Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przechowywanie pokarmu matki

Przechowywanie pokarmu matki
Przechowywanie pokarmu matki (Shutterstock)

Przechowywanie mleka matki staje się ważną sprawą, gdy karmiąca kobieta wraca do pracy. Zwykle kobiety chcą, aby opiekunka podawała maluchowi pokarm matki , powstaje jednak pytanie – w czym przechowywać mleko, aby nie utraciło wartości odżywczych? Dobrą wiadomością dla świeżo upieczonych matek jest fakt, że obecnie dostępne są specjalne pojemniki na mleko matki karmiącej. Są one wykonane z substancji, które nie wchodzą w reakcję z pokarmem. Warto się w nie zaopatrzyć, a przechowywanie mleka matki przestanie być problemem.

1. Jak przechowywać pokarm matki?

Przechowywanie mleka matki karmiącej nie musi być dla rodziców dziecka wyzwaniem. Wystarczy zastosować się do kilku zasad.

  • Kup butelki lub torebki do przechowywania i zamrażania pokarmu matki. Do przechowywania mleka matki sprawdzą się również plastikowe pojemniczki.
  • Przygotuj kilka małych porcji mleka zamiast dwóch dużych. Jeśli dziecko nie wypije zawartości jednego pojemniczka, resztę mleka należy wylać.
  • Podpisuj każdy pojemnik datą, kiedy odciągnęłaś pokarm.
  • Pokarm matki dla dzieci donoszonych można przechowywać w temperaturze pokojowej do 12 godzin, w lodówce przez 2-5 dni, a w zamrażalniku przez 2 tygodnie.
  • Zamrożone mleko matki należy stopniowo rozmrażać. Po osiągnięciu płynnej konsystencji pokarm można podgrzać do około 37ºC. Mleko może się rozwarstwić, jest to jednak naturalna reakcja. Wystarczy je zamieszać przed podaniem.

Od tego, w jaki sposób przechowujesz odciągnięte z piersi mleko, zależą nie tylko wartości odżywcze pokarmu, ale przede wszystkim zdrowie maluszka. Zastanawiasz się, jak przechowywać mleko dla noworodka? Polecane są specjalne, przeznaczonego do tego celu pojemniki oraz wysterylizowane w temperaturze przynajmniej 80ºC butelki. Dla noworodków odpowiednie są butelki o pojemności 125 ml, natomiast dla starszych niemowląt można stosować butelki większe – 250 ml. Pokarm przechowuj w lodówce, zamrażalniku lodówki lub w zamrażalce.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Jeśli przechowujesz pokarm w lodówce, pamiętaj, że nie może on stać dłużej niż 5 dni. W tym czasie powinien być zjedzony. Rozmrażanie mleka dla dziecka wyjętego z zamrażalki powinno następować powoli, najlepiej w temperaturze pokojowej lub pod strumieniem ciepłej wody z kranu. Nie wolno rozmrażać mleka matki w kuchence mikrofalowej, ponieważ traci cenne składniki odżywcze, a poza tym może zaszkodzić dziecku. Właściwe podawanie mleka maluchowi jest gwarancją jego zdrowia i właściwego rozwoju.

2. O czym warto pamiętać, podając dziecku mleko? Przechowywanie i podawanie dziecku odciągniętego pokarmu rządzi się swoimi prawami. Jeśli nie chcesz zaszkodzić swojemu dziecku, pamiętaj, że:

  • rozmrożonego pokarmu nie wolno ponownie zamrażać;
  • mleka od matki nie wolno podgrzewać w mikrofalówce;
  • pokarmu rozmrożonego nie należy mieszać z mlekiem świeżo odciągniętym z piersi.

Warto wiedzieć, jak przechowywać pokarm matki. Dla kobiet, które jeszcze w trakcie karmienia wracają do pracy, prawidłowe żywienie malucha to priorytet. Na szczęście, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by pokarm matki zachował swoje właściwości, a dziecko było zdrowo najedzone.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze