Trwa ładowanie...

"Wstydliwy problem" poza kontrolą. Zakażonych przybywa lawinowo

 Katarzyna Prus
01.10.2022 20:05
Rośnie liczba przypadków chorób wenerycznych
Rośnie liczba przypadków chorób wenerycznych (Getty Images)

Choroby weneryczne to problem, który coraz trudniej opanować. Zakażonych dramatycznie szybko przybywa, a profilaktyka wciąż kuleje. Amerykańscy eksperci już wskazują na brak kontroli nad zakażeniami. W Polsce, gdzie wiele osób lekceważy objawy i wstydzi się badać, oficjalne statystyki mogą być bardzo zaniżone.

spis treści

1. Choroby weneryczne poza kontrolą

Amerykańscy eksperci ds. zdrowia seksualnego twierdzą, że choroby przenoszone drogą płciową są obecnie "poza kontrolą", a liczba zarażonych dramatycznie rośnie.

Szczególnie groźna pod tym względem jest kiła. Dane Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie pozostawiają wątpliwości. W ubiegłym roku w USA odnotowano 171 074 przypadki zakażeń, podczas gdy w 2017 r. było ich 101 590. Wzrosła też znacząco liczba zachorowań na kiłę wrodzoną, która występuje u dzieci urodzonych przez zarażone matki. W ubiegłym roku było 2700 takich przypadków, podczas gdy w 2017 r. - 941.

Zobacz film: "Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni wykonują testy w kierunku HIV"

"Wzrost zachorowań, przenoszonych drogą płciową to skok poza kontrolą" – podkreśla David Harvey z National Coalition of STD Directors, organizacji zajmującej się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wzrost zachorowań dotyczy także rzeżączki i HIV. Problemem jest też rozprzestrzeniający się dynamicznie wirus małpiej ospy, który może być przenoszony m.in. drogą płciową.

2. Ignorują objawy i nie chcą się badać

Niestety brak świadomości na temat chorób wenerycznych to nadal duży problem. Uważane są za wstydliwą dolegliwość, przez co wiele osób bagatelizuje objawy i nie chce się badać.

To przekłada się na statystyki, które mimo że wskazują na wzrost zakażeń, mogą być bardzo niedoszacowane. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB, od początku tego roku do końca lipca odnotowano 1056 nowych zakażeń HIV (561 w tym samym czasie w 2021 r.), 863 przypadki kiły (632 w tym czasie w 2021 r.) i 229 - rzeżączki (140 w analogicznym okresie 2021 r.).

- Należy pamiętać, że część zakażeń kiłą przebiega bezobjawowo i jest wykrywana przypadkowo przez lekarza lub też na życzenia pacjenta przy profilaktycznych badaniach. Również i sama charakterystyka tej choroby oraz zapowiadających ją objawów, które czasami nie sprawiają dolegliwości, nie bolą, powoduje, że pacjenci dość często ignorują początkowe symptomy - zwrac uwagę dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

- Pokutuje jednak jedno stwierdzenie - choroby przenoszone drogą płciową pacjenci w zdecydowanej większości najbardziej utożsamiają z wirusem HIV, zapominając że podczas przygodnych kontaktów seksualnych, narażeni są na takie choroby i zakażenia, jak zakażenie wirusem HPV, rzeżączka czy też opryszczka - ostrzega lekarz. Zwłaszcza wirus HPV to śmiertelne zagrożenie, ponieważ może prowadzić do rozwoju raka.

3. Jak się ochronić?

Amerykańscy eksperci wskazują, że potrzeba zdecydowanych działań profilaktycznych, które zatrzymają dramatyczny wzrost zakażeń. Chodzi przede wszystkim o zwiększone stosowanie prezerwatyw i powszechny dostęp do bezpłatnych testów na choroby weneryczne.

Przy czym należy pamiętać, że prezerwatywy nie dają stuprocentowej ochrony, mimo że w zdecydowanej większości przypadków pozwalają uniknąć zakażenia. Niektóre wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty przenoszone zwykle drogą płciową, mogą także rozprzestrzeniać się w inny sposób, np. przez mikrootarcia podczas kontaktów płciowych.

Aby uchronić się przed zakażeniem, należy też unikać ryzykownych kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami (a jeśli do nich dochodzi, zawsze stosować prezerwatywę) oraz dbać o higienę intymną.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze