Jak zapomnieć o kimś, z kim nie możemy się rozstać?

Kto z nas nie zna osoby, o której chce, ale nie potrafi zapomnieć? Nieważne – poznana 10 lat temu czy w ubiegłym tygodniu. Chociaż nad umysłem możemy zapanować – serce nie sługa i czasem trudno jest rozprawić się z niespełnionym uczuciem. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Krok 1: Przerwij kontakt!

Mówiąc „kontakt”, mamy na myśli zarówno spotkania i rozmowy telefoniczne, jak i wysyłane po kryjomu SMS-y czy posty zamieszczane na portalach społecznościowych w nadziei na odzew. To dosyć trudne, ale bardzo ważne posunięcie, chroniące nas przed napływem uczuć, których staramy się wyzbyć, a także przed niepotrzebnym rozbudzaniem oczekiwań. Jeżeli uniknięcie spotkań nie jest możliwe np. z racji wspólnej pracy, postarajmy się ograniczyć je do formalnych rozmów. Oprzyjmy się także pokusie podpytywania znajomych o szczegóły dotyczące życia obiektu naszych uczuć.

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?

Krok 2: Zero kontaktów intymnych!

Chociaż perspektywa wspólnie spędzonej nocy jest kusząca, postarajmy się za wszelką cenę uniknąć sytuacji, w której może dojść do tego typu zbliżenia. Podczas orgazmu uwalniany jest hormon o nazwie oksytocyna, która wywołuje uczucie przywiązania. Intymność rodzi oczekiwania, a jednocześnie poczucie zobowiązania. Zapamiętaj – zasługujesz na kogoś, kto będzie doceniać cię przez cały czas – nie tylko wtedy, kiedy jesteś naga.

Krok 3: Wypłacz się!

Wiele kobiet po rozpadzie związku odczuwa wstyd i pewne psychiczne wypalenie. To w pewnym stopniu uzasadnione – przebrnięcie przez tę fazę pomaga się oczyścić i odzyskać utraconą równowagę. Nawet jeżeli udajemy, że wszystko jest w porządku, prędzej czy później przychodzi moment, w którym trzeba sobie powiedzieć – „kochałam tę osobę i za nią tęsknię. Jeżeli się nie wypłaczę, nie będę w stanie zaakceptować rozstania”. Odwlekanie okresu „żałoby” wcale nie pomaga. Jeżeli nie uporamy się z cierpieniem, nie będziemy w stanie ruszyć dalej.

Krok 4: Zastanów się, co poszło nie tak

Aby ustalić negatywne strony zakończonego związku, przydatna może być opinia osoby postronnej, która będzie w stanie ocenić naszą relację obiektywnie i delikatnie uświadomi nam jej mankamenty. Niestety informacje od znajomych lub przyjaciół nie zawsze bywają obiektywne, dlatego najskuteczniejszy w próbie zrozumienia kształtu relacji byłby terapeuta.

Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że nieciągłości powtarzały się w przypadku innych partnerów, dowiemy się nad jaką cechą naszego charakteru powinniśmy popracować, by w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji. Ważne jest także określenie pozytywów, których poznanie będzie przydatne, kiedy uda nam się znaleźć kogoś nowego.

Krok 5: Postaw się na piedestale

Kiedy falę pierwszego żalu mamy za sobą, warto znów zacząć myśleć o sobie i swoich możliwościach. Zastanówmy się, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, a co zaniedbaliśmy, kiedy pozostawaliśmy w związku. Plusem naszej obecnej sytuacji jest to, że nie wymaga ona żadnych kompromisów i ustępstw. Możemy robić to, na co mamy ochotę, a nie dostosowywać się do cudzych zachcianek. Korzystajmy z tego!

Nasz los jest w naszych rękach. To my decydujemy o tym, w jaki sposób wyglądać będzie nasza przyszłość. Życie minionymi chwilami sprawia, że zaniedbujemy to, co ważne jest dziś. Pamiętajmy, że ból po rozstaniu jest nieunikniony, ale cierpieć pozwalamy sobie sami.

O nieszczęśliwej miłości po rozstaniu rozmawiają nasi forumowicze. Sprawdź!

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nieszczęśliwa miłość
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Nieszczęśliwa miłość
Nieszczęśliwa miłość

Życie po rozstaniu

Życie po rozstaniu

Po rozstaniu mamy więcej czasu dla siebie. Możemy go wykorzystać na przemyślenie kilku spraw, spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zmianę wizerunku, pracę nad sobą oraz wyszukanie nowych zainteresowań.

Nieszczęśliwa miłość

Jak uleczyć złamane serce?

i szukanie nowych zainteresowań. Dzięki temu można się stać lepszym i ciekawszym człowiekiem, co daje większe szanse na nowy, szczęśliwy związek. Z drugiej (...) się z kobietą? - odpowiada lek. Magdalena Golicz Jak zapomnieć o szczęśliwym...

Nieszczęśliwa miłość

Miłość platoniczna

Miłość platoniczna

Miłość platoniczna przeżywana jest tylko w sferze duchowej, bez elementów zmysłowych. Pojawia się często u nastolatków w okresie dojrzewania (...) i fantazji w związku z obiektem uczucia. Na czym polega niespełniona miłość?...

Fantazje i marzenia seksualne

Seks z gwiazdą Hollywood

Seks z gwiazdą Hollywood

Jeśli marzysz o seksie ze znaną gwiazdą, poproś partnera o wcielenie się w taką rolę. Nie zapomnij także zapytać, z kim chciałaby się kochać twoja połówka.

Przyczyny niepłodności

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

martwić się także panowie, którzy nie potrafią rozstać się z papierosem. W tym przypadku na szwank ponownie narażona zostaje sperma. Plemniki stają (...) bakteriobójczy, który możemy znaleźć w składzie niektórych produktów...

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie

Jak zakończyć związek? (WIDEO)

Jak zakończyć związek? (WIDEO) Odtwórz wideo

Brak odwagi powoduje często, że osoby, które nie są szczęśliwe w obecnym związku zamiast rozstać się z klasą zaczynają zachowywać