Trwa ładowanie...

Jak wygląda skóra osoby porażonej piorunem?

Jak wygląda skóra osoby porażonej piorunem?
Jak wygląda skóra osoby porażonej piorunem? (Getty Images)

Na ciele osób, które zostały pośrednio porażone piorunem pojawiają się charakterystyczne znamiona w kształcie gałęzi. To tzw. figury Lichtenberga, które wynikają z pęknięcia naczyń włosowatych (małych naczyń) w wyniku dyfuzji prądu podczas wyładowania elektrycznego.

spis treści

1. Jakie są objawy porażenia piorunem?

Jeżeli człowiek zostanie bezpośrednio porażony piorunem, zwykle nie przeżywa. Ci, którzy zostali porażeni pośrednio, zazwyczaj zmagają się z poważnymi objawami. Najczęściej są to:

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Uderzenie pioruna może również spowodować pęknięcie błony bębenkowej, uszkodzenie rogówki i inne urazy ciała.

Osoba, która dozna porażenia, wymaga natychmiastowej pomocy. Jak podkreśla dr Adam Burakowski, ratownik medyczny, pierwsza pomoc zależy od tego, jakie dana osoba będzie miała obrażenia. Jeżeli są ciężkie, należy natychmiast wezwać pogotowie.

- Porażenie piorunem może mieć różne konsekwencje. Jeśli jest bezpośrednie, dochodzi nawet do ciężkich obrażeń wewnątrznarządowych i zatrzymania krążenia. Wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia. Następnie trzeba sprawdzić, czy osoba jest przytomna, oddycha i czy nie doszło do zatrzymania krążenia. Jeśli nie wyczuwamy tętna, należy wykonać masaż serca. Jeśli osoba nie oddycha, ale ma tętno, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Jeśli ma rany, trzeba te rany opatrzyć - wyjaśnia ekspert.

2. Ślady na skórze po uderzeniu pioruna

U osób, które doznały porażenia piorunem, czasami na ciele pojawiają się charakterystyczne wzory, które nazywane są figurą Lichtenberga. Kształtem przypominają rozgałęzione drzewa. Zazwyczaj są koloru sinoczerwonego lub brunatnego. Powstają wskutek uszkodzenia naczyń włosowatych. Dochodzi do nich w czasie przepływu prądu, przy wysokim napięciu.

Na jednym z instagramowych profili pojawiło się zdjęcie obrazujące ślady po uderzeniu pioruna.

Po raz pierwszy zostały zaobserwowane przez Georga Christopha Lichtenberga, stąd ich nazwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze