Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak uleczyć złamane serce?

Avatar placeholder
30.04.2019 12:30
Jak uleczyć złamane serce?
Jak uleczyć złamane serce? (123RF)

Związki dają szczęście, ale mogą być również przyczyną cierpienia. Ból po rozstaniu jest jednym z najdotkliwszych w życiu człowieka, a przy tym jest uczuciem uniwersalnym i doświadczeniem, w którym większość z nas ma udział. Złamane serce goi się długo, jednak istnieją sposoby, dzięki którym proces ten można przyspieszyć. Wymagają one przede wszystkim otworzenia się na nowe doświadczenia i zmiany sposobu postrzegania byłego partnera, zakończonego związku, a przede wszystkim samego siebie. Jak żyć po rozstaniu? Zakończenie związku i co dalej?

1. Jak przetrwać rozstanie?

Ból i smutek związany z zerwaniem jest czymś naturalnym i nie trzeba się wstydzić doświadczanych emocji. Można sobie pozwolić na rozpaczanie po rozstaniu – jest to ważny etap, który należy przejść, aby mieć poczucie zakończenia związku. Ważne jednak, aby nie rozpaczać zbyt długo.

Życie po rozstaniu
Życie po rozstaniu

Po rozstaniu mamy więcej czasu dla siebie. Możemy go wykorzystać na przemyślenie kilku spraw, spędzanie

zobacz galerię

Pogrążanie się w rozpaczy niczego nie wniesie i nie sprawi, że ukochana osoba do nas wróci. Jeśli rozstanie z facetem rozbiło nas do tego stopnia, że nie możemy sobie z tym poradzić, zawsze możemy poszukać wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. Od tego właśnie są, aby nas pocieszyć i pomóc zapomnieć o bólu i samotności.

Zobacz film: "Dlaczego kobiety zakochują się w mężczyznach podobnych do swoich ojców?"

Nie należy postrzegać rozstania jako kary czy nieszczęścia, które na nas spadło. Lepiej pomyśleć o tym jako przerwie, którą możemy wykorzystać do zastanowienia się nad swoim życiem i wprowadzenia kilku korzystnych zmian. Związki wymagają skupienia dużej części naszej uwagi na drugiej osobie. Z kolei zerwanie daje nam czas dla siebie. Możemy go wykorzystać na przemyślenie kilku spraw, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, zmianę wizerunku, pracę nad sobą i szukanie nowych zainteresowań. Dzięki temu można się stać lepszym i ciekawszym człowiekiem, co daje większe szanse na nowy, szczęśliwy związek. Z drugiej jednak strony, desperackie szukanie nowego partnera nie jest dobrym lekiem na złamane serce. Chociaż warto pozostawać otwartym na nowych ludzi i nowe doświadczenia, to lepiej z niczym się nie spieszyć i dać sobie czas na utwierdzenie się w swoich uczuciach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Sposoby na złamane serce

Każdemu jest przykro, gdy kończą się związki, szczególnie takie, które trwały wiele lat. Smutno jest obojgu partnerom, nawet temu, który chciał zerwania. Łatwiej poradzimy sobie z bólem, jeśli:

  • nie będziemy postrzegać zakończonych związków jako porażek – są to cenne doświadczenia, które czegoś nas nauczyły;
  • nie będziemy się przejmować tym, że jesteśmy sami – nasza wartość pochodzi z tego, kim jesteśmy, a nie z kim jesteśmy;
  • otworzymy się na otoczenie i nowe doświadczenia – to, że jesteś singlem nie znaczy, że nie możesz się dobrze bawić;
  • pozwolimy sobie na małe przyjemności od czasu do czasu – przecież nam się należy, a dzięki nim poczujemy się lepiej;
  • wyciągniemy z nieudanego związku jakieś wnioski – być może nasz problem polega na tym, że wiążemy się z niewłaściwymi osobami;
  • wybaczymy byłemu partnerowi – rozstanie w przyjaźni mniej boli;
  • zainwestujemy w siebie – zaczniemy chodzić na siłownię, kurs tańca, rozpoczniemy dietę – będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Złamane serce boli na samo wspomnienie zakończonego związku i ukochanej osoby. Lepiej więc nie roztrząsać tego, co było, ale skupić się na tym, co jest i może być.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze