Kryzys laktacyjny - czym jest, pobudzanie laktacji, składniki odżywcze w diecie

Karmienie piersią jest wielkim wyzwaniem dla nowej mamy. Zdarza się, że kobiety mają kryzys laktacyjny i wtedy zaczynają dokarmiać swoje dzieci. Mamy nie doceniają wyłącznego karmienia piersią. Czasami zdarza się, że kobiety mają problemy z laktacją i zniechęcają się do tego. Z badań wynika, że w Polsce tylko 8-9% niemowląt jest karmionych tylko piersią.  Ale czy tak musi być? Co to jest kryzys laktacyjny i jak sobie z nim radzić?

Kryzys laktacyjny - czym jest?

Kryzys laktacyjny zdarza się prawie każdej kobiecie karmiącej piersią i to nie jest powód, aby z tego rezygnować. Kryzys laktacyjny to przejściowy niedobór pokarmu. Dziecko przy karmieniu ma wrażenie, że piersi matki są "puste" i miękkie. Wiele kobiet w tym czasie zaczyna podawać swojemu dziecku mleko modyfikowane, które jeszcze gorzej wpływa na laktację. Aby pokarm zadowalał dziecko, wystarczy znać kilka zasad, które pozwolą na dalsze karmienie piersią. Kobiety często nie wiedzą, że po około dwóch miesiącach karmienia piersią laktacja ulega stabilizacji. Każde dziecko ma inne potrzeby, dlatego organizm kobiety dostosowuje ilość wydzielanego mleka do potrzeb dziecka. Wtedy zmienia się również wygląd piersi, stają się one miękkie przed, jak i po karmieniu.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Warto zwrócić uwagę na to, iż kryzys laktacyjny jest częstym problemem. Nie trwa on zwykle zbyt długo. Jeśli problemy z ilością pokarmu przedłużają się, może to być sygnał problemów z laktacją.

Kryzys laktacyjny - jak pobudzić laktację?

Oto klika zasad, które pomogą pokonać kryzys laktacyjny i odzyskać równowagę laktacyjną.

 • Przystawiaj dziecko często do piersi.

Zostaje wtedy pobudzony odruch prolaktynowy. Aby przezwyciężyć kryzys laktacyjny i zwiększyć laktację, przystawiaj dziecko do piersi w dzień nawet co godzinę lub półtorej. Przystawiając dziecko, pamiętaj, abyś karmiła z obu piersi, w pierwszej kolejności z tej, co karmiłaś ostatnio. Podawanie mleka modyfikowanego powoduje, że dziecko traci odruch ssania piersi, nie chce się aż tak wysilać (z butelki pokarm leci łatwiej) i laktacja zanika.

 • Nie wpadaj w panikę.

Stres potęguje kryzys laktacyjny – hamuje ją. Dlatego, jeżeli nie uda się za pierwszym razem, nie denerwuj się i spokojnie spróbuj ponownie nakarmić dziecko. Spróbuj się zrelaksować – to na pewno pomoże.

 • Zdrowo się odżywiaj.

W czasie laktacji nie możesz być na żadnej diecie. Dieta może wywołać kryzys laktacyjny. Podczas karmenia piersią należy jeść to, co się lubi. Oczywiście, nie przesadzając z niektórymi ciężkostrawnymi potrawami. Dieta karmiącej mamy powinna zawierać warzywa i owoce, chude mięso, nabiał, kasze.

 • Pij często wodę.

Pamiętaj, aby dużo pić wody niegazowanej. Mogą być również soki owocowe, herbatki ziołowe i kawa zbożowa. Picie wody dobrze wpływa na laktację.

Kryzys laktacyjny - niezbędne składniki odżywcze podczas karmienia piersią

Kiedy karmisz piersią, w twojej diecie nie może zabraknąć:

 • białka – znajduje się w: chudym mięsie, rybach, nabiale, roślinach strączkowych;
 • wapnia – znajdziemy go w: produktach mlecznych, owocach;
 • witamin i minerałów – znajdują się w: czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, sałacie, zielonych warzywach;
 • nienasyconych kwasów tłuszczowych – znajdują się w tłustych rybach morskich.

Tak więc nie należy się denerwować, kiedy dopada nas kryzys laktacyjny. Warto zaczekać, aż stan sam się unormuje. Trzeba pamiętać, że im dziecko dłużej jest karmione piersią, tym jest zdrowsze, dlatego nie warto z tego rezygnować. Jeśli zauważasz czasem brak pokarmu, a potem jego nadmierny wyciek i ból piersi, staraj się unormować godziny karmienia dziecka. By nie brudzić ubrań wyciekającym z piersi mlekiem, noś specjalne bawełniane wkładki do biustonosza.

Katarzyna Wieczorek, 12 miesięcy temu

Karmienie piersią

Komentarze (12)
~mykka
~mykka ponad rok temu

Trudno mi było nie panikować, jak mi pokarm zaczął zanikać, bo dziecko było najzwyczajniej w świecie głodne. Udało mi się przewalczyć kryzys dzięki ziołowej herbatce lactosan, która pobudza laktację. A okazało się jeszcze, że też łagodzi kolki.

Odpowiedz
~fredka
~fredka ponad rok temu

Mnie akurat lactosan pomógł i to nawet dość szybko zadziałał. I smak też ok. Zaczęłam go pić, jak po porodzie miałam problemy z pokarmem i piję nadal, bo poza tym, że zwiększa laktację, to też łagodzi kolki u malucha.

Odpowiedz
~Joanna
~Joanna ponad rok temu

@~Mimbla: te miałam kryzys laktacyjny i mam wrażenie że jak większość kobiet wpadłam w panikę i zaczęłam dokarmiać małą butelką. Niepotrzebnie, porozmawiałam z doświadczonymi mami i kupiłam sobie herbatkę wspomagającą laktację lactosan, piłam regularnie, dodatkowo słuchałam spokojnej relaksującej muzyki i pomogło pokarm wrócił, butelka poszła w kąt. Ja się wyciszyłam, herbatki nadal piję i przyznam że bardzo je lubię. Teraz się zastanawiam, jak to będzie gdy przestane karmić dziecko piersią, w końcu to takie chwile tylko dla nas...

Odpowiedz
~Mimbla
~Mimbla ponad rok temu

"Z badań wynika, że tylko 8-9% niemowląt jest karmionych wyłącznie piersią". Z jakich badań to wynika? O jakim przedziale wiekowym niemowląt jest mowa w owych badaniach? Rzucanie statystykami tylko po to, żeby w tekście znalazło się coś, co na pierwszy rzut oka uczyni go rzetelnym mija się z celem.

Odpowiedz
~buleczka
~buleczka ponad rok temu

kryzysy laktacyjne bardzo czesto sie zdarzaja niestety wiec musimy na to sie przygotowac i nie panikowac bo to przynosi odwrotny skutek. Ja na tego typu problemy polecam slod jeczmienny, ktory jak wiadomo działa mlekopednie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie piersią
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią jest bez wątpienia korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z drugiej strony czasem bywa kłopotliwe i wymaga poświęceń: stała dyspozycyjność, ewentualne odciąganie pokarmu. Jakie są niedogodności...

Karmienie piersią

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla matki, rodziny, a nawet całego społeczeństwa. Warto więc, żeby każda kobieta dobrze (...) rozwoju, a siebie cennych doświadczeń i pieniędzy. Zalety...

Karmienie piersią

Mleko matki chroni przed astmą!

Chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło w przyszłości astmy? Choć nie możesz mu tego całkowicie zagwarantować, jest coś, co możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wystarczy, że będziesz do szóstego miesiąca życia dziecka karmić...

Karmienie piersią

Laktacja - odruch prolaktynowy i oksytocynowy

* Karmienie piersią, a choroba * Jak długo karmić (...) piersią? * Jaki biustonosz do karmienia? Oczywiście może dojść do sytuacji, że laktacja na tym etapie może...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO)

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO) Odtwórz wideo

odpornościowych, np. lizozymu, laktoferryny i immunoglobulin. Karmienie piersią zapobiega wielu chorobom bakteryjnym, wirusowym i chroni przed powstaniem (...) . Innym czynnikiem wpływającym na zaburzenia procesu...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju