Letnia katastrofa dla stóp. Ekspertka ostrzega przed powszechnymi błędami
Narażone na grzybicę, urazy, a nawet raka skóry. Latem stopy wymagają szczególnej troski, ale często o tym zapominamy. Powszechne błędy mogą sprawić, że wakacje staną się dla nich katorgą.
1. Chroń stopy przed grzybicą
Nadmierne przesuszenie to najmniejszy problem, jaki może dotknąć stopy w lecie. Grożą im poważne choroby, w tym nawet nowotwory. Dlatego oprócz pielegnacji, warto zadbać o ich zdrowie.
W lecie bardzo łatwo złapać infekcje grzybicze i bakteryjne. Dlatego eksperci odradzają chodzenie boso.
Ta zasada jest szczególnie istotna, jeśli korzystamy z publicznych basenów czy szatni. Podolog dr Deena Horn ostrzega, że chodzenie bez butów w takich miejscach naraża stopy na działanie rożnych patogenów. W rozmowie z portalem today.com ekspertka wyjaśnia, że to sprzyja m.in. grzybicy stóp.
Ryzyko dotyczy także brodawek podeszwowych wywoływanych przez HPV czy zakażenia gronkowcem złocistym.
Dlatego w takich sytuacjach zawze powinniśmy pamiętać o założeniu np. klapek, zwłaszcza jeśli mamy uszkodzą skórę na stopach.
- W przypadku ran, świeżego tatuażu i innych sytuacji, gdy dojdzie do przerwania ciągłości tkanek, nie korzystajmy z basenu, bo takie rany stanowią wrota dla infekcji – ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej.
2. Zapomnij o tych butach
Letnią zmorą dla stóp są też źle dobrane buty, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony. To może być pierwszy krok do urazu. Lekarze ostrzegają m.in. przed złamaniem naprężeniowym, a także zapalenie powięzi podeszwowej i bólem pięty.
Powinniśmy wybierać buty z solidną podeszwą i wsparciem dla łuku stopy, które zapewnią właściwą amortyzację. Niestety w lecie królują japonki, balerinki, sandały na koturnie czy wysokich obcasach. Wszystkie stwarzają ryzyko urazu.
Urazy mogą być też wynikiem nadmiernego przeciążenia stóp. Często dzieje się tak w sytuacji, kiedy po wielu miesiącach siedzącego trybu życia, zaczniemy intensywnie ćwiczyć. Lato sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, jak np. bieganie, ale bez wcześniejszego przygotowania, możemy sobie poważnie zaszkodzić i zafundować stopom dramat.
Dlatego zamiast gwałtownego wysiłku, powinniśmy raczej stawiać na stopniowe zwiększanie aktywności i zawsze pamiętać o rozgrzewce.
3. Zmieniaj skarpetki i nałóż krem
Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o zdrowie.
Niewłaściwa higiena może się skończyć m.in. infekcjami.
- Ludzie, którzy mają wilgotne i spocone stopy, są bardziej narażeni na infekcję grzybiczą – zaznacza dr Horn.
- Jeśli się spocisz, zmieniaj skarpetki częściej i używaj sprayu dezynfekującego do butów, aby uniknąć nadmiernego rozwoju drobnoustrojów, grzybów i bakterii - radzi ekspertka.
Kluczowy jest też krem do opalania z filtrem. Wiele osób zapomina, by nałożyć go także na stopy. Tymczasem skóra jest równeiż narażona na rozwój czerniaka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.