Kryzys laktacyjny - czym jest, pobudzanie laktacji, składniki odżywcze w diecie
Karmienie piersią jest wielkim wyzwaniem dla nowej mamy. Zdarza się, że kobiety mają kryzys laktacyjny i wtedy zaczynają dokarmiać swoje dzieci. Mamy nie doceniają wyłącznego karmienia piersią. Czasami zdarza się, że kobiety mają problemy z laktacją i zniechęcają się do tego. Z badań wynika, że w Polsce tylko 8-9% niemowląt jest karmionych tylko piersią. Ale czy tak musi być? Co to jest kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?
1. Kryzys laktacyjny - czym jest?
Kryzys laktacyjny zdarza się prawie każdej kobiecie karmiącej piersią i to nie jest powód, aby z tego rezygnować. Kryzys laktacyjny to przejściowy niedobór pokarmu. Dziecko przy karmieniu ma wrażenie, że piersi matki są "puste" i miękkie. Wiele kobiet w tym czasie zaczyna podawać swojemu dziecku mleko modyfikowane, które jeszcze gorzej wpływa na laktację. Aby pokarm zadowalał dziecko, wystarczy znać kilka zasad, które pozwolą na dalsze karmienie piersią. Kobiety często nie wiedzą, że po około dwóch miesiącach karmienia piersią laktacja ulega stabilizacji. Każde dziecko ma inne potrzeby, dlatego organizm kobiety dostosowuje ilość wydzielanego mleka do potrzeb dziecka. Wtedy zmienia się również wygląd piersi, stają się one miękkie przed, jak i po karmieniu.
Warto zwrócić uwagę na to, iż kryzys laktacyjny jest częstym problemem. Nie trwa on zwykle zbyt długo. Jeśli problemy z ilością pokarmu przedłużają się, może to być sygnał problemów z laktacją.
2. Kryzys laktacyjny - jak pobudzić laktację?
Oto klika zasad, które pomogą pokonać kryzys laktacyjny i odzyskać równowagę laktacyjną.
- Przystawiaj dziecko często do piersi.
Zostaje wtedy pobudzony odruch prolaktynowy. Aby przezwyciężyć kryzys laktacyjny i zwiększyć laktację, przystawiaj dziecko do piersi w dzień nawet co godzinę lub półtorej. Przystawiając dziecko, pamiętaj, abyś karmiła z obu piersi, w pierwszej kolejności z tej, co karmiłaś ostatnio. Podawanie mleka modyfikowanego powoduje, że dziecko traci odruch ssania piersi, nie chce się aż tak wysilać (z butelki pokarm leci łatwiej) i laktacja zanika.
- Nie wpadaj w panikę.
Stres potęguje kryzys laktacyjny – hamuje ją. Dlatego, jeżeli nie uda się za pierwszym razem, nie denerwuj się i spokojnie spróbuj ponownie nakarmić dziecko. Spróbuj się zrelaksować – to na pewno pomoże.
- Zdrowo się odżywiaj.
W czasie laktacji nie możesz być na żadnej diecie. Dieta może wywołać kryzys laktacyjny. Podczas karmenia piersią należy jeść to, co się lubi. Oczywiście, nie przesadzając z niektórymi ciężkostrawnymi potrawami. Dieta karmiącej mamy powinna zawierać warzywa i owoce, chude mięso, nabiał, kasze.
- Pij często wodę.
Pamiętaj, aby dużo pić wody niegazowanej. Mogą być również soki owocowe, herbatki ziołowe i kawa zbożowa. Picie wody dobrze wpływa na laktację.
3. Kryzys laktacyjny - niezbędne składniki odżywcze podczas karmienia piersią
Kiedy karmisz piersią, w twojej diecie nie może zabraknąć:
- białka – znajduje się w: chudym mięsie, rybach, nabiale, roślinach strączkowych;
- wapnia – znajdziemy go w: produktach mlecznych, owocach;
- witamin i minerałów – znajdują się w: czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, sałacie, zielonych warzywach;
- nienasyconych kwasów tłuszczowych – znajdują się w tłustych rybach morskich.
Tak więc nie należy się denerwować, kiedy dopada nas kryzys laktacyjny. Warto zaczekać, aż stan sam się unormuje. Trzeba pamiętać, że im dziecko dłużej jest karmione piersią, tym jest zdrowsze, dlatego nie warto z tego rezygnować. Jeśli zauważasz czasem brak pokarmu, a potem jego nadmierny wyciek i ból piersi, staraj się unormować godziny karmienia dziecka. By nie brudzić ubrań wyciekającym z piersi mlekiem, noś specjalne bawełniane wkładki do biustonosza.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.