Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Wśród przyczyn infekcji intymnych wskazuje się m. in.: noszenie ciasnej bielizny syntetycznej, stres, siedzący tryb życia i nieprawidłową higienę intymną. Następstwem tych czynników są objawy grzybicy pochwy, takie jak obrzęk, pieczenie i swędzenie. W walce z chorobami intymnymi stosuje się domowe sposoby, są to m. in.: przestrzeganie zasad higieny narządów płciowych, noszenie bielizny bawełnianej i stosowanie zdrowej diety.

spis treści

1. Przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to jedna z wielu chorób układu moczowego u kobiet. Nie istnieje jedna przyczyna infekcji intymnych. Wśród najczęściej wskazywanych przez lekarzy powodów rozwoju grzybicy pochwy wyróżnia się m. in.: prowadzenie stresującego trybu życia, odbywanie długotrwałych podróży (na przykład samochodem) w pozycji siedzącej, a także korzystanie z publicznych toalet i nieprawidłowe dbanie o higienę intymną. Do rozwoju infekcji narządów płciowych może przyczynić się również noszenie zbyt ciasnej bielizny wykonanej z materiałów syntetycznych. Skutkiem niezdrowego stylu życia, oprócz grzybicy narządu płciowego kobiety, jest również stan zapalny pochwy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

2. Objawy infekcji intymnych

Do najczęściej pojawiających się symptomów infekcji intymnych zalicza się:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie sromu,
  • pieczenie pochwy,
  • świąd okolic intymnych.

3. Domowe sposoby na infekcje intymne

Prawidłowa higiena intymna kobiet obejmuje mycie narządów płciowych co najmniej raz w ciągu dnia (nie można tej czynności wykonywać zbyt często, gdyż prowadzi to do pozbawienia pochwy warstwy ochronnej). Kobiety powinny dbać o higienę okolic intymnych szczególnie podczas miesiączki. W trakcie comiesięcznego krwawienia są zobligowane obmywać tę część ciała dwukrotnie – w trakcie porannego i wieczornego prysznica.

Na kąpiel w wannie można sobie pozwolić najwyżej dwa razy w ciągu tygodnia, aby nie dopuścić do wysuszenia skóry okolic intymnych i śluzówki. Do mycia narządów płciowych należy używać kosmetyków pielęgnacyjnych pozbawionych zapachu i zrezygnować z gąbki (to siedlisko bakterii). Aby nie przenosić drobnoustrojów z okolicy odbytu w obszar pochwy, tę część ciała należy myć, wykonując ruchy dłonią od przodu w tył.

Na rozwój infekcji intymnych u kobiet wpływa również sposób odżywiania, to znaczy dieta bogata w węglowodany. Nadmierne spożywanie słodyczy i picie napojów zawierających duże ilości cukru sprzyja rozwojowi grzybów. Często choroby okolic intymnych stwierdza się u kobiet z niedoborem żelaza i niektórych witamin. Celem przeciwdziałania nawrotom infekcji intymnych należy stale przestrzegać zasad zdrowego sposobu odżywiania.

Okazuje się, że noszenie zbyt ciasnej i niewygodnej bielizny, która utrudnia odprowadzanie wilgoci, prowadzi do rozwoju grzybów. W związku z tym wśród metod zapobiegania nawracającym infekcjom intymnym wymienia się stosowanie fig wykonanych z bawełny. Do prania bielizny, która ma bezpośredni kontakt ze skórą okolic intymnych, należy wybierać łagodne środki piorące, na przykład proszki do prania ubrań dziecięcych. Trzeba przywiązywać uwagę również do dokładnego płukania, co zapobiegnie ewentualnym podrażnieniom skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza