Trwa ładowanie...

Jak strach działa na nasze serce?

Lek. Mateusz Nawrocki
06.11.2016 16:53
Jak strach działa na nasze serce?
Jak strach działa na nasze serce?

Lęk i strach są znanymi czynnikami ryzyka chorób serca. Wcześniejsze badania wskazywały na związek depresji i lęku z rozwojem choroby wieńcowej serca. Przeprowadzona metaanaliza sugeruje, że niespokojni ludzie mają o 48 procent wyższe ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem.

W samych Stanach Zjednoczonych, w 2014 roku z powodu chorób serca zmarło 365 tysięcy osób. Badania wskazują, że konieczne jest zwrócenie uwagi na problem stresu w naszym codziennym życiu.

Czym tak naprawdę jest lęk o zdrowie? To nadmierne martwienie się o poważną chorobę i ciągła potrzeba zasięgania porad lekarskich. Osoby takie często szukają pomocy u lekarzy w tej samej sprawie kilka razy. W największym stadium, lęk może przerodzić się w hipochondrię.

Niepokój o zdrowie i choroby serca, jaki jest ich wzajemny związek? Grupa naukowców kierowanych przez Line Iden Bergen ze szpitala Helse Bergen w Norwegii próbowali odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Nadmierny lęk o swoje zdrowie może towarzyszyć innym zaburzeniom psychicznym
Nadmierny lęk o swoje zdrowie może towarzyszyć innym zaburzeniom psychicznym (Shutterstock)

Ich rozważania zostały opublikowane w czasopiśmie internetowym "BMJ Open". Bereg i współpracownicy pracowali 12 lat we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia, Uniwersytetem w Bergen i lokalną służbą zdrowia.

Ponad 7 tysięcy uczestników badania urodziło się w latach 1953-1957 i musieli oni opisać swój stan zdrowia, styl życia i osiągnięcia edukacyjne. W latach 1997-1999 pobrano stosowne badania krwi, wykonano pomiar wzrostu i wagi ciała, a także ciśnienia tętniczego krwi.

Uczestników poproszono również o określenie swojego poziomu lęku posługując się indeksem Whiteley. Wyniki powyżej 90 procent uznano za przypadki niepokoju. Przez cały okres badania u 234 uczestników wystąpił incydent niedokrwienia serca.

8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz
8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz [8 zdjęć]

Stres może przyczynić się wystąpienia problemów z podjęciem decyzji. Badania naukowe prowadzone na szczurach

zobacz galerię

Niepokój o zdrowie zwiększa ryzyko choroby serca o 73 procent. Uczestnicy badania zostali przyjęci do narodowego programu badawczego, analizującego choroby serca, w szerokim zakresie. Program ten został nazwany „Choroby sercowo-naczyniowe w Norwegii” i przeprowadzony był w latach 1994-2009, a dane z tego okresu pochodzą z dokumentacji publicznych szpitali.

Biorąc pod uwagę oczywiste czynniki ryzyka chorób serca, takie jak palenie papierosów czy też wysoki poziom cholesterolu, to lęk przed chorobami również stanowił poważny czynnik ryzyka. Stopień tego lęku korelował z ryzykiem wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej, a znacznie większy był on u kobiet niż u mężczyzn.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

Lęk o zdrowie często współistnieje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ogólne stany lękowe czy też depresja. Lekarze w sytuacji kontaktu z osobą nadmiernie zestresowaną, przejmującą się stanem zdrowia, nie wiedzą jak właściwie postępować- informowanie pacjenta, że nadmierny lęk może przyczynić się do chorób serca, może spowodować jeszcze większe zakłopotanie pacjenta i spotęgowanie stresu.

Naukowcy dodają, że konieczna jest właściwa diagnoza i leczenie nadmiernego lęku przed chorobami. Wyniki badań mają zachęcić pacjentów do zachowania zdrowia i spokoju psychicznego, stanowiącego ważny element w utrzymaniu homeostazy organizmu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze