Jak leczyć grzybicę pochwy?
Od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom niż je potem leczyć. Kandydoza pochwy jest częstą infekcją dróg moczowo-płciowych u kobiet. Kandydoza, inaczej grzybica pochwy, wywołuje uczucie dyskomfortu i powoduje nieprzyjemne dolegliwości, m.in. świąd, uczucie pieczenia.
1. Czym jest kandydoza pochwy?
Jest to grzybica wywołana przez zbyt dużą ilość znajdujących się w pochwie drożdżaków z gatunku Candidia albicans. Do choroby dochodzi gdy znajdujące się w organizmie grzyby przełamią bariery ochronne i wywołają infekcję. Drożdżaki najczęściej bytują w jamie ustnej i narządach płciowych. Razem z nimi współwystępują nieszkodliwe bakterie, które czuwają nad rozmnażaniem się drożdżaków. Jeżeli tylko drożdżaki zaczynają być bardziej ekspansywne, dochodzi do zachwiania równowagi i do infekcji.
2. Objawy grzybicy pochwy
- świąd,
- pieczenie okolic pochwy,
- podrażnienie okolic pochwy,
- upławy (białawe lub żółtawe),
- ból podczas stosunku lub po nim.
3. Jak dochodzi do infekcji?
Bakterie z rodzaju Lactobacillus odgrywają znaczącą role w procesie utrzymania odpowiedniej mikroflory organizmu, czyli naturalnej bariery ochronnej. Kiedy bariera zostanie przełamana, może dojść do zakażenia grzybicą.
Do infekcji mogą doprowadzić:
- niewłaściwa higiena (wycieranie się wspólnymi ręcznikami, korzystanie z publicznych toalet, noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych tworzyw, które nie przepuszczają wilgoci),
- zaburzona gospodarka hormonalna (zwłaszcza u kobiet w ciąży),
- osłabienie po chorobie,
- antykoncepcja hormonalna,
- cukrzyca,
- AIDS.
4. Profilaktyka grzybicy pochwy
Leczenie grzybicy nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty, gdyż kandydoza ma tendencje do nawrotów. Cierpisz na ciągłe nawroty choroby? Dowiedz się jak ich uniknąć. Dzięki temu nie będziesz musiała męczyć się z przykrymi i kłopotliwymi dolegliwościami.
Noś przewiewną i bawełnianą bieliznę.
Podczas miesiączki używaj podpasek zamiast tamponów.
Stosuj płyny do higieny miejsc intymnych o neutralnym pH lub z kwasem mlekowym.
Unikaj basenów i saun.
Podczas stosunków używaj żeli nawilżających.
Zachowuj odpowiednią dietę – zrezygnuj z potraw bogatych w cukry (słodycze) i wysoko słodzonych produktów spożywczych (napoje gazowane).
Ogranicz spożywanie mięsa, mleka, zawierającego antybiotyki i hormony sterydowe, jedzenia typu „fast food”, kawy i alkoholu.
Rzuć palenie.
Jedz więcej warzyw.
5. Leczenie kandydozy pochwy
Gdy zauważysz u siebie objawy kandydozy pochwy niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Leczenie będzie uzależnione od czynnika, który wywołał chorobę, grzyba lub bakterii. W przypadku lekkiego przebiegu choroby, lekarz zaleci stosowanie leków miejscowych – dopochwowych leków przeciwgrzybicznych. Jednak, jeżeli choroba przebiega ciężej, pojawiają się ciągłe nawroty, wówczas zalecone będzie leczenie doustne. Żeby leczenie przyniosło spodziewane rezultaty uzupełniaj niedobór bakterii Lactobacillus. Najważniejszą funkcją tych bakterii jest zadbanie o prawidłową mikroflorę pochwy. Preparaty zawierające szczepy bakterii Lactobacillus można przyjmować dopochwowo lub doustnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.