Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak się zdrowo odżywiać i schudnąć?

Avatar placeholder
31.03.2015 12:35
Jak się zdrowo odżywiać i schudnąć?
Jak się zdrowo odżywiać i schudnąć?

Jak zdrowo schudnąć? To pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba borykająca się z nadwagą i zbędnymi kilogramami. W celu zdobycia nienagannej sylwetki stosuje się różne diety cud, intensywne ćwiczenia albo wierzy, że sprawę załatwi picie herbatek odchudzających. Nie pomogą głodówki, nie pomogą tabletki odchudzające, jeśli nie zrezygnuje się ze złych nawyków żywieniowych. Jedynie zdrowa, urozmaicona i zbilansowana dieta może pomóc w racjonalnym chudnięciu i uzyskaniu zadowolenia ze swojego wyglądu.

1. Efekt jo-jo a odchudzanie

Według dietetyków, zdrowe chudnięcie polega na stracie około 0,5 do 1 kg na tydzień. Głodówki nie są najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej jeść 4-5 niedużych posiłków dziennie, by organizm systematycznie trawił i zużywał energię. Dieta powinna być urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Pomiędzy posiłkami trzeba robić około trzygodzinne przerwy, a kiedy odczuwa się spadek glukozy, dostarczyć organizmowi kolejną porcję energii, np. w postaci świeżych lub suszonych owoców. Należy zapomnieć o wielkich gabarytowo porcjach jedzenia, nie opychać się słodyczami, lodami czy ciastkami. Organizm jednak powinien mieć dostarczone różne składniki odżywcze, także węglowodany czy produkty mączne. Dieta powinna obfitować głównie w warzywa, owoce, białe mięso i grube kasze. Należy jeść więcej warzyw niż owoców. Lepsze są truskawki, jabłka, cytrusy i melony niż banany i winogrona, które znacznie podwyższają poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu i pić co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Walcząc o nienaganną sylwetkę, należy też ograniczyć spożycie alkoholu i konsumpcję słodyczy, a także zamienić pieczywo białe na ciemne. Czasowe restrykcje nie pomogą, by cieszyć się trwale zgrabną figurą. Jeżeli wróci się do złych nawyków żywieniowych, zacznie się jeść „śmieciowe produkty”, fast food albo podjadać w nocy, nie można liczyć na utrzymanie satysfakcjonującej wagi. Oprócz zdrowej diety nie wolno zapomnieć o odpowiedniej aktywności fizycznej. Kiedy przestanie się pracować nad sobą i wróci z poziomu 1200 kalorii na 2000 kalorii dziennie, organizm może zacząć kumulować zapasy i wówczas pojawia się efekt jo-jo. O odpowiedni bilans energetyczny stara się stopniowo. By ustalić, przy jakich porcjach i w jakich proporcjach organizm nie chudnie zbyt dużo, ale też nie tyje, należy poświęcić sporo czasu. Nie da się szybko i zdrowo schudnąć.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Suplementy diety

Ludzie często wierzą, że w zrzuceniu zbędnych kilogramów pomogą wyłącznie herbatki odchudzające, różnego rodzaju zioła, tabletki i pastylki. Niestety, picie herbatek odchudzających może jedynie wesprzeć proces odchudzania, ale nie załatwi sprawy. Bez pracy nie ma kołaczy. Potrzeba osobistej motywacji i wysiłku oraz zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Jak schudnąć, nie tracąc przyjemności z jedzenia? Na pewno nie można radykalnie się głodzić. Po głodówkach zaczyna się powrót do poprzedniej wagi (efekt jo-jo) z powodu nasilenia się uczucia głodu. Trzeba pamiętać też o dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa, gdyż w ten sposób można oszukać nieco żołądek, stwarzając poczucie sytości i ułatwiając trawienie.

W odzyskaniu nienagannej sylwetki pomagają też tzw. składniki balastowe, które pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości, przez co mniej się je. Nie wolno zapomnieć też o produktach bogatych w potrzebne ustrojowi witaminy i sole mineralne. Słodycze lepiej zamienić na musli, pestki i orzechy. Ograniczyć słodzenie i spożycie soli. A przede wszystkim pamiętać, że sprzymierzeńcem figury modelki jest sport i ruch oraz systematyczna praca. Kiedy chce się schudnąć, trzeba intensywnie pracować i uzbroić się w cierpliwość. Widoczne efekty nie są obserwowalne po kilku dniach, ale czasem dopiero po kilku tygodniach. W razie problemów z wagą można skorzystać z pomocy specjalisty, np. dietetyka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze