Trwa ładowanie...

Sposoby na samotność

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa samotność. Wielu odczuwa ją szczególnie, gdy kończy się sezon wakacyjny, w Walentynki, w święta lub w chwilach skrajnego stresu. Liczba osób, które doświadczają samotności, jest dość duża, lecz nie zawsze wiedzą oni, co zrobić ze skrywanymi uczuciami. Samotność może mieć wpływ na ludzi na wiele sposobów. Badania psychologiczne pokazują, że osoby samotne wykazują więcej objawów depresyjnych i tendencji do mniejszego udzielania się w życiu społecznym. Czy życie w pojedynkę musi oznaczać smutek, zły nastrój i łzy? Jak żyć samemu? Jak docenić, że będąc samemu, również można być szczęśliwym, a na pewno niezależnym, wolnym, autonomicznym? Jak sobie radzić z samotnością?

1. Jak żyć samemu?

Życie w pojedynkę
Życie w pojedynkę

W dzisiejszych czasach powierzchowność kontaktów międzyludzkich nie jest rzadkością. Zamykanie się w

zobacz galerię

Bycie samemu nie jest wyznacznikiem samotności. W rzeczywistości, samotność może być zdrowym stanem emocjonalnym, w którym możliwe jest lepsze skontaktowanie się z naszymi osobistymi myślami i uczuciami.Z drugiej strony, osamotnienie może doprowadzić do stresu i stanie się nie do zniesienia, gdy odczuwamy strach lub brak bliskości. Może odebrać nam radość z życia oraz sprawić, iż staniemy się wyobcowani społecznie. Być może samotność jest najbardziej wyniszczającym nas emocjonalnie uczuciem, z jakim mamy do czynienia. Zwykle jesteśmy w stanie sprostać niemal wszelkim problemom, jeżeli mamy osobę, która zawsze udzieli nam pomocy. Jednak świadomość, że nie mamy nikogo, z kim możemy dzielić się szczęściem, bywa przerażająca.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

2. Metody na samotność

Samotność jest jednym z najgorszych uczuć i doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Uczucie samotności może prowadzić do wielu problemów indywidualnych, takich jak stres czy niepokój. Bardzo ważne jest jak najszybsze uporanie się z tym problemem. W jaki sposób?

  • Zaakceptuj. Żeby uporać się z samotnością, najpierw trzeba zaakceptować fakt, że czujesz się samotny. Nie bój się – jest wielu ludzi, którzy często czują się samotni, tak jak ty, choć powody mogą być różne.
  • Spędzaj czas z innymi. Jeśli cierpisz z powodu samotności, trzeba poświęcić więcej czasu na bycie z ludźmi, którzy dbają o ciebie. Idź na spotkanie z tymi znajomymi, z którymi nie byłeś w kontakcie od dawna. Poświęć trochę czasu wolnego od pracy/uczelni i odwiedź krewnych.
  • Znajdź hobby. Jesteśmy najbardziej narażeni na doświadczenie samotności, gdy siedzimy bezczynnie i nie potrafimy zorganizować sobie wolnego czasu.
  • Zostań wolontariuszem. Samotność często niesie ze sobą uczucie, że „jesteś bezwartościowy”. W przypadku, gdy zaczynamy w ten sposób myśleć, należy zacząć działać jako wolontariusz. To pomoże ci zagospodarować trochę twojego wolnego czasu i poznać nowych ludzi, a także uczynić świat nieco lepszym miejscem do życia.
  • Spraw sobie zwierzę. Posiadanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, może przynieść wiele korzyści. Zwierzęta okazują się wspaniałymi towarzyszami, a tym samym pomagają uporać się z samotnością. Jak będziesz miał psa lub kota w domu, będziesz miał także możliwość poznania innych ludzi, którzy mają zwierzęta.

Warto jednak pamiętać, że czasem bycie samemu wcale nie oznacza samotności. Każdy przecież w chaosie dnia i oszałamiającym tempie życia potrzebuje chwili wytchnienia, zadumy nad sobą, autorefleksji, po prostu pobycia z samym sobą. Kiedy jednak tych chwil jest zbyt dużo, a autoanaliza nabiera destrukcyjnego wymiaru, warto otworzyć się na kontakty międzyludzkie. Czasami prosta „inwestycja” w postaci uśmiechu może być początkiem pięknej przyjaźni z drugim człowiekiem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza