Trwa ładowanie...

Biustonosz do karmienia - rozmiar stanika, jak dobrać

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 04.07.2020 22:53
Biustonosz do karmienia - rozmiar stanika, jak dobrać
Biustonosz do karmienia - rozmiar stanika, jak dobrać (Shutterstock)

Biustonosz dla karmiących kobiet jest niezwykle pomocny. Świeżo upieczona mama musi uzmysłowić sobie, że w zachowaniu jędrnego i kształtnego biustu nie pomogą jedynie drogie kremy. Konieczne będzie zaopatrzenie się w biustonosz do karmienia, ponieważ odpowiednia bielizna może utrzymać biust. Dobrze dobrana bielizna pomoże ci też uporać się z karmieniem dziecka piersią, Jak dobrać odpowiedni model i rozmiar biustonosza do karmienia?

spis treści

1. Biustonosz do karmienia - rozmiar stanika

Na zakupy najlepiej jest wybrać się przed porodem, mniej więcej na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca. Żeby biustonosz dla karmiących był dobry, zmierz się luźno w biuście i ściśle pod nim. Jeśli w czasie ciąży bardzo przytyłaś, odejmij od obecnego rozmiaru 10, jeśli nie, odejmij 5.

Przykładowo: twój obecny wymiar to pod biustem 72 centymetry, jeśli przytyłaś nieznacznie, odejmij od tego 5 centymetrów. Trochę zaokrąglij wynik i obwód stanika do karmienia, który będzie Ci potrzebny wyniosi 65 centymetrów.

Zobacz film: "Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią"
Karmienie piersią - zdjęcia
Karmienie piersią - zdjęcia [2 zdjęcia]

Symbol karmienia piersią.

zobacz galerię

Rozmiar miseczki biustonosza do karmienia sprawdź w tabeli producenta . Jeśli masz bardzo dużo pokarmu w piersiach, zwłaszcza na początku laktacji, wówczas pokarm może wypływać samoistnie, niekontrolowanie, pozostawiając na ubraniach plamy. Rozmiar miseczki powinien być więc odrobinę większy, aby było jeszcze miejsce na wkładkę laktacyjną.

Na początku wahania rozmiaru piersi przed karmieniem i po są bardzo duże, nawet o jedną, dwie miseczki. Z czasem laktacja reguluje się i stanik powinnaś wymienić na mniejszy. Niestety, zmian rozmiarów stanika podczas ciąży i karmienia jest dużo, ale to podstawowy i najważniejszy środek zapobiegający niekorzystnym zmianom w ich wyglądzie.

2. Biustonosz do karmienia - jak dobrać

Błędem jest kupowanie stanika większego jedynie w obwodzie, karmiąca mama potrzebuje stanika do karmienia z większą miseczką. Małe miseczki mogą spowodować zator mleczny. Jeżeli złącze miseczek (fragment biustonosza między piersiami) nie przylega do skóry, miseczki są ewidentnie za małe. To nie ramiączka utrzymują biustonosz na swoim miejscu, ale jego obwód pod biustem, dlatego ramiączka nie muszą być szerokie.

Kobieta karmiąca dziecko często je odpina, żeby maluch miał lepszy dostęp do piersi. Najwygodniejsze zapięcia w biustonoszu do karmienia są takie, które umiejscowione są na granicy miseczki i ramiączka. Bielizna do karmienia, przynajmniej w pierwszych tygodniach, powinna nie mieć fiszbinów, które tylko by przeszkadzały mamie w spaniu.

Biustonosze do karmienia piersią powinny być wykonane z przewiewnego i cienkiego materiału. Bawełna, choć przewiewna, niekoniecznie zdaje egzamin, ponieważ wolno schnie i widać na niej plamy. Najlepiej, jeśli biustonosz do karmienia ma nie tylko odpinane ramiączka, ale też odpinane miseczki.

Zwykle miseczki biustonosza odpina się u góry, materiał miseczki przesuwa się w dół i wtedy możliwe jest przystawienie dziecka swobodnie do piersi. Taki stanik do karmienia jest wygodny – nie trzeba odpinać go z tyłu, ściągać bluzki. Wystarczy, że wierzchnie ubranie podciągniesz do góry, odepniesz miseczkę stanika, a już możesz karmić dziecko piersią.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze