mnie, wszystkie przymiotniki, określające w artykule choleryka i sangwinika (aktywny budzi moją wątpliwość, bo dużo czasu marnuję, ale aktywność wykazuję). Jestem też trochę melancholikiem. Natomiast, pogodny jest zarówno flegmatyk jak i sangwinik. Choć uważam że jestem zabawny i mam poczucie humoru, flegmatykiem zdecydowanie nie jestem. Mój mózg działa błyskawicznie. przez co często się niecierpliwię. Czy skoro jestem cholerykiem-sangwinikiem, i trochę melancholikiem,to oznacza że muszę wykonać pracę zarówno choleryka jak i sangwinika? W sumie nad bodźcami pobudzającymi do aktywności, też by pasowało popracować. Widzę że u mnie z tą cierpliwością, sprawa wygląda fatalnie.

Odpowiedz
~Daniel
~Daniel ponad rok temu

Ciekawe, że pani psycholog zaleca pozornie neutralną religijnie jogę lub medytację (religie wschodnie!)ale nie wspomina o modlitwie, która w naszym kręgu kulturowym kojarzy się właśnie z "nienaukową" i niemodną religią. Osobiście polecam szczerą, otwartą modlitwę. A ponieważ jestem chrześcijaninem polecam modlitwę do Boga Ojca w imieniu Jezusa Chrystusa. Nigdy nie zawodzi!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zarządzanie czasem
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy?

, co odciąga twoją uwagę. Prawidłowa organizacja czasu pracy Zarządzanie czasem to podstawa efektywnej pracy. Mądre gospodarowanie czasem pozwoli ci (...) pięcioetapowy proces zarządzania...

Zarządzanie czasem

Prokrastynacja - charakterystyka, sposoby na przezwyciężenie

Prokrastynacja - charakterystyka, sposoby na przezwyciężenie

Często odkładasz rzeczy do zrobienia na później? Prawdopodobnie cierpisz na prokrastynację, czyli tendencję do nieustannego zwlekania z wykonywaniem obowiązków. Wydaje ci się, że zadanie będzie łatwiej wykonać jutro i je odkładasz. Niestety, taka taktyka...

Zarządzanie czasem

7 sposobów na celebrowanie JOMO

7 sposobów na celebrowanie JOMO

, bez brzęczących powiadomień telefonu. Uważają, że samotności nie należy się bać ani przed nią uciekać. Nie musi też oznaczać nudy i braku zajęcia. Spędzanie czasu

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Emocje

Jak nauczyć się cierpliwości?

Jak nauczyć się cierpliwości?

kolej. Zatem, jak być cierpliwym? Cierpliwość a rozwój osobowości W przedszkolu można zaobserwować często sytuacje, kiedy dzieci wzajemnie (...) . Trzeba być konsekwentnym w zmierzaniu do celu i nie poddawać się w przedbiegach....

Fantazje i marzenia seksualne

Footjob

Footjob

Stopy służą nie tylko do chodzenia, mogą być wykorzystane do wielu czynności, także seksualnych.

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na kanapie

Ćwiczenia na kanapie

Ćwiczenia przed telewizorem nie muszą być nudne. Pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie. Sama decydujesz, w jaki sposób i jak długo ćwiczysz. Codziennie możesz robić coś innego - nie zapominaj przy tym o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Kołatanie serca

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO)

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO) Odtwórz wideo

Odczuwanie kołatania serca może być spowodowane nieprawidłowymi czynnościami serca, jak np. migotaniem przedsionków, które dotyczy około 1% osób powyżej 65. roku życia. Przyczyny sercowe migotania serca to: nadciśnienie tętnicze, wady zastawek...

Makijaż - techniki, makijaż a kształt twarzy

Makijaż dla blondynki - usta (WIDEO)

Makijaż dla blondynki - usta (WIDEO) Odtwórz wideo

Blondynki mają najczęściej jasną, delikatną, porcelanową karnację oraz niebieskie lub szare oczy. To typy chłodne, którym najlepiej pasują odcienie pastelowe i delikatne, aby nie kontrastowały z urodą. Makijaż ust blondynki powinien być jak najbardziej...