Trwa ładowanie...

Jak zapomnieć o kimś, z kim nie możemy się rozstać?

Kto z nas nie zna osoby, o której chce, ale nie potrafi zapomnieć? Nieważne – poznana 10 lat temu czy w ubiegłym tygodniu. Chociaż nad umysłem możemy zapanować – serce nie sługa i czasem trudno jest rozprawić się z niespełnionym uczuciem. Podpowiadamy, jak to zrobić!

spis treści

1. Krok 1: Przerwij kontakt!

Mówiąc „kontakt”, mamy na myśli zarówno spotkania i rozmowy telefoniczne, jak i wysyłane po kryjomu SMS-y czy posty zamieszczane na portalach społecznościowych w nadziei na odzew. To dosyć trudne, ale bardzo ważne posunięcie, chroniące nas przed napływem uczuć, których staramy się wyzbyć, a także przed niepotrzebnym rozbudzaniem oczekiwań. Jeżeli uniknięcie spotkań nie jest możliwe np. z racji wspólnej pracy, postarajmy się ograniczyć je do formalnych rozmów. Oprzyjmy się także pokusie podpytywania znajomych o szczegóły dotyczące życia obiektu naszych uczuć.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

2. Krok 2: Zero kontaktów intymnych!

Chociaż perspektywa wspólnie spędzonej nocy jest kusząca, postarajmy się za wszelką cenę uniknąć sytuacji, w której może dojść do tego typu zbliżenia. Podczas orgazmu uwalniany jest hormon o nazwie oksytocyna, która wywołuje uczucie przywiązania. Intymność rodzi oczekiwania, a jednocześnie poczucie zobowiązania. Zapamiętaj – zasługujesz na kogoś, kto będzie doceniać cię przez cały czas – nie tylko wtedy, kiedy jesteś naga.

3. Krok 3: Wypłacz się!

Wiele kobiet po rozpadzie związku odczuwa wstyd i pewne psychiczne wypalenie. To w pewnym stopniu uzasadnione – przebrnięcie przez tę fazę pomaga się oczyścić i odzyskać utraconą równowagę. Nawet jeżeli udajemy, że wszystko jest w porządku, prędzej czy później przychodzi moment, w którym trzeba sobie powiedzieć – „kochałam tę osobę i za nią tęsknię. Jeżeli się nie wypłaczę, nie będę w stanie zaakceptować rozstania”. Odwlekanie okresu „żałoby” wcale nie pomaga. Jeżeli nie uporamy się z cierpieniem, nie będziemy w stanie ruszyć dalej.

4. Krok 4: Zastanów się, co poszło nie tak

Aby ustalić negatywne strony zakończonego związku, przydatna może być opinia osoby postronnej, która będzie w stanie ocenić naszą relację obiektywnie i delikatnie uświadomi nam jej mankamenty. Niestety informacje od znajomych lub przyjaciół nie zawsze bywają obiektywne, dlatego najskuteczniejszy w próbie zrozumienia kształtu relacji byłby terapeuta.

Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że nieciągłości powtarzały się w przypadku innych partnerów, dowiemy się nad jaką cechą naszego charakteru powinniśmy popracować, by w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji. Ważne jest także określenie pozytywów, których poznanie będzie przydatne, kiedy uda nam się znaleźć kogoś nowego.

5. Krok 5: Postaw się na piedestale

Kiedy falę pierwszego żalu mamy za sobą, warto znów zacząć myśleć o sobie i swoich możliwościach. Zastanówmy się, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, a co zaniedbaliśmy, kiedy pozostawaliśmy w związku. Plusem naszej obecnej sytuacji jest to, że nie wymaga ona żadnych kompromisów i ustępstw. Możemy robić to, na co mamy ochotę, a nie dostosowywać się do cudzych zachcianek. Korzystajmy z tego!

Nasz los jest w naszych rękach. To my decydujemy o tym, w jaki sposób wyglądać będzie nasza przyszłość. Życie minionymi chwilami sprawia, że zaniedbujemy to, co ważne jest dziś. Pamiętajmy, że ból po rozstaniu jest nieunikniony, ale cierpieć pozwalamy sobie sami.

O nieszczęśliwej miłości po rozstaniu rozmawiają nasi forumowicze. Sprawdź!

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Wiatr
Następny artykuł: Jak uleczyć złamane serce?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza