Trwa ładowanie...

Jak dbać o oczy latem?

Nadeszły upragnione przez wielu ciepłe dni. Ogrzewa nas słońce, wokół jest zielono i kolorowo. By jednak nic nie zakłóciło tego miłego czasu, trzeba szczególnie o siebie dbać. Wsparcia potrzebują też oczy. Dlaczego?

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Latem nasze oczy narażone są na wiele negatywnych czynników
Latem nasze oczy narażone są na wiele negatywnych czynników

Po pierwsze, latem częściej korzystamy z klimatyzatorów. Włączamy je w pracy oraz w samochodzie. I choć dają upragniony chłód, mogą wysuszać powierzchnię oka, tj. spojówkę i rogówkę.

Po drugie, gorące i suche powietrze powoduje nadmierne parowanie łez oraz zaburzenie produkcji filmu łzowego, zwłaszcza jego warstwy lipidowej.

Po trzecie, na nasze oczy negatywie oddziałuje również promieniowanie UV. By je przed nim ochronić, konieczne jest noszenie dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych. To jednak nie wszystko.

Problem z nadmierną suchością oczu może pojawić się także w czasie podróży, np. samolotem. W kabinie powietrze jest mało nawilżone, co może skutkować przykrymi dolegliwościami. Jeśli zaś jedziemy samochodem i przez długi czas patrzymy przed siebie, rzadziej mrugamy. Film łzowy nie jest wówczas prawidłowo rozprowadzany po gałce ocznej.

1. Objawy zespołu suchego oka

Gdy nasze oczy mają zapewnione optymalne warunki i prawidłowo o nie dbamy, same się oczyszczają, nawilżają i regenerują. Niestety, współczesny świat nie zawsze im służy. Wpatrujmy się w ekran komputera i telewizora, pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest niemal pozbawione wilgotności.

Stojąc w ulicznym korku, mamy też większy kontakt z zanieczyszczeniami. To wszystko sprawia, że zespół suchego oka dotyka coraz większej grupy osób. Nie bez znaczenia jest też wiek, co ma związek z naturalnym procesem starzenia: odpowiedzialne za produkcję filmu łzowego gruczoły włóknieją, zanikają też gruczoły spojówkowe na powierzchni oka.

Wszystko to sprawia, że oczy z czasem mogą stać się zaczerwienione, podrażnione, wręcz bolesne. Uczucie piasku pod powiekami staje się uciążliwe. Problem jest bardziej dotkliwy w przypadku osób, które noszą soczewki kontaktowe.

2. Krople do oczu – jakość ma znaczenie!

Jedynym skutecznym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę zmęczonym oczom są krople nawilżające. Ich zadaniem jest nawilżenie gałki ocznej i zmniejszenie uczucia dyskomfortu. I choć tego rodzaju preparatów jest na rynku całe mnóstwo, ich wybór nie może być przypadkowy.

Większość preparatów do oczu uzupełnia jedynie warstwę wodną filmu łzowego. To zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz, by oko faktycznie poczuło ulgę, potrzebuje jeszcze warstwy lipidowej i mucynowej. W ten sposób chronione będzie przed odparowaniem wody, zwiększy się też objętość łez, które prawidłowo rozprowadzone zapewnią pożądany komfort widzenia.

Istotna jest też postać preparatu. Jeśli składają się wyłącznie z wody, aplikację trzeba powtarzać bardzo często. Jest to nie tylko uciążliwe, ale też mało ekonomiczne. W aptece warto więc poprosić o preparat, który ma postać emulsji kationowej, np. Cationorm.

Ich działanie opiera się na zastosowaniu unikalnej technologii: dodatnio naładowany preparat jest przyciągany przez ujemnie naładowaną powierzchnię oka. To sprawia, że przy każdej aplikacji do filmu łzowego dostaje się ok. 10 miliardów nanokropli.

Efekt? Preparat szybko i dokładnie rozprowadza się po powierzchni oka, łatwiej do niej przylega i działa dłużej niż tradycyjne sztuczne łzy.

Wybierając preparat do oczu należy też zadbać o to, by w swoim składzie nie zawierały konserwantów, które zamiast pomóc, mogą nasilić dolegliwości.

Latem nasze oczy narażone są na wiele problemów. Jeśli nie zadbamy o nie, odczujemy przykre dolegliwości. Zapobiec temu może właściwa profilaktyka.

Partnerem artykułu jest marka Cationorm

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.