Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Jak strach działa na nasze serce?

Lęk i strach są znanymi czynnikami ryzyka chorób serca. Wcześniejsze badania wskazywały na związek depresji i lęku z rozwojem choroby wieńcowej serca. Przeprowadzona metaanaliza sugeruje, że niespokojni ludzie mają o 48 procent wyższe ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem.

W samych Stanach Zjednoczonych, w 2014 roku z powodu chorób serca zmarło 365 tysięcy osób. Badania wskazują, że konieczne jest zwrócenie uwagi na problem stresu w naszym codziennym życiu.

Czym tak naprawdę jest lęk o zdrowie? To nadmierne martwienie się o poważną chorobę i ciągła potrzeba zasięgania porad lekarskich. Osoby takie często szukają pomocy u lekarzy w tej samej sprawie kilka razy. W największym stadium, lęk może przerodzić się w hipochondrię.

Niepokój o zdrowie i choroby serca, jaki jest ich wzajemny związek? Grupa naukowców kierowanych przez Line Iden Bergen ze szpitala Helse Bergen w Norwegii próbowali odpowiedzieć na to pytanie.

Ich rozważania zostały opublikowane w czasopiśmie internetowym "BMJ Open". Bereg i współpracownicy pracowali 12 lat we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia, Uniwersytetem w Bergen i lokalną służbą zdrowia.

Ponad 7 tysięcy uczestników badania urodziło się w latach 1953-1957 i musieli oni opisać swój stan zdrowia, styl życia i osiągnięcia edukacyjne. W latach 1997-1999 pobrano stosowne badania krwi, wykonano pomiar wzrostu i wagi ciała, a także ciśnienia tętniczego krwi.

Uczestników poproszono również o określenie swojego poziomu lęku posługując się indeksem Whiteley. Wyniki powyżej 90 procent uznano za przypadki niepokoju. Przez cały okres badania u 234 uczestników wystąpił incydent niedokrwienia serca.

8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz

Stres może przyczynić się wystąpienia problemów z podjęciem decyzji. Badania naukowe prowadzone na szczurach potwierdziły, że gryzonie poddane działaniu...

Niepokój o zdrowie zwiększa ryzyko choroby serca o 73 procent. Uczestnicy badania zostali przyjęci do narodowego programu badawczego, analizującego choroby serca, w szerokim zakresie. Program ten został nazwany „Choroby sercowo-naczyniowe w Norwegii” i przeprowadzony był w latach 1994-2009, a dane z tego okresu pochodzą z dokumentacji publicznych szpitali.

Biorąc pod uwagę oczywiste czynniki ryzyka chorób serca, takie jak palenie papierosów czy też wysoki poziom cholesterolu, to lęk przed chorobami również stanowił poważny czynnik ryzyka. Stopień tego lęku korelował z ryzykiem wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej, a znacznie większy był on u kobiet niż u mężczyzn.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca.

Lęk o zdrowie często współistnieje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ogólne stany lękowe czy też depresja. Lekarze w sytuacji kontaktu z osobą nadmiernie zestresowaną, przejmującą się stanem zdrowia, nie wiedzą jak właściwie postępować- informowanie pacjenta, że nadmierny lęk może przyczynić się do chorób serca, może spowodować jeszcze większe zakłopotanie pacjenta i spotęgowanie stresu.

Naukowcy dodają, że konieczna jest właściwa diagnoza i leczenie nadmiernego lęku przed chorobami. Wyniki badań mają zachęcić pacjentów do zachowania zdrowia i spokoju psychicznego, stanowiącego ważny element w utrzymaniu homeostazy organizmu.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...