Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń?

Avatar placeholder
17.04.2019 14:35
Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń?
Jak poprawić kondycję bez ćwiczeń? (123RF)

Poprawa kondycji bez ćwiczeń – to marzenie większości z nas. Która z nas nie chciałaby cieszyć się dobrą formą bez konieczności wdrażania w życie planu męczących ćwiczeń? Zapewne ucieszy cię więc wiadomość, że możliwe jest zwiększenie swojej sprawności bez postawienia nogi na siłowni. W krótkim czasie możesz poprawić swoją kondycję i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Wystarczy zmienić swoje ulubione czynności w formy aktywności fizycznej. Nawet spacer z psem, rzucanie piłki z dzieckiem lub wyrywanie chwastów w ogrodzie mogą pomóc ci w poprawie formy.

spis treści

1. Jak bez wysiłku zwiększyć swoją aktywność ruchową?

Kluczem do szybkiej poprawy kondycji bez angażowania się w żmudne ćwiczenia na siłowni jest użycie podstępu wobec samej siebie. Postaraj się zwiększyć aktywność fizyczną bez nazywania wykonywanych przez siebie czynności ćwiczeniami. Wiele osób odczuwa instynktowną niechęć do wysiłku fizycznego, a samo słowo „trening” kojarzy im się ze zmęczeniem i poceniem się. Nic więc dziwnego, że ciężko im zmobilizować się do ćwiczeń. Aby zachować dobre nastawienie, zapomnij o typowych ćwiczeniach i skoncentruj się na codziennych czynnościach. Zmiana w podejściu do wysiłku fizycznego może okazać się przełomem w twoim życiu.

Być może wydaje ci się, że tylko na siłowni możesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę i poprawić swoją kondycję oraz stan zdrowia. Specjaliści przekonują jednak, że ćwiczenia z przyrządami wcale nie są dużo korzystniejsze od wykonywania czynności w życiu codziennym. Nawet jeśli ćwiczysz mięśnie rąk i na siłowni jesteś w stanie podnieść duże ciężary, na co dzień możesz mieć problem ze zniesieniem ciężkiej torby po schodach, ponieważ tradycyjny trening nie ma wiele wspólnego z normalnym życiem. Lepszym pomysłem jest postawienie na trening funkcjonalny, który składa się z ćwiczeń aktywizujących kilka grup mięśni jednocześnie. Jeżeli jednak nawet taki rodzaj treningu nie przekonuje cię, postaw na wykonywanie większej liczby czynności każdego dnia. Zamiast jechać do pracy samochodem, pójdź pieszo, a w biurze korzystaj ze schodów zamiast z windy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Jak ćwiczyć efektywniej?

Jeśli lubisz klasyczne ćwiczenia, nie rezygnuj z nich. Spróbuj natomiast optymalnie wykorzystać trening. Dobrym pomysłem na zwiększenie efektywności ćwiczeń jest urozmaicenie planu treningu. Nie przywiązuj się do poszczególnych ćwiczeń. Lepiej jest wprowadzić nieco różnorodności do treningu, by zwiększyć ilość spalanych kalorii. Jeśli twoje ciało jest przyzwyczajone do konkretnych ćwiczeń, zużywa mniej energii niż ma to miejsce wtedy, gdy wykonujesz różne czynności. Zadbaj także o złożoność ćwiczeń. Zamiast biegać miarowym tempem, zmieniaj tempo truchtu. Co jakiś czas zatrzymaj się, zwolnij, przyspiesz lub zawróć. Jeśli ćwiczysz na siłowni, zmieniaj przyrządy. Podczas jednej sesji treningowej wykonaj kilka różnych ćwiczeń na poszczególne partie ciała. Nie zapomnij o treningu kardio i treningu siłowym. Wybór ćwiczeń jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziesz takie formy aktywności fizycznej, które będą sprawiały ci przyjemność. Pamiętaj także, by podczas treningu koncentrować się na wysiłku. Zamiast czytać gazetę podczas jazdy na rowerze stacjonarnym, skup się na samej czynności. Ćwicząc naprawdę intensywnie, możesz osiągnąć lepsze wyniki niż podczas dłuższego, lecz bezrefleksyjnego treningu. Jeśli skoncentrujesz się na ćwiczeniach, łatwiej będzie ci zadbać o szybsze ich tempo. Ponadto zmniejszysz ryzyko kontuzji, wykonując poszczególne ćwiczenia prawidłowo.

Ważne jest także maksymalne wykorzystanie czasu treningu. Jeśli na siłownię chodzisz z przyjaciółką, zapewne zdarza się wam rozmawiać w przerwach między ćwiczeniami. W rezultacie przez godzinę spędzoną na siłowni trenujesz tylko przez ułamek tego czasu. Specjaliści zalecają, by nie popełniać tego błędu. Im krótsze są przerwy między ćwiczeniami, tym większe wyzwanie stoi przed organizmem. Musi się on przygotować na kolejną porcję treningu w możliwie krótkim czasie, dzięki czemu automatycznie ćwiczysz bardziej efektywnie. Nie musisz przy tym zwiększać intensywności treningu. Jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu, ćwicząc na siłowni lub poza nią, postaw na bardziej efektywne formy aktywności fizycznej. Skuteczność ćwiczeń rośnie wraz z ich intensywnością. Zamiast grać przez 45 minut w siatkówkę lub piłkę nożną, możesz przez 15 minut wchodzić po schodach lub skakać na skakance. Decydując się na bardziej wymagającą, ale krótszą formę aktywności ruchowej, masz więcej czasu na inne czynności.

Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swojego trybu życia, by poprawić kondycję. Jeżeli jednak uznasz, że metoda małych kroków nie spełnia twoich oczekiwań, zacznij ćwiczyć. Pamiętaj przy tym o prostych sposobach na zwiększenie efektywności treningu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze