Trwa ładowanie...

Jak teraz przebiega COVID-19? Jakie objawy wywołuje subwariant BA.5?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
12.07.2022 10:23
82 proc. pacjentów narzeka na zmęczenie. To jeden z pierwszych objawów występujących w przebiegu zakażenia BA.5
82 proc. pacjentów narzeka na zmęczenie. To jeden z pierwszych objawów występujących w przebiegu zakażenia BA.5 (Getty Images)

Objawy zakażenia są mniej charakterystyczne, a choroba najczęściej atakuje górne drogi oddechowe. Brytyjscy lekarze rejestrują coraz więcej zgłoszeń dotyczących jednej charakterystycznej dolegliwości, która towarzyszy zakażeniom wariantem BA.5. Pacjenci narzekają na silne zmęczenie.

spis treści

1. Omikron - jakie są charakterystyczne dolegliwości?

Z danych w bazie GISAID wynika, że Omikron odpowiada za 92 proc. wszystkich zakażeń, z czego dominującym staje się subwariant BA.5. Nowy subwariant już pod koniec czerwca stanowił 52 proc. wszystkich odnotowanych sekwencji i był obecny w 83 państwach.

W Polsce BA.5 odpowiada za co czwarte zakażenie
W Polsce BA.5 odpowiada za co czwarte zakażenie (Getty Images)

Jakie objawy zgłaszają najczęściej zakażeni?

Zobacz film: "Durajski o kolejne fali COVID-19. "Coraz więcej pacjentow przywozi z wakacji wirusa""

2. 82 proc. zakażonych w Wielkiej Brytanii zgłasza ten objaw

Dane zebrane w Wielkiej Brytanii dzięki aplikacji ZOE COVID pozwaliły na wytypowanie najczęściej pojawiających się dolegliwości podczas aktualnej fali zachorowań. Z zebranych danych wynika, że 82 proc. zakażonych, jako jeden z pierwszych objawów towarzyszących infekcji, wymienia zmęczenie. Chorzy opowiadają o silnym osłabieniu, problemach ze wstawaniem z łóżka po obudzeniu, część wskazuje, że nie ma siły nawet wejść po schodach. Dolegliwości pojawiają się najczęściej na początku infekcji i utrzymują się przez ok. pięć-osiem dni.

"Jest to rodzaj skrajnego zmęczenia lub uczucia wyniszczenia, które utrzymuje się pomimo odpoczynku lub dobrego snu w nocy" - relacjonuje brytyjski portal express.co.uk.

3. Jak długo trwa infekcja?

Z obserwacji brytyjskich lekarzy wynika, że infekcje wywołane przez Omikron trwają nieco krócej, niż w przypadku poprzednich wariantów. Dolegliwości z reguły utrzymują się przez ok. cztery-sześć dni. Choroba najczęściej atakuje górne drogi oddechowe, co potwierdzają również obserwacje polskich lekarzy.

- W tej chwili koronawirus nie przebiega tak ewidentnie, jak wcześniej, czyli nie ma tych postaci płucnych, a więc pacjenci nie trafiają na oddziały zakaźne w związku z zapaleniem płuc, tylko na oddziały interny z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Przebieg tej choroby jest zupełnie inny. W związku z tym wielu pacjentów w ogóle nie zostanie zdiagnozowanych - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze