Trwa ładowanie...

Gorączka doliny Rift - przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Avatar placeholder
24.05.2021 12:17
Gorączka doliny Rift to zakaźna, wirusowa choroba owiec, bydła i ludzi, która występuje głównie we wschodniej i południowej Afryce.
Gorączka doliny Rift to zakaźna, wirusowa choroba owiec, bydła i ludzi, która występuje głównie we wschodniej i południowej Afryce. (123rf)

Gorączka doliny Rift to zakaźna, wirusowa choroba owiec, bydła i ludzi, która występuje głównie we wschodniej i południowej Afryce. Wywołuje ją wirus RVF (gorączki doliny Rift), który jest przenoszony przez komary. Choroba ta występuje w wielu postaciach klinicznych: bezobjawowej, infekcji grypopodobnej i ciężkiej. Jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie?

spis treści

1. Co to jest gorączka doliny Rift?

Gorączka doliny Rift (RVF, wet. enzootyczne zapalenie wątroby) to choroba zakaźna owiec, bydła i ludzi. Zaliczana jest do grupy gorączek krwotocznych. Wywołuje ją RNA-wirus RVW należący do rodzaju Phlebovirus z rodziny Bunyaviridae.

Wirusa wyizolowano w przypadku niemal 30 gatunków komarów, zaliczanych do 6 rodzajów, a także much Culicoides i Simulium. To właśnie owady przenoszą go na zwierzęta hodowlane, takie jak bydło, owce, kozy, wielbłądy. Rezerwuarem patogenu są jaja komarów Aedes. Drobnoustrój z jaj przenosi się na larwy i dorosłe osobniki.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zachorowania odnotowywane są najczęściej we wschodniej i południowej Afryce. Ponadto przypadki wystąpienia RVF obserwuje się także w rejonie Afryki Subsaharyjskiej, na Madagaskarze, a także w Arabii Saudyjskiej i Jemenie. Zakażenia zwykle występują późnym latem i wczesną jesienią. W porze deszczowej, gdy populacja komarów jest najbardziej liczna, wśród bydła i ludzi pojawiają się epidemie tej choroby.

Wirus został wyizolowany od owcy w dolinie Rift w Kenii w 1931 roku. Aż do 1977 roku choroba ograniczona była do krajów na południe od Sahary. W 2000 roku chorobę opisano poza Afryką – w Jemenie i Arabii Saudyjskiej.

2. Przyczyny RVF

Transmisja wirusa na człowieka jest możliwa:

  • przez ukąszenia komarów i much krwiopijnych zakażonych wirusem RVF,
  • drogą wziewną, poprzez inhalację powietrza, które zawiera drobiny krwi chorych zwierząt,
  • poprzez bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym: krwią, płynami ciała lub tkankami zakażonych zwierząt (mięso oraz odpady hodowlane).

To dlatego zapobieganie gorączce doliny Rift na terenie krajów, w których występuje wirus RVF polega na:

  • ograniczeniu kontaktów z chorymi zwierzętami i ich wydalinami, szczególnie wystrzeganiue się przebywania na farmach, na których wśród zwierząt wystąpiły zachorowania spowodowane wirusem RVF,
  • unikaniu ukąszeń komarów i innych owadów. Pomocna jest odpowiednia odzież (spodnie z długimi nogawkami, koszule z długimi rękawami), stosowanie środków odstraszających owady (repelenty).

Ponieważ przypadki choroby obserwuje głównie wśród grup zwiększonego ryzyka, do której należą hodowcy zwierząt rzeźnych i pracownicy zatrudnieni w przemyśle mięsnym, podczas kontaktu z bydłem kluczowe jest przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

3. Objawy gorączki doliny Rift

Gorączka doliny Rift występuje w wielu postaciach klinicznych: bezobjawowej, infekcji grypopodobnej i ciężkiej. Na obszarach subsaharyjskich choroba przebiega zwykle łagodnie. Po okresie inkubacji, który trwa od 4 do 6 dni, pojawia się:

Choroba trwa kilka dni, choć gorączka może nawrócić. Z reguły wyzdrowienie następuje w przeciągu 2-7 dni od momentu zachorowania.

W ciężkich przypadkach choroba ma przebieg dwufazowy, podobny do gorączki denga, z towarzyszącą skazą krwotoczną, krwawieniami, żółtaczką, uszkodzeniem narządu wzroku, związanym z zapaleniem i wybroczynami do siatkówki.

Powikłania są rzadkie, a jeśli już do nich dochodzi, jest to:

W niektórych przypadkach choroba może przebiegać pod postacią gorączki krwotocznej, zapalenia mózgu lub choroby narządu wzroku. Około 1 % zachorowań kończy się zgonem pacjenta.

4. Diagnostyka i leczenie

W celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania zleca się badanie - izolację wirusa z próbki krwi podczas ostrej fazy choroby. Użyteczny jest test ELISA, który umożliwia wykrycie przeciwciała klasy IgM. Rozpoznanie we wczesnej fazie u zwierząt i ludzi pozwala także reakcja rt-PCR.

Diagnostyka różnicowa powinna obejmować zarażenie wirusem Wesselsbron, które cechuje się podobnymi objawami i epidemiologią.

Gorączka Doliny Rift u zwierząt może być rozpoznana na podstawie badania histopatologicznego wycinka pobranego z wątroby.

W przypadku choroby niepowikłanej terapia ma charakter objawowy. W ciężkich przypadkach konieczne bywają dożylne podawanie rybawiryny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze