Trwa ładowanie...

Jak dbać o swoje zdrowie w podróży?

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:49
podróże
podróże (istock)

Długo wyczekiwany urlop, wymarzona podróż – każdy chciałby, by ten czas był udany i beztroski. Niestety, turyści, zwłaszcza wyjeżdżający za granicę, są narażeni na problemy zdrowotne związane ze zmianą klimatu. Jak się przed nimi bronić?

Pogorszenie stanu zdrowia to częsta zmora utrudniająca nam podróż
Pogorszenie stanu zdrowia to częsta zmora utrudniająca nam podróż

Wyjeżdżając w podróż, nikt nie myśli, że może mieć kłopoty ze zdrowiem. Okazuje się jednak, że wakacje w odległych zakątkach świata nie zawsze są udane. Dużo jednak zależy od nas samych. Jeśli zadbamy o profilaktykę i będziemy troszczyć się o higienę, wyjazd z pewnością okaże się wyjątkowy.

O swoje samopoczucie i zdrowie warto zadbać już na etapie podróży. Jeśli na wakacje jedziemy samochodem, pamiętajmy o częstych postojach. Gdy lecimy samolotem, weźmy ze sobą krople do oczu, bo w trakcie lotu mocno wysusza się śluzówka. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosimy szkła kontaktowe.

Ostrożność muszą też zachować osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, układu oddechowego i niedokrwistością, gdyż nieznaczne niedotlenienie tkanek (hipoksja), który może wystąpić na pokładzie samolotu, zaostrzy objawy tych schorzeń. Przed wylotem warto skontaktować się z lekarzem.

1. Co to jest "zemsta Montezumy"?

Najczęstszym problemem zdrowotnym turystów jest biegunka podróżnych. Dotyczy zwłaszcza osób udających się do krajów rozwijających się, a największe ryzyko zachorowania dotyczy Indii, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej. Może również pojawić się u osób podróżujących w umiarkowanej strefie klimatycznej. Bywa nazywana "klątwą Faraona" oraz "zemstą Montezumy".

Choroba związana jest z zakażeniem przewodu pokarmowego, do czego dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów lub napojów. Za większość przypadków odpowiadają bakterie z gatunku Escherichia coli. Objawy biegunki podróżnych to: luźne wypróżnienia, ból brzucha, wymioty, nudności, niekiedy gorączka.

2. Jak uniknąć zachorowania?

Jeśli chcemy, by nasze wakacje były bezpieczne i niezapominanie, unikać należy spożywania dań podawanych w temperaturze pokojowej lub surowych, świeżych warzyw i owoców (np. soków sprzedawanych na ulicach) oraz napojów serwowanych z kostkami lodu. Istotne jest również picie wyłącznie wody butelkowanej.

W apteczce warto mieć również probiotyk, który złagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz pomoże odbudować mikroflorę jelit. Zastosowanie w tym przypadku znajdą preparaty zawierające szczepy bakterii Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus GG (LGG).

Warto po nie sięgnąć na kilka dni przed wyjazdem, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych. Są dostępne w aptece bez recepty. I choć jest ich wiele, warto wybrać preparat oparty na technologii mikrokapsułkowania. Ta metoda wielokrotnie zwiększa przeżywalność bakterii i tym samym zapewnia skuteczność ich działania w świetle jelita grubego.

3. Apteczka? Zabierz ją w podróż!

Oprócz ubrań w walizce musi znaleźć się miejsce na apteczkę. Należy do niej spakować wszystkie na stałe przyjmowane leki, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, preparat do odkażania ran, plaster, leki antyhistaminowe. Przydać się może również repelent, który odstraszy owady.

Przed wyjazdem warto poznać wszystkie zagrożenia zdrowotne występujące w regionie, do którego się wybieramy. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasza wyprawa zakłada wędrówki wysokogórskie czy nurkowanie. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem z poradni medycyny podróży lub medycyny tropikalnej.

By wakacje były niezapominanie i nic nie zepsuło nam urlopu, warto zadbać o swoje zdrowie. To zagwarantuje nam dobre samopoczucie i zapewni upragniony wypoczynek.

Partnerem artykułu jest marka Osłonik

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze