Infekcje układu oddechowego zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca nawet 17 razy
Infekcje górnych dróg oddechowych są bardzo powszechne. Niestety najnowsze badania ujawniają, że te infekcje mogą niepokojąco podnieść ryzyko zawału serca w czasie 7 dni po chorobie.
W badaniu stwierdzono, że zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli ma największy wpływ na ryzyko zawału serca. Co gorsze nawet zwykłe przeziębienie zwiększa podatność na problemy z sercem nawet 13,5 razy.
Naukowcy powiedzieli, że infekcje układu oddechowego mogą powodować atak serca, ponieważ często są przyczyną zakrzepów, a także zapalenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali 578 pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca w ciągu czterech dni. Pacjenci byli przypytywani na temat tego, czy mieli oni jakiekolwiek objawy infekcji układu oddechowego przed zdarzeniem.
Uznano, że pacjent miał infekcje układu oddechowego, jeśli zgłaszał ból gardła, kaszel, gorączkę, ból zatok, objawy grypopodobne lub rozpoznano u niego zapalenia płuc lub oskrzeli. Zbadano także pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, w tym z przeziębieniem, zapaleniem gardła, nieżytem nosa i zapaleniem zatok.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Internal Medicine Journal" wykazały, że 17 proc. pacjentów zgłosiło objawy infekcji układu oddechowego w ciągu 7 dni przed atakiem serca, a 21 proc. stwierdziło, że miało objawy opisane w ciągu 35 dni przed zawałem.
Na podstawie tych informacji obliczono, że infekcje układu oddechowego mogą zwiększyć ryzyko ataku serca nawet 17 razy.
Autor badania prof. Geoffrey Tofler powiedział, że ich ustalenia potwierdzają to, co sugerowano w poprzednich badaniach, że infekcje układu oddechowego mogą działać jako czynnik wywołujący zawał serca. Dane wskazują, że zwiększone ryzyko zawału serca niekoniecznie wzrasta z początkiem infekcji, ale osiąga najwyższy poziom w ciągu pierwszych siedmiu dni i stopniowo maleje, ale pozostaje podwyższone przez jeden miesiąc od wyzdrowienia.
Prawdopodobnie jest to związane ze zwiększoną krzepliwością krwi, stanem zapalnym i toksynami, które uszkadzają naczynia krwionośne oraz zaburza przepływ krwi. Oznacza to, że każda osoba, która przechodzi przez infekcje dróg oddechowych, jest zagrożona zawałem serca. Dlatego ważne jest, aby unikać tych chorób i nie ignorować pierwszych objawów, które mogą wskazywać na zawał serca.
Jako profilaktykę naukowcy sugerują szczepionki przeciwko grypie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia infekcji, szczególnie u osób w grupie ryzyka zawału serca.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Zawał serca? Nerwica? Jak leczyć? - odpowiada lek. Magdalena Parys
- Czy to może być zawał serca? - odpowiada dr n. med. Zbigniew Siudak
- Zawał serca – jakie badania poza EKG serca? - odpowiada lek. Katarzyna Janota
Badania zostały opublikowane po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu wykazali, że przyjmowanie ibuprofenu lub innych typowych środków przeciwbólowych przez tydzień zwiększa ryzyko zawału serca. Dane obejmowały niemal 450 tys. pacjentów i powiązały pięć rodzajów środków przeciwbólowych (ibuprofen, celekoksybem, diklofenakem, naproxenem i rofekoksybem) z problemami z sercem. Okazuje się, że najbardziej zagrożone są osoby, które przyjmują silne dawki leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.