Jak wybrać terapeutę?
Psychoterapia to pomoc w zrozumieniu i ulepszaniu siebie. Można dzięki niej zgłębić swoją osobowość, nauczyć się radzić sobie ze stresem i zrozumieć, jak powinny wyglądać związki z innymi ludźmi. Psychoterapia pozwala odzyskać spokój i uczucie normalności. Korzystanie z porad psychoterapeuty jest wskazane, gdy pacjent nie radzi sobie z codziennością albo kiedy przechodzi przez kryzysy rozwojowe. Kiedy szukać pomocy psychologicznej u psychoterapeuty? Na czym polega psychoterapia? Czy metody psychoterapeutyczne pomagają tylko tym, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne? Jak wybrać terapeutę?
1. Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to proces zamierzonego oddziaływania na pacjenta środkami psychologicznymi. Jej celem może być leczenie zaburzeń psychicznych, pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, pomoc w trudnych życiowych sytuacjach oraz rozwijanie osobowości pacjenta. Szacuje się, że w Polsce psychoterapii powinno poddać się około 5-6 milionów osób.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne, społeczne lub humanistyczne oraz co najmniej 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii. W skład takiego kursu wchodzi: własna psychoterapia, szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz praca z pacjentami pod superwizją. Psycholog to osoba, która zdobyła dyplom z psychologii i posiada teoretyczne przygotowanie do diagnozy i pomocy psychologicznej. Psycholog zajmuje się tylko poradnictwem psychologicznym. Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne i zdobyła stopień specjalizacji z zakresu psychiatrii.
Ilu jest w Polsce psychoterapeutów? Trudno jest dokładnie określić tę liczbę, ponieważ nie ma dostępu do list stowarzyszeń, które są uprawnione do wydawania certyfikatów psychoterapeutycznych, nie ma też jednolitych zasad certyfikacji. Szacuje się, że w Polsce może być ok. 3 tys. psychoterapeutów. Polskie Towarzystwo Psychologiczne podaje, że ma 105 psychoterapeutów, a Polskie Towarzystwo Psychiatryczne 320 certyfikowanych psychoterapeutów.
2. Cele psychoterapii
Psychoterapeuta zajmuje się nie tylko rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i nie tylko rozwiązywaniem problemów, z którymi pacjent się zgłosił. Specjalista pomaga również w nauce tworzenia związków z drugim człowiekiem, budowaniu zdrowych relacji z otoczeniem, pokazuje, jak radzić sobie z codziennym stresem. Dzięki temu pacjent jest bardziej zadowolony z życia, lepiej rozumie samego siebie, wzrasta też jego samoocena i pewność siebie. Problemy psychiczne zaczynają znikać.
Każdy psychoterapeuta powinien mieć odpowiedni certyfikat, który potwierdza jego kwalifikacje. W Polsce jest około 10 stowarzyszeń, które prowadzą własne szkoły i wydają certyfikaty, m.in.: Instytut Terapii Gestalt, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej, Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Rząd respektuje tylko Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i tylko specjaliści tych organizacji mają prawo do podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.