Trwa ładowanie...

Gorączka Lassa - objawy, drogi zakażenia, szczepionka, leczenie,

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
14.12.2023 15:23
Gorączka Lassa stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi zamieszczkujących Afrykę.
Gorączka Lassa stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi zamieszczkujących Afrykę. (Adobe stock)

Gorączka Lassa stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych na kontynencie afrykańskim. Ta choroba zakaźna zaliczana jest do wirusowych gorączek krwotocznych. Wywoływana jest przez wirusy należące do rodziny Arenaviridae. Jakie są objawy gorączki Lassa? Czy istnieje szczepionka przeciwko gorączce krwotocznej Lassa?

spis treści

1. Co to jest gorączka Lassa?

Gorączka Lassa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa należącego do rodziny arenawirusów. Arenawirusy uważane za szczególnie niebezpieczne, ze względu na potencjalną łatwość rozprzestrzeniania się i wysoką zakaźność.

Gorączka Lassa, podobnie jak pozostałe wirusowe gorączki krwotoczne jest chorobą odzwierzęcą. Wirus wywołujący chorobę występuje endemicznie na niektórych obszarach Afryki Zachodniej, szczególnie w krajach takich jak Sierra Leone, Liberia, Gwinea, Nigeria.

2. Jak można zarazić się gorączką krwotoczną Lassa?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W przypadku gorączki krwotocznej Lassa, głównym źródłem zakażenia są gryzonie, zwłaszcza szczury gatunku Mastomys natalensis, które są nosicielami wirusa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że u zwierząt zakażonych choroba przebiega w sposób bezobjawowy.

Patogen wywołujący gorączkę krwotoczną Lassa może dostać się do ludzkiego organizmu drogą pokarmową. Zakażenie może być wynikiem spożycia zakażonego mięsa zwierząt lub wypicia wody, która jest zanieczyszczona odchodami afrykańskich gryzoni. Ponadto, wirus wywołujący gorączkę Lassa może dostać się do organizmu drogą kropelkową. Zarażenie może być także konsekwencją kontaktu seksualnego z osobą zakażoną. Warto dodać, że możliwe jest też przeniesienie chorobotwórczego wirusa z matki karmiącej na dziecko.

Do zakażenia u ludzi dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami (takimi jak mocz, ślina) i wydalinami (takie jak kał) zakażonych gryzoni, a także zakażonych ludzi. Kontakt może nastąpić poprzez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, a także drogi oddechowe.

3. Objawy gorączki krwotocznej Lassa

W przeważającej liczbie przypadków, około 80 proc., zakażenie rozwija się bezobjawowo. Niemniej jednak, u pozostałych osób, po okresie inkubacji trwającym zazwyczaj 7-15 dni, występują nagłe i ostre objawy, będące wynikiem uszkodzenia różnych narządów.

Pacjenci zakażeni wiruem gorączki krwotocznej Lassa mogą uskarżać się na:

W przebiegu gorączki krwotocznej Lassa mogą pojawić się również takie objawy jak bóle brzucha, problemy z połykaniem, nudności i wymioty, biegunki, bóle w klatce piersiowej.

Charakterystyczne objawy obejmują zapalenie spojówek, biało-żółte naloty, pęcherzyki, owrzodzenia na migdałkach, krwawienie z błon śluzowych.

W ciężkich przypadkach gorączki Lassa mogą pojawić się następujące problemy zdrowotne:

Przyczyną śmierci w u pacjentów dotkniętych gorączkami krwotocznymi zazwyczaj są masywne krwotoki, niewydolność krążeniowa, zapaść sercowo-naczyniowa.

4. Gorączka krwotoczna Lassa w ciąży

Jakie mogą być konsekwencje zakażenia wirusem gorączki krwotocznej Lassa u kobiet, które spodziewają się dziecka? Choroba zakaźna, ktorą wywołuje wirus należący do rodziny Arenaviridae stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych. Ryzyko śmiertelności wśród zakażonych arenawirusem kobiet w ciąży może wynosić nawet 30 proc., a co więcej, zakażenie to niesie za sobą duże ryzyko utraty dziecka. Ryzyko poronienia, szacowane jest w tym wypadku na 85 proc.

5. Gorączka Lassa - szczepionka

Nie istnieje szczepionka na gorączkę krwotoczną Lassa. Działania profilaktyczne obejmują:

  • unikanie kontaktu z chorymi i materiałem biologicznym,
  • przestrzeganie środków ochrony osobistej przez ludzi będących w kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zachorowanie lub osobami zakażonymi,
  • objęcie nadzorem epidemiologicznym ludzi, którzy mają kontakt z zakażonymi.

6. Leczenie gorączki krwotocznej Lassa

Chorzy z gorączką Lassa powinni być hospitalizowani, zwłaszcza ci, u których występują ciężkie objawy. Ze względu na bardzo wysoką zakaźność, osoby zakażone powinne być izolowane od innych pacjentów i personelu medycznego, najlepiej w pomieszczeniach wyposażonych w systemy filtrujące.

Nie istnieje specyficzne leczenie przeciwwirusowe dostępne powszechnie dla gorączki Lassa. Jednak w niektórych przypadkach stosuje się rybawirynę, która wykazuje pewną skuteczność, szczególnie jeśli jest podawana we wczesnym stadium choroby. Środek zawierający tę substancję powinien być podany w ciągu pierwszych 6 dni od pojawienia się objawów chorobowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze