Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Jakub Kałużny

Jak zmienia się zmysł wzroku w ciągu naszego życia?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 27.11.2018 12:40
Jak zmienia się zmysł wzroku w ciągu naszego życia?
Jak zmienia się zmysł wzroku w ciągu naszego życia? (istock)

Wiele zmian zachodzi w naszym organizmie wraz z wiekiem. Narządy starzeją się, przestają w pełni spełniać swoje funkcje. Dotyczy to również wzroku, który może stać się nieostry.

W ciągu życia zmysł wzroku znacznie się zmienia
W ciągu życia zmysł wzroku znacznie się zmienia

Każdego dnia pracujemy, odpoczywamy, bawimy się i zupełnie nie myślimy o tym, że nasze oczy się męczą. Z czasem też sam narząd wzroku ulega osłabieniu. To zupełnie normalne, ale nie oznacza, że jesteśmy skazani na problemy z widzeniem.

1. Jak widzi niemowlę?

Gdy rodzi się dziecko, widzi nieostro. Nie odróżnia kolorów i nie dostrzega trójwymiarowości świata. Wzrok potrzebuje czasu, by przystosować się do wyraźnego widzenia. Po przyjściu na świat rozwija się jednak bardzo szybko.

Pomiędzy 6- 8. tygodniem życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarz matki, na którą zazwyczaj reaguje uśmiechem. W 3-4. miesiącu życia wyciąga rączki w kierunku pokazanego mu atrakcyjnego przedmiotu, np. kolorowej zabawki, grzechotki.

Warto zwracać uwagę, czy dziecko tak się zachowuje, gdyż brak tych reakcji może świadczyć o zaburzeniach widzenia. Półroczne niemowlę jest już w stanie dojrzeć drobne szczegóły, rozróżnia twarze bliskich.

Problemy ze wzrokiem, jeśli zostaną szybko wykryte, w przypadku dzieci często udaje się całkowicie skorygować. Narząd wzroku się regeneruje i z czasem nie będzie już potrzebował wsparcia, by prawidłowo spełniać swoje funkcje.

Zmiana stylu życia, jaką daje się zaobserwować wraz z wiekiem, również może niekorzystnie wpływać na wzrok. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, którzy dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub smartfona. Ich oczy bardzo się męczą, skupiając się na małej czcionce, a poza tym skoncentrowani na elektronicznych gadżetach, zapominają mrugać.

Film łzowy nie jest więc rozprowadzany po powierzchni oka w odpowiedniej ilości. Oczy stają się zaczerwienione, podrażnione, mogą łzawić i być nadwrażliwe na światło. Tak intensywna praca z bliska jest też udowodnionym bodźcem do progresji krótkowzroczności.

Osoby młode bardzo często decydują się nosić szkła kontaktowe. To rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza dla ludzi aktywnych, w przypadku których okulary mogłyby być mało komfortowe. Niestety, soczewka ściśle przylegająca do gałki ocznej ma wpływ na film łzowy – zaburza jego ilość i jakość. To sprawia, że nie może on właściwie spełniać swojej podstawowej funkcji, czyli nawilżać oka.

2. Czym jest zespół suchego oka?

Ryzyko zespołu suchego oka zwiększa się z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że coraz mniej jest poszczególnych warstw filmu łzowego – wodnej, lipidowej i mucynowej. Odpowiedzialne za ich produkcję gruczoły łzowe włóknieją, zanikają też gruczoły spojówkowe znajdujące się na powierzchni oka.

Nie pozostaje to bez wpływu na nasz komfort. Mamy wrażenie obecności piasku pod powiekami, oczy swędzą, pieką, są zaczerwienione. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale też zaburza jakość widzenia, co z kolei negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

Tym dolegliwościom można jednak zapobiec. W tym celu zaleca się stosowanie sztucznych łez, które nawilżą oko i zapobiegną podrażnieniu. Wybór właściwego preparatu nie może być jednak przypadkowy. Nie może on uzupełniać jedynie warstwy wodnej, ale też lipidową i mucynową, bo tylko wówczas osiągniemy pożądany efekt.

Warto również, by nie trzeba było zakraplać oczu co godzinę. Co zatem wybrać? Odpowiedni będzie preparat nowej generacji, wykorzystujący zaawansowane technologicznie działanie nanoemulsji kationowej.

Cationorm, bo o nim mowa, w sposób bardziej wszechstronny niż sztuczne łzy łagodzi objawy suchego oka, takie jak: pieczenie, świąd, kłucie lub wrażenie obecności piasku w oczach. Uzupełnia wszystkie trzy warstwy filmu łzowego. Chroni oko przed odparowaniem wody, nawilża je i zwiększa objętość łez.

Jego zaletą jest też lepsze przyleganie i przedłużona obecność na powierzchni oczu, dzięki czemu mogą być rzadziej zakrapiane, a buteleczka starcza na dłużej. Preparat może być stosowany przez młodzież i osoby dorosłe. Jest przeznaczony dla użytkowników soczewek kontaktowych.

Nasz wzrok jest niezwykle cenny. Powinniśmy starać się chronić go, by jak najdłużej był w dobrej formie. Niestety czas działa na niego niekorzystnie, problemem jest też współczesny tryb życia. Dobrze jest więc dbać o oczy jak najlepiej, dostarczając im tego, czego potrzebują: odpowiedniego nawilżenia.

Partnerem artykułu jest marka Cationorm

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze